Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
28

Żaneta Chłostowska-Szwaczka, Zapomniana podróż, 2022 r.

add Twoja notatka 
Opis pozycji
Żaneta Chłostowska-Szwaczka (ur. 1983 r., Zielona Góra)
Zapomniana podróż, 2022 r.
akryl na płótnie, 100 x 80 cm
sygnowany p. d. róg

Dominującym tematem jej prac są kobiety i ich kondycja we współczesnym świecie. Tematy te nie są przekazywane wprost, wymagają więc intelektualnego wysiłku i dojrzałości interpretacyjnej. Pojawiające się często kobiece twarze z pewną dozą melancholii, skupienia, wycofania i widocznego zdystansowania do świata a nawet te z nieukrywanymi atrybutami sprawczości prowokują do zastanowienia, intrygują zadając pytania o granice podległości lub … niezależności. Jest to poszukiwanie własnej tożsamości poprzez anektowanie przestrzeni w tożsamości społecznej. Problemy na jakie napotyka statystycznie większa część naszej populacji są natury mentalnej, która kształtowana od zarania naszego gatunku pozostawiła piętno społecznych ról i zależności. Pomimo wielu zmian oraz upływu czasu społeczna rola kobiet dla dużej części społeczeństwa nie uległa istotnemu przewartościowaniu.
Jeśli zaś chodzi o warstwę warsztatową to używana przez malarkę mocno stonowana kolorystyka z rzadka tolerująca szerszą paletę barw i częste operowanie różnymi odcieniami czerni oraz szarości nadaje jej pracom bardzo specyficzny, oryginalny i pełen niuansów interpretacyjnych klimat. Bardzo istotna jest także „nieobecność tła” co mocno uwydatnia istotność podjętego tematu. Choć zabieg ten stosowało wielu malarzy to tutaj jest on zastosowany w sposób czysty i bezkompromisowy. Głębia, nicość, bezprzestrzeń, ulotność może nas zbliżyć do zrozumienia poprzez kontrast i uwypuklenie lub wszystko bezpowrotnie wchłonąć. Wieloznaczność, wielowarstwowość a przy tym … całkiem widowiskowe w odbiorze.

Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze na kierunku wystawiennictwo. Po jego ukończeniu kontynuowała naukę w Instytucie Sztuk Wizualnych gdzie w 2009 r. obroniła dyplom magisterski z malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim w pracowni prof. Jana Gawrona. Przez pewien czas mieszkała i tworzyła w Liverpoolu.
Autorka prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. West Lancashire Annual Open Exhibition" (Wielka Brytania), Tetlow (Niemcy), Jänschwalde (Niemcy), Dwór Artusa Toruń i wielu innych. Uprawia malarstwo, mozaikę oraz rzeźbę.
Aukcja
18. Aukcja Sztuki Współczesnej
gavel
Data
17 lutego 2023 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
213 EUR
Cena sprzedaży
302 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
256 EUR
Przebicie
142%
Wyświetleń: 330 | Ulubione: 0
Aukcja

Jagiellońska 1

18. Aukcja Sztuki Współczesnej
Data
17 lutego 2023 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
18.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  6 000
  > 500
  12 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
 
Regulamin
O aukcji
FAQ
O sprzedawcy
Jagiellońska 1
Kontakt
Galeria Jagiellonska 1
room
ul. Jagiellońska 1
85-067 Bydgoszcz
phone
+48572902864
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także
keyboard_arrow_up