Stan zachowania

Aukcja nr 6 Monety obiegowe PRL

PRL monety obiegowe

W tej części aukcji oferujemy Państwu 17 pozycji, które są monetami obiegowymi z okresu PRL (zarówno w slabach firmy NGC, jak i „luzem”). Warte podkreślenia jest, że wszystkie walory z tego działu są w stanach zachowania: I/I- (monety zagradowane w notach odpowiadających I/I-). Na uwagę kolekcjonerów zasługuje moneta o nominale 5 zł z 1959 r. z wizerunkiem Rybaka, tzw. „słoneczko” w nocie MS 66 (druga najwyższa nota gradingowa tej monety na świecie w bazie firmy NGC). Destrukt powstał w skutek wybicia monety przy użyciu uszkodzonego stempla. „Słoneczko” z 1959 roku zostało wybite stemplem, który uległ uszkodzeniu poprzez brak krążka między stemplami podczas bicia (stykają się wtedy najwyższe punkty stempli). „Zwykle najwyższe punkty stempla to gładkie powierzchnie tworzące tło monety, a zetknięcie w takich miejscach pozostawia bardzo słabo widoczne ślady. Jeśli jednak naprzeciw takiego gładkiego fragmentu znajduje się jakiś kontrastowy element rysunku (np. legenda) to jego ślady odbijają się na przeciwległym stemplu. Na monecie wybitej takimi stemplami na awersie pojawiają się drobne fragmenty rysunku rewersu w odbiciu lustrzanym (https://zbierajmymonety.blogspot.com/p/destrukty.html, 10.04.2019 r.). Jeśli już jednak jesteśmy przy monecie o nominale 5 zł warto zwrócić uwagę na jej kunszt wykonania – projekt rewersu z wizerunkiem rybaka przy pracy (ciągnącego sieci) wykonał Józef Gosławski (dla osób, które chciałyby zgłębić jego twórczość polecamy książkę wydaną w 2012 roku Józef Gosławski Rzeźby, monety, medale). Ciekawostkę stanowi fakt, że monetę wprowadzono do obiegu poprzez Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 1958 r. zmieniające zarządzenie z dnia 14 lutego 1951 r. w sprawie ustalenia wzoru i odcinków banknotów oraz wzoru, nominalnej wartości, stopu i wagi monet (bilonu), zaś wycofano wraz z wejściem w życie denominacji złotego 1 stycznia 1995 roku.