Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcji antykwarycznej Antykwariatu Antiquo Modo, która odbędzie się 1 kwietnia (sobota) o godz. 10.00.
Z całą pewnością aukcyjnym cymelium jest zbiór 2 kart pocztowych z rysunkiem oraz zapiskami Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939). Pierwsza z oferowanych pocztówek adresowana jest do Alice Liphardt (1909-1973), znajomej Witkacego, rysowniczki, projektantki mody i pisarki. Na rewersie kartki uwagę zwraca rysunek Witkacego, przedstawiający grupę uśmiechniętych, podłużnych istot z kręconymi włosami. Poniżej rysunku artysta zamieścił krótki, żartobliwy opis w języku francuskim, który w tłumaczeniu brzmi: „Zdrowy mężczyzna na tle bezosobowej i trwałej kobiecości”. Oferowana karta pocztowa została opisana i zreprodukowana w drugim tomie (wol. 1) "Listów" Stanisława Ignacego Witkiewicza [oprac. Tomasz Pawlak], wydanych przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 2014 roku.
Druga karta pocztowa ze zbioru, została zaadresowana ręką Witkacego do Romana Jasińskiego (1900-1987), warszawskiego przyjaciela Witkacego, pianisty i krytyka muzycznego. Jasiński był autorem jednych z najciekawszych powojennych wspomnień o Witkacym. Kartka jest standardowym zawiadomieniem o przybyciu Firmy Portretowej, czyli oczywiście samego Witkacego.
Jeden z obszerniejszych działów aukcyjnych poświęcony jest Legionom, Wojsku Polskiemu oraz postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zbiór obejmuje m.in. rzadkie fotografie Józefa Piłsudskiego z czasów Legionów Polskich, a także z okresu II Rzeczpospolitej.
Wsród pozycji książkowych i bibliofilskich na szczególną uwagę zasługują: komplet wydawnictwa Silva Rerum, „Apocalypsis” Mikołaja Reja, przedrukowane w 1876 roku przez genialnego Adama Pilińskiego w Paryżu, wynalazcę techniki homeografii; a także drobny druk Zygmunta Mocarskiego pt. „Exlibris łowicki O.O. Bernardynów […] Exlibrisy toruńskie: (urywek)” w pergaminowej. Heleny Karpińskiej
Wyjątkowym cymelium jest maszynopisowy fragment inwentarza Muzeum Przemysłu Artystycznego we Lwowie, pochodzący z 1937 roku. Druki ulotne reprezentują m.in. bardzo rzadka „Menażerya zwierząt z roku 1846”, wydana anonimowo we Lwowie w 1848 roku.
Miłośnicy historii i zabytków Lwowa odnajdą m.in. dyplom Uniwersytetu Fraciszkańskiego we Lwowie z 1834 roku (nadanie tytułu doktora praw), bardzo rzadkie zdjęcia Lwowa z przełomu XIX i XX wieku (duże formaty) czy kilka wydawnictw poświęconych Bitwie o Lwów 1918 roku (egzemplarz „Bojów lwowskich” Cz. Mączyńskiego z dedykacją autora).
Zbiór graficzny obejmuje między innymi tekę Zdzisława Czermańskiego „Marszałek Piłsudski w 13 karykaturach”, wydaną w Paryżu w 1931 roku, a także grafiki Zofii Stryjeńskiej, Jana Kantego Gumowskiego.
Dział ekslibrisu obejmuje 38 pozycji wśród których znalazły się m.in. przedwojenne wydania ekslibrisów Józefa Toma czy Kazimierza Wiszniewskiego, wydana w 1942 roku teka kwasorytów Edwardy Przeorskiej oraz powojenne edycje ekslibrisów Tadeusza Przypkowskiego, Stanisława Zgaińskiego czy Jerzego Drużyckiego.