Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
Tagi

Sztuka użytkowa - Aukcje internetowe Licytacje online

Sztuka użytkowa polega na wykonywaniu przedmiotów codziennego użytku, które mają walory artystyczne. Muszą być to więc rzeczy praktyczne, a jednocześnie zaskakujące formą. Sztuka użytkowa to termin, który obejmuje zarówno przedmioty wytwarzane ręcznie, jak i zaprojektowane przez artystę i produkowane na szeroką skalę. Termin ten obejmuje między innymi modę, ceramikę, meble czy grafikę użytkową.
Sortuj:
Pokaż:
Zakres cen: 1 - refresh
Czekaj...
Następna kategoria
keyboard_arrow_right

Sztuka użytkowa a moda

Wiesz już, co to jest sztuka użytkowa. Termin ten jest związany między innymi z modą. Które jej elementy można zaliczyć do sztuki użytkowej? Sztuka użytkowa musi być funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna. Ubrania powinny być więc takie, które naprawdę nadają się do noszenia, a jednocześnie przyciągają w jakiś sposób uwagę. Ubrania często prezentowane na wybiegach – choć wyjątkowe – nie są dla przeciętnej osoby idealnym elementem garderoby. Do użytkowej sztuki zaliczają się więc te ubrania, które gwarantują ciekawą stylizację, a przy tym pozostają funkcjonalne. Ważny jest między innymi wzór – to on może stać się elementem wyróżniającym, a pozostając na tkaninie nie zabiera odzieży praktycznego charakteru.

Sztuka użytkowa a przedmioty do domu

Meble, lampy, tkaniny – to również elementy sztuki użytkowej. Służą człowiekowi każdego dnia, a przy tym zaskakują kolorem czy formą. Muszą być zaprojektowane w taki sposób, żeby wymyślna forma nie zabierała wygody korzystania z dowolnego przedmiotu. Rzecz ma być więc praktycznym dziełem sztuki. Projektanci myślą o tych dwóch kwestiach podczas projektowania. Warto znać realizacje Philippe Starck‘a, który łączy design i funkcjonalność. Architekt i projektant wzornictwa użytkowego stworzył między innymi wyciskacz do cytrusów Juicy Saif. Przedmiot wygląda niczym trójnogi pająk. Wyjątkowo długie nogi, czyli podstawa przedmiotu, są zerwaniem z typowym wyglądem wyciskacza. Jednocześnie zachowuje on w pełni swoje funkcje. To oczywiście jedno z wielu dzieł sztuki użytkowej Philippe Starck‘a. Doskonałym projektem jest krzesło Louis Ghost – transparentne, wykonane z poliwęglanu, lekkie, a jednocześnie stabilne, ale przede wszystkim wyjątkowo designerskie i przy tym wciąż funkcjonalne.

Przedmioty sztuki użytkowej to nie tylko te tworzone przez znanych na całym świecie twórców, lecz także przykładowo dość stare przedmioty, wyróżniające się ciekawym designem i funkcjonalnością. Skarbonka, świecznik, a nawet zabawki – to także elementy sztuki użytkowej.

Poznaj inne elementy sztuki użytkowej

Mówiąc o sztuce użytkowej, trzeba też wspomnieć o designie przemysłu samochodowego. Pojazdy są bez wątpienia funkcjonalne, a niektóre modele stały się właściwie kultowe. Osoby zajmujące się projektowaniem samochodów to już nie rzemieślnicy, a artyści

Sztuką użytkową można też określić wzornictwo przemysłowe, a więc produkty tworzone na masową skalę. Mogą to być aparaty fotograficzne, a nawet włoskie skutery Vespa, które kojarzy chyba każdy. Przedmioty produkowane na masową skalę są tak funkcjonalne i jednocześnie ciekawe pod względem formy, że stają się niezwykle pożądane.

W Polsce przedstawicielem sztuki użytkowej jest Tomasz Rygalik. Zdaniem artysty przedmioty powinny być przede wszystkim użyteczne. To jednak nie oznacza, że Rygalik zupełnie porzuca estetykę przedmiotu. Ciekawy efekt osiąga między innymi dzięki eksperymentowaniu z tworzywem. Jest to widoczne w stworzonej przez niego lampie Genotyp, która jest odświeżoną interpretacją klasycznej lampy z abażurem. Przedmioty te zostały wykonane z corianu. Materiał ten jest niezwykle odporny, na przykład na temperaturę. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że może być klejony bez widocznych spoin. Materiał jest gładki i przejrzysty, dlatego idealnie nadaje się do wykonania lampy. Rygalik zajmuje się również projektowaniem mebli dla wielu firm w Polsce – jego projekty są nowatorskie i oczywiście użyteczne.

Odkryj sztukę użytkową na portalu OneBid!

Przedmioty sztuki użytkowej odnajdziesz na portalu aukcyjnym OneBid. Znajdziesz tu między innymi przedmioty do domu. Korzystanie z portalu jest niezwykle intuicyjne. Możesz szukać dzieł konkretnych artystów – ich nazwiska znajdziesz w oddzielnej zakładce. Polecamy dodanie twórcy do ulubionych – dzięki temu uzyskasz informację, jeśli jakieś jego dzieło pojawi się na aukcjach. Możesz też skorzystać z naszej wyszukiwarki, żeby znaleźć dzieła w określonym temacie. Nasz portal jest skierowany dla kolekcjonerów różnych przedmiotów – książek, monet, obrazów czy grafik. Dzięki bogatej ofercie możesz powiększyć swoją kolekcję. Obrazy i inne dzieła sztuki to też inwestycja – ich wartość może z czasem wzrastać. Korzystanie z portalu nie sprawi Ci trudności – zebraliśmy dla Ciebie wszystkie wskazówki w specjalnej zakładki. Zapoznaj się z dostępnymi przedmiotami, sprawdź archiwum aukcji i weź udział w licytacjach, dzięki którym wyjątkowe przedmioty sztuki użytkowej i nie tylko mogą stać się Twoje.

Statystyki działu Sztuka użytkowa


W ostatnich 12 miesiącach w dziale Sztuka użytkowa na aukcjach oferowanych było 986 pozycji, z czego sprzedanych zostało 415, co stanowi 42.09%.

Całkowita sprzedaż w trakcie licytacji wyniosła 126 629 EUR przy średniej cenie 305 EUR na jedną pozycję.

Top 10 Sztuka użytkowa
 • 12 914 EUR, Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska k. Kielc - 1936 Warszawa), Anemony, 1901/1902
 • 8 424 EUR, Czechoslovakia Gold Cigarette Case 1956
 • 5 365 EUR, KOMPLET 15 GUZÓW KONTUSZOWYCH W ORYGINALNYM ETUI, WIEDEŃ, 2 POŁ XIX W.
 • 5 109 EUR, LASKA PATRIOTYCZNA, TOBOLSK, 1868 R.
 • 5 109 EUR, CZEKAN, OBUSZEK SZLACHECKI, CIESZYN, XVII/XVIII W.
 • 2 977 EUR, Waza zwieńczona posążkiem Buddy
 • 2 884 EUR, Powstanie Listopadowe, Pudełko Dawne Wyrocznie... 1831
 • 2 360 EUR, Powstanie Listopadowe, Pudełko Dawne Wyrocznie... 1831
 • 2 090 EUR, Sztaluga
 • 1 921 EUR, Zabytkowa teka na dokumenty z herbem Marii Leszczyńskiej.

 • keyboard_arrow_up
  +