Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
Noty monet, medali i banknotów
Stan zachowania

Aukcja nr 6 Medale

keyboard_arrow_right
Szanowni Państwo,
w kwietniu 2019 roku minęło 7 lat działalności firmy BERESKA NUMIZMATYKA i jest mi niezmiernie miło zaprezentować katalog kolejnej, 6 już aukcji (tym razem wyłącznie internetowej). Pomimo, że w dzisiejszych czasach prym wiedzie internet i oferta tam zawarta, to jednak zdecydowałam się przygotować także wersję papierową mojej kwietniowej oferty. Mówiąc kolokwialnie „internet raz jest raz go nie ma”. Przykładem „ulotności” zasobów wytworzonych w wirtualnym świecie jest wiele, ale biorąc pod uwagę te związane z numizmatyką można wymienić dwa: Cafe Allegro i monety.pl. Niniejszy katalog drukowany to przede wszystkim forma podziękowania dla naszych stałych Klientów i Sympatyków, dla których stanowić on może swego rodzaju pamiątkę numizmatyczną. Nie można także zapominać o kolekcjonerach literatury numizmatycznej, którzy szczególnie doceniają tego typu publikacje.

Katalog składa się z 7 działów:
  1. zaawansowana kolekcja srebrnych medali,
  2. banknoty,
  3. Śląsk,
  4. kolekcja prób niklowych PRL,
  5. monety obiegowe PRL,
  6. kompletna kolekcja prób niklowych III RP,
  7. pozostałe.
Mam nadzieję, że zaproponowany układ będzie dla Państwa czytelny. 
Na koniec chciałabym Państwa w tym miejscu zaprosić do współpracy przy mojej 7 aukcji, która odbędzie się 8 września 2019 r.


ZAAWANSOWANA KOLEKCJA SREBRNYCH MEDALI

Po kwerendzie internetowej archiwów firm numizmatycznych organizujących aukcje należy stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że do tej pory nie oferowano jednocześnie tak dużego zespołu różnego rodzaju srebrnych medali bitych przez Mennicę Państwową. Przedstawiona w tym dziale, zaawansowana kolekcja polskich srebrnych medali wynosi 34 egzemplarze. Większość z walorów przeznaczonych do sprzedaży łączy emitent, którym było Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne (obecnie Polskie Towarzystwo Numizmatyczne) oraz producent. 
Tematyka prezentowana na przedmiotowych medalach jest różnorodna od postaci zasłużonych dla numizmatyki polskiej, przez Jana Pawła II, upamiętnienie ważnych rocznic w dziejach naszego państwa, po motywy związane z wojskowością. Do większości walorów dołączone były kiedyś notatki zawierające ceny, niekiedy daty zakupu, dzięki czemu możliwe było odnotowanie tych informacji w katalogu aukcyjnym. Jednak należy zdawać sobie sprawę 
z szacunkowości ww. danych, dlatego wydaje się, że zasadna byłaby w przyszłości kwerenda w archiwach instytucji, które mogłyby posiadać te informacje (jak choćby następca prawny Mennicy Państwowej, a więc Mennica Polska S.A., czy Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, kontynuujące tradycje PTAiN).
Dział poświęcony medalierstwu wieńczą 3 egzemplarze historyczne, które nie zostały już wybite przez Mennicę Państwową i nie wchodzące do zespołu opisanego powyżej, a są to: 
  • srebrny medal z okazji 600-lecia założenia klasztoru żeńskiego w Trzebnicy koło  Wrocławia z 1803 roku, 
  • medal z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej  Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa (zalążek późniejszych TARGÓW POZNAŃSKICH) z 1911 roku, 
  • srebrny śląski medal Księstwa wirtembersko-oleśnickiego z 1791 r.

Sortuj:
Pokaż:
Zakres cen: 1 - refresh
Czekaj...
Następna kategoria
keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up