Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
26

ZARZECZE k. PRZEWORSKA. Morska z Dzieduszyckich, Magdalena, Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze ...

add Twoja notatka 
Opis pozycji

ZARZECZE k. PRZEWORSKA. Morska z Dzieduszyckich, Magdalena, Zbiór rysunków wyobrażających celniejsze budynki wsi Zarzécza w Galicyi w obwodzie Przemyskim leżącèj, częścią z natury zdiętych lub uprojektowanych, z opisem budownictwa wiejskiego w sposobie holenderskim i angielskim i ogólnemi myślami o przyozdobieniu siedlisk wiejskich, Wiedeń 1836. 40 tablic (litografia i akwatinta) z czego 8 kolor., okładka półskórek z epoki (nieznaczne przetarcia), brak części opisowej oraz 8 tablic przedstawiających sztukę układania kwiatów; wym.: 365x260 mm.

Przełom XVIII i XIX wieku przyniósł apogeum rywalizacji o to, która rodzina będzie dzierżyła palmę pierwszeństwa w porozbiorowej Polsce: Radziwiłłowie czy Czartoryscy. Ścigano się o wszystko, nawet na ożenki. Gdy Maria Czartoryska wyszła za Wirtemberga, to Antoni Radziwiłł dostał rękę Luizy Hohenzollernówny. Obie panie, czyli Izabela z Flemingów Czartoryska (1746-1835) i Helena z Przezdzieckich Radziwiłłowa (1753-1821) nie ustępowały sobie w niczym. Jak jedna w Puławach przebudowała park, to druga w Nieborowie robiła to samo. Obie bez wątpienia były prekursorkami w Polsce tego, co dziś się nazywa architekturą krajobrazu. Nie wolno również przy tej okazji zapominać o spektakularnym, baśniowym (i astronomicznie kosztownym) założeniu krajobrazowo-parkowym w Zofiówce, które zamówił i nazwał tak na cześć swojej żony Szczęsny Potocki.

Nieco w cieniu pozostawała prawdziwa wielkość sztuki harmonizowania rezydencji z otoczeniem. Mało znana, a niesłusznie zapomniana Magdalena z Dzieduszyckich Morska (1762-1847). Dziedziczka Zarzecza k. Przeworska, głęboko osadzona w kulturze i wszechstronnie uzdolniona plastycznie podjęła w 1798 r. trud przebudowy podupadłej własnej rezydencji. Za pomocnika wzięła P. Aignera, który podobną rolę pełnił u boku I. Czartoryskiej. To, czego udało jej się dokonać przedstawiła w oferowanym wydawnictwie. Inspirację stanowiły zapewne I. Czartoryskiej: Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów z 1807 roku. Ale gdy Czartoryska ograniczyła się w zasadzie do podpowiedzi, w jaki sposób i przy pomocy jakich urządzeń zakładać przypałacowy park, to Morska pokazała również pałac z zewnątrz i wewnątrz oraz inne budynki stanowiące o istocie jej ogrodu. Sama robiła rysunki, a przed przeniesieniem ich na płytę poprawiali je zawodowcy. Stworzyła w ten sposób monografię zespołu parkowo-pałacowego w Zarzeczu, która jest unikalna, żadna bowiem rezydencja w Polsce nie posiada takiej ikonograficznej dokumentacji, zdecydowanie bogatszej i kompletniejszej od puławskiej czy nieborowskiej.

Literatura przedmiotu mówi, że ukazało się w sumie kilkadziesiąt egzemplarzy tego wydawnictwa, ale nikt nie wie, ile dokładnie. Jeden z nich znajdował się w zasobach biblioteki Pawlikowskich w Medyce. Zgodnie z ekslibrisem oferowany egzemplarz pochodzi z biblioteki hrabiów St. Julien Walsee z Górnej Austrii.

Aukcja
XXIX Aukcja Antykwariatu Wu-eL
gavel
Data
17 czerwca 2021 CEST/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
2 231 EUR
Cena sprzedaży
8 879 EUR
Przebicie
398%
Wyświetleń: 240 | Ulubione: 2
Aukcja

Antykwariat Wu-eL

XXIX Aukcja Antykwariatu Wu-eL
Data
17 czerwca 2021 CEST/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
10.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 5
  50
  > 10
  200
  > 20
  500
  > 50
  2 000
  > 100
  5 000
  > 200
  10 000
  > 500
  50 000
  > 1 000
 
Regulamin
O aukcji
FAQ
O sprzedawcy
Antykwariat Wu-eL
Kontakt
Antykwariat Wu-eL
room
ul. św. Wojciecha 1 / U3
70-410 Szczecin
phone
+48517727267
keyboard_arrow_up