stal, mosiądz, drewno; dł. głowni 40 cm, dł. całk. 57 cm,
dł. w pochwie 60 cm. Japonia, XVI/XVII w.
Głownia stalowa, w typie NAGINATA NAOSHI; sygnatura HIZEN KUNI JU TADA YOSHI (prowincja Hizen, prefektura Saga). Oprawa - rękojeść i pochwa (SHIRASAYA) - z jasnego, fazowanego drewna. Trzpień rękojeści UBU NAKAGO nie skrócony. Przedmiot
historyczny, o wartości kolekcjonerskiej.
[Opis na podstawie opinii rzeczoznawcy - Krzysztofa Polaka].