33

FORSTER, NIEMCEWICZ - LA VIEILLE POLOGNE. Paris 1836. 36 tabl. w litografii

FORSTER Charles; (Niemcewicz Julian Ursyn)

LA VIEILLE POLOGNE

Album historique et poetique, compose de chants et legendes imites du polonais ou composes par les plus celebres poetes francais.
Orne de 36 dessins, et contenant une introduction et des notices formant un tableau complet de l'histoire de Pologne, depuis l'annee 800 jusqu a 1796.

Paris 1836. Firmin Didot Freres. str. VIII, 266, 33 [1], 36 tabl. w litografii, format Folio 25,5 x 33,5 cm

Wybitna edycja francuska "Śpiewów historycznych" Juliana Ursyna Niemcewicza.  Dzieło zawiera 34 utwory poświęcone ważniejszym postaciom historycznym (głównie władcom) oraz istotnym wydarzeniom z historii Polski. Tytuły poszczególnych pieśni to m.in.: Bogurodzica, Bolesław Chrobry, Zawisza Czarny, Pogrzeb księcia Józefa Poniatowskiego.
We francuskiej edycji znalazły się przekłady najwybitniejszych francuskich twórców epoki m.in.: Dumasa, Denne-Barona, Tissota.
Wstęp i komentarz historyczny oprac. Ch. Forster.
Dzieło ozdobione 36 litografiami wykonanymi wg prac: W. Oleszczyńskiego (1807-1866, rzeźbiarza, medaliera i grafika); S. Norblina (1796-1884); A. Deveria'e (1800-1857); i innych.
W oferowanym wydaniu usunięto z karty tyt.  nazwisko Niemcewicza.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA EPOKI, POWIERZCHNIĘ OKŁADEK ZDOBIĄ OZDOBNE BORDIURY TŁOCZONE NAPRZEMIENNIE NA ZŁOTO I ŚLEPO ORAZ EFEKTOWNE, BARDZO GŁĘBOKO TŁOCZONE ZDOBIENIA O CHARAKTERZE ROMANTYCZNYM. GRZBIET PŁASKI ZE ZŁOCENIAMI. OBCIĘCIA KART ZŁOCONE. WYKLEJKI Z PAPIERU MARMRMORYZOWANEGO. KRAWĘDZIE OKŁADEK ZWIEŃCZONE ZŁOTĄ LINIĄ, WNĘTRZA WYKOŃCZONE MISTERNYM ZŁOTYM SZLACZKIEM. BARDZO LUSKUSOWA, EFEKTOWNA OPRAWA SKÓRZANA Z EPOKI!

Stan BDB-/ drobne otarcia oprawy oraz niewielkie przetarcie górnej krawędzi grzbietu, obszerna dedykacja z epoki na odwrocie k.przedtyt., część tablic z przebarwieniami wokół bibuł poprzedzających rycinę, miejscami silnym przechodzącymi w zabrązowienia, mimo to DEKORACYJNY, EFEKTOWNY EGZEMPLARZ
VI Aukcja książek i starodruków
21 września 2019 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
1 716 EUR
Wyświetleń: 119 | Ulubione: 0

Antykwariat Sobieski

21 września 2019 CEST/Warsaw

Antykwariat Sobieski
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993