Szafa o konstrukcji wieńcowej, prostopadłościenna, z dwuskrzydłowymi drzwiami ujętymi trzema pilastrami (środkowy z nich stanowi listwę przymykową prawego skrzydla), z 2 szufladami u góry, fornirowane palisandrem, różnymi gatunkami orzecha. Gzyms wieńcząc
Tego typu szafy pojawiły się w Holandii około połowy XVII w. i rozpowszechniły się w Europie północnej i środkowej. W zależności od zewnętrznych podziałów i sposobu dekoracji wyróżnia się wiele typów, nie zawsze zależnych od miejsca wykonania, do których