337

I
Stan zachowania: I
Estymacje: 4 425 EUR
monety próbne, Klipa 5 złotych, 1936, Warszawa; Żaglowiec; Aw: Orzeł, w otoku, napis RZECZPOSPOLITA POLSKA - 1936, Rw: Żaglowiec, poniżej litery J - A (sygnatura projektanta monety Józefa Aumillera) i nominał; Parchimowicz P149a; klipa srebrna 35 x 35 mm, 20.11 g; nakład 200 sztuk, moneta w pudełku firmy NGC nr 5776216-009 z oceną PF64, bardzo rzadka moneta ze starą patyną wybita polerowanymi stemplami. W wielu katalogach moneta była przypisywana jako bita z okazji 15-lecia budowy portu w Gdyni. Jednakże wydarzeń związanych w ówczesnym okresie z żeglugą było zdecydowanie więcej. Rok wcześniej do portu zawitał „Dar Pomorza” - pierwszy polski okręt marynarki, który opłynął świat. Także w 1935 roku pierwszy swój rejs do Nowego Jorku odbył m/s „Piłsudski”, a w 1936 do służby wszedł zbudowany we Włoszech m/s „Batory”. Widać gołym okiem wielki rozwój w branży morskiej w okresie II Rzeczypospolitej. Statek wybity na rewersie monety najbardziej przypomina jeden z pierwszych stalowych żaglowców STS Lwów (w starych PRL-owskich katalogach numizmatycznych z powodow politycznych unikano tej nazwy). Jego historia sięga roku 1869 jeszcze pod nazwą Chinsura. Do Polski został zakupiony i sprowadzony w roku 1920. Nabyto go dla Szkoły Morskiej w Tczewie. W swych podróżach szkolno-handlowych odwiedził szereg portów Bałtyku, Morza Północnego, Śródziemnego, Czarnego, oraz Atlantyku, a swym majestatycznym wyglądem godnie reprezentował odrodzoną Polskę. Pierwszym kapitanem żaglowca został Mamert Stankiewicz, późniejszy kapitan m/s „Piłsudski”.
75 aukcja WCN
14 listopada 2020 CET/Warsaw
Cena wywoławcza
3 540 EUR
4 425 EUR
Stan zachowania
I
9 414 EUR
266%
Wyświetleń: 230 | Ulubione: 9

WCN

75 aukcja WCN
14 listopada 2020 CET/Warsaw

WCN
Warszawskie Centrum Numizmatyczne Marek Kondrat
ul. Hoża 43/49 / 6
00-681 Warszawa
+48 22 625 67 97
Poniedziałek
10:00 - 18:00
Wtorek
10:00 - 18:00
Środa
10:00 - 18:00
Czwartek
10:00 - 18:00
Piątek
10:00 - 18:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte