Bardzo rzadki rocznik talarów, nieobecny w wielu zaawansowanych zbiorach.
Rocznik 1626, czyli jeden z pierwszych, ciężkich talarów króla Zygmunta III. Wybity jeszcze przed okresem dominacji "monety grubej", gdy 11 stycznia 1627 król wprowadził zakaz bicia monety drobnej.
Moneta talarowa w mennictwie Zygmunta III Wazy pojawia się już w pierwszych latach jego panowania. Ma ona jednak charakter medalowy, prestiżowy, a jej emisje są niewielkie. Monetą powszechnego obiegu staje się dopiero pod koniec jego panowania, gdy od roku 1627 główna mennica koronna, w Bydgoszczy, skupia swą produkcję na tym nominale.
Wszystkie wcześniejsze talary należą do monet bardzo rzadkich. I taki jest właśnie 1626. Z portretem króla występującym tylko w tym jednym roku. Znany tylko z jednej odmiany.
Przez Jana Dostycha odnotowany w zaledwie kilkunastu egzemplarzach, z których większość pochodziła z dawnych kolekcji (Frankiewicz, Chełmiński, Kubicki) i zbiorów muzealnych.
Przez hrabiego Tyszkiewicza wyceniany na 180 marek(!), wielokrotnie wyżej od popularnych talarów z lat 1627-1631 (wycenianych po zaledwie 6 mk).
Pierwszy raz na naszych aukcjach.