Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Sztuka nowoczesna z Kolekcji książąt Lubomirskich

Jan Lubomirski – Lanckoroński kolekcjonowanie swoją przygodę z kolekcjonowaniem dzieł sztuki rozpoczął od zapoznania się z rodowymi pamiątkami, którymi były głównie dzieła sztuki klasycznej ocalałe po wojnie i okresie komunistycznym. Aktualnie głównym źródłem zakupu dzieł są aukcje znanych domów aukcyjnych, polskich i zagranicznych. Książę Lubomirski-Lanckoroński zamiłowanie do sztuki nowoczesnej odkrył podczas zagranicznych podróży, odwiedzając liczne muzea i galerie, takie jak Centre Pompidou i Saatchi Gallery.

O dzieła sztuki z kolekcji dba Fundacja Książąt Lubomirskich założona w 2010 roku. Fundacja Książąt Lubomirskich powstała jako wyraz i rozwinięcie działalności dobroczynnej, prowadzonej od wielu wieków przez rodzinę Lubomirskich. Tworzą ją członkowie zasłużonego rodu, szczególnie zaangażowani w prace społeczne. Fundacja wspiera rozwój polskiej sztuki, nauki i kultury.

W Pawilonie Józefa Czapskiego można oglądać prace wybitnych przedstawicieli światowej awangardy, zaczynając od klasyków, takich jak Salvador Dalí, Joan Miró, Pablo Picasso czy Le Corbusier, poprzez przedstawicieli powojennego ugrupowania CoBrA (Pierre’a Alechinsky, Karela Appela czy Corneille’a), a skończywszy na artystach związanych z amerykańskim pop-artem i europejskim street artem, do których należeli m.in. Roy Lichtenstein oraz Blek le Rat i Banksy.

Twórczość artystów jest często ze sobą w jakiś sposób połączona. Twórcy ugrupowania CoBrA inspirowali się sztuką Dalego. Fascynowała ich sztuka prymitywna i ludowa, kładli nacisk na spontaniczność i impuls twórczy. Zwiedzających czeka niezwykła okazja do zobaczenia prac Damiena Hirsta, jednego z najpopularniejszych artystów awangardowych XXI wieku, Laureata Nagrody Turnera. Znany z kontrowersyjnych prac inspirowanych śmiercią, m.in. diamentowej czaszki, Damien Hirst od lat dominuje na brytyjskim i międzynarodowym rynku sztuki. Pokazywane na wystawie prace „The Skull”, namalowana metodą spin painting oraz „Justice” to najnowsze nabytki w Kolekcji Książąt Lubomirskich. Istotną częścią ekspozycji jest ta prezentująca prace z nurtu street artu. Street art to działanie niepodlegające normom i regułom artystycznym, często bazujące na idei manifestu. Po raz pierwszy określenia tego nurtu użył Allan Schwartzman w 1985 roku. Na wystawie można zobaczyć dwie ważne prace Banksy’ego „Bomb Hugger” i „We love you…”. Twórczość Banksy'ego wyrosła z podziemnej sceny Bristolu, która obejmowała współpracę artystów i muzyków. Banksy jest aktualnie najbardziej znanym przedstawicielem street artu i zarazem najbardziej tajemniczym artystą na świecie ze względu na niepotwierdzoną tożsamość. Blek le Rat z kolei to francuski artysta, uznawany za jednego z pierwszych artystów graffiti we Francji. Rozpoczął swoją działalność w 1981 roku, malując na ścianach paryskich ulic szablony szczurów. Kanoniczne już przedstawienia sprawiły, że okrzyknięto go „ojcem graffiti”. Ekspozycja to też niezwykła okazja do zobaczenia dwóch obiektów przynależnych do sztuki designu, krzesła i szezlongu autorstwa Le Corbusiera, zwanego „papieżem modernizmu”. Żaden inny człowiek nie odcisnął tak silnego piętna na XX-wiecznej architekturze, jak ten francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia. 

Zdjęcie: Steve Kaufman, Marilyn Monroe, ©Steve Kaufman Art Licensing LLC


22/06/2022

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up