Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
Tagi

Sztuka użytkowa - Aukcje internetowe Licytacje online

Sztuka użytkowa polega na wykonywaniu przedmiotów codziennego użytku, które mają walory artystyczne. Muszą być to więc rzeczy praktyczne, a jednocześnie zaskakujące formą. Sztuka użytkowa to termin, który obejmuje zarówno przedmioty wytwarzane ręcznie, jak i zaprojektowane przez artystę i produkowane na szeroką skalę. Dodatkowo sztuka użytkowa obejmuje między innymi modę, ceramikę, meble czy grafikę.

Sortuj:
Pokaż:
Zakres cen: 1 - refresh
Czekaj...
Następna kategoria
keyboard_arrow_right

Sztuka użytkowa a moda

Wiesz już, co to jest sztuka użytkowa. Termin ten jest związany między innymi z modą. Które jej elementy można zaliczyć do sztuki użytkowej? Sztuka użytkowa musi być funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna. Ubrania powinny być więc takie, które naprawdę nadają się do noszenia, a jednocześnie przyciągają w jakiś sposób uwagę. Ubrania często prezentowane na wybiegach – choć wyjątkowe – nie są dla przeciętnej osoby idealnym elementem garderoby. Do użytkowej sztuki zaliczają się więc te ubrania, które gwarantują ciekawą stylizację, a przy tym pozostają funkcjonalne. Dla sztuki użytkowej ważny jest między innymi wzór – to on może stać się elementem wyróżniającym, a pozostając na tkaninie, nie zabiera odzieży praktycznego charakteru.

Sztuka użytkowa a przedmioty do domu

Meble, lampy, tkaniny – to również elementy sztuki użytkowej. Służą człowiekowi każdego dnia, a przy tym zaskakują kolorem czy formą. Muszą być zaprojektowane w taki sposób, żeby wymyślna forma nie zabierała wygody korzystania z dowolnego przedmiotu. Rzecz ma być więc praktycznym dziełem sztuki. Projektanci myślą o tych dwóch kwestiach podczas projektowania. Warto znać realizacje Philippe Starck‘a, który łączy design i funkcjonalność. Architekt i projektant wzornictwa użytkowego stworzył między innymi wyciskacz do cytrusów Juicy Saif. Przedmiot wygląda niczym trójnogi pająk. Wyjątkowo długie nogi, czyli podstawa przedmiotu, są zerwaniem z typowym wyglądem wyciskacza. Jednocześnie zachowuje on w pełni swoje funkcje. To oczywiście jedno z wielu dzieł sztuki użytkowej Philippe Starck‘a. Doskonałym projektem jest krzesło Louis Ghost – transparentne, wykonane z poliwęglanu, lekkie, a jednocześnie stabilne, ale przede wszystkim wyjątkowo designerskie i przy tym wciąż funkcjonalne.

Przedmioty sztuki użytkowej to nie tylko te tworzone przez znanych na całym świecie twórców, lecz także przykładowo dość stare przedmioty, wyróżniające się ciekawym designem i funkcjonalnością. Sztuka użytkowa to także skarbonka, świecznik, a nawet zabawki.

Sztuka użytkowa i jej inne elementy

Mówiąc o sztuce użytkowej, trzeba też wspomnieć o designie przemysłu samochodowego. Pojazdy są bez wątpienia funkcjonalne, a niektóre modele stały się właściwie kultowe. Osoby zajmujące się projektowaniem samochodów to już nie rzemieślnicy, a artyści

Sztuką użytkową można też określić wzornictwo przemysłowe, a więc produkty tworzone na masową skalę. Mogą to być aparaty fotograficzne, a nawet włoskie skutery Vespa, które kojarzy chyba każdy. Przedmioty produkowane na masową skalę są tak funkcjonalne i jednocześnie ciekawe pod względem formy, że stają się niezwykle pożądane.

Sztuka użytkowa w Polsce? Jej przedstawiciel to Tomasz Rygalik. Zdaniem artysty przedmioty powinny być przede wszystkim użyteczne. To jednak nie oznacza, że Rygalik zupełnie porzuca estetykę przedmiotu. Ciekawy efekt osiąga między innymi dzięki eksperymentowaniu z tworzywem. Jest to widoczne w stworzonej przez niego lampie Genotyp, która jest odświeżoną interpretacją klasycznej lampy z abażurem. Przedmioty te zostały wykonane z corianu. Materiał ten jest niezwykle odporny, na przykład na temperaturę. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że może być klejony bez widocznych spoin. Materiał jest gładki i przejrzysty, dlatego idealnie nadaje się do wykonania lampy. Rygalik zajmuje się również projektowaniem mebli dla wielu firm w Polsce – jego projekty są nowatorskie i oczywiście użyteczne.

Sztuka użytkowa na portalu OneBid

Przedmioty sztuki użytkowej odnajdziesz na portalu aukcyjnym OneBid. Znajdziesz tu między innymi przedmioty do domu. Korzystanie z portalu jest niezwykle intuicyjne. Możesz szukać dzieł konkretnych artystów – ich nazwiska znajdziesz w oddzielnej zakładce. Polecamy dodanie twórcy do ulubionych – dzięki temu uzyskasz informację, jeśli jakieś jego dzieło pojawi się na aukcjach. Możesz też skorzystać z naszej wyszukiwarki, żeby znaleźć dzieła w określonym temacie. Nasz portal jest skierowany dla kolekcjonerów różnych przedmiotów – książek, monet, obrazów czy grafik. Dzięki bogatej ofercie możesz powiększyć swoją kolekcję. Obrazy i inne dzieła, którymi zachwyca sztuka użytkowa to też inwestycja – ich wartość może z czasem wzrastać. Korzystanie z portalu nie sprawi Ci trudności – zebraliśmy dla Ciebie wszystkie wskazówki w specjalnej zakładki. Zapoznaj się z dostępnymi przedmiotami, sprawdź archiwum aukcji i weź udział w licytacjach, dzięki którym sztuka użytkowa zagości w Twoim domu.

Sztuka użytkowa to forma twórczości, która łączy w sobie wartości estetyczne z praktyczną funkcjonalnością przedmiotów codziennego użytku. Obejmuje ona takie obiekty jak meble, ceramika, tekstylia czy biżuteria, które pełnią konkretne funkcje, jednocześnie będąc nośnikami artystycznego wyrazu.

Ponadczasowość, która towarzyszy wielu z tych dzieł, pozwala na cieszenie się nimi każdego dnia, niezależnie od panujących trendów.

Często myślisz o sztuce jako o czymś, co zdobi Twoje ściany lub podziwiasz w muzeach. Tymczasem sztuka użytkowa, jak choćby secesyjne lampy czy stylowe naczynia, pozwala Ci wprowadzić artystyczny akcent do Twojego codziennego życia. Przedmioty te, choć pełne uroku i elegancji, są także dla Ciebie funkcjonalne i praktyczne.

Szukasz idealnego prezentu dla bliskiej osoby? Coś, co nie tylko zachwyci ją swoim wyglądem, ale również będzie służyło na co dzień? Nasze aukcje oferują wiele takich pozycji. Wybierając jeden z naszych przedmiotów, masz pewność, że obdarowana osoba poczuje się wyjątkowo i będzie miała przyjemność z korzystania z Twojego podarunku każdego dnia.

Nasza platforma daje Ci możliwość zdobycia nie tylko pięknych, ale także użytecznych przedmiotów. Zachęcamy do zanurzenia się w świecie sztuki użytkowej, gdzie estetyka spotyka się z praktycznością. Daj się porwać wyjątkowemu charakterowi naszych aukcji i znajdź coś, co będzie nie tylko ozdobą, ale także nieodłącznym elementem Twojego dnia. Zapraszamy do licytacji!

Statystyki działu Sztuka użytkowa


W ostatnich 12 miesiącach w dziale Sztuka użytkowa na aukcjach oferowanych było 1 961 pozycji, z czego sprzedanych zostało 800, co stanowi 40.80%.

Całkowita sprzedaż w trakcie licytacji wyniosła 329 703 EUR przy średniej cenie 412 EUR na jedną pozycję.

Top 10 Sztuka użytkowa
 • 77 700 EUR, An Italian carved coral, tortoiseshell and silver Nativity scene
 • 28 160 EUR, A highly significant unique colonnade clock in the style of Peter Carl Fabergé, Saint Petersburg 1846 - 1920 Switzerland
 • 16 705 EUR, ANDY WARHOL (Pittsburgh, 1928 - New York, 1987), Dom Pérignon bottle box
 • 12 850 EUR, English Victorian ivory phallus - 19th century
 • 10 240 EUR, Safe, one-of-a-kind, handcrafted, revolving maritime scenes after Claude J. Vernet
 • 8 253 EUR, BURSZTYNOWE SZACHY
 • 6 232 EUR, Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych, Neon "Jubiler"
 • 3 885 EUR, A bone altar cross carved in the manner of the Rafail's Cross
 • 3 341 EUR, German ivory hourglass - 18th century
 • 3 052 EUR, Neon DAMA/ADAM, lata 70. XX w.

 • keyboard_arrow_up