Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Aukcja NFT

Pierwsza aukcja NFT

Zbigniew LIBERA

Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców




Przedmiotem aukcji jest wyjątkowa praca Zbigniewa Libery „Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców”. Wydruk pigmentowy do małego zestawu „Lego. Obóz koncentracyjny” posiada sygnaturę artysty, a dodatkowo odręcznie przez niego podpisany certyfikat. Praca pochodzi z niskiego nakładu zaledwie dziesięciu egzemplarzy. Wydruki projektów okładek do zestawu „Lego. Obóz koncentracyjny” posiada w swoich zbiorach m. in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Licytacja ta jest przełomowym wydarzeniem na polskim rynku sztuki: to pierwsza sprzedaż fizycznego dzieła artystycznego reprezentowanego przez NFT połączona z niepodrabialnym cyfrowym certyfikatem własności oraz dodatkowymi zaświadczeniami (podpisanymi przez Zbigniewa Liberę i firmę Arteïa, która profesjonalnie zajmuje się przygotowywaniem rozwiązań do uwierzytelniania obiektów fizycznych).

Opis NFT
  • Adres Contract Address
    0x495f947276749Ce646f68AC8c248420045cb7b5e
  • Rozmiar
    6,9 MB (4782 x 5294 pixeli)
  • Minting
    26.11.2021
  •  
    Unikat 1/1
Opis rzeczywistego obiektu
  • Technika
    wydruk pigmentowy, papier
  • Wymiary
    30,7x27,6 cm
  • Sygnowany
    u dołu: Zbigniew Libera
  • Proweniencja
    zakup od artysty

Prezentowany wydruk wykrojnika do małego zestawu „Lego. Obóz koncentracyjny”, zaprojektowanego przez Zbigniewa Liberę, po raz pierwszy oferowany jest w sprzedaży aukcyjnej. Praca dwukrotnie sygnowana i szczegółowo opisana przez artystę pochodzi z niskiego nakładu zaledwie dziesięciu egzemplarzy. Wydruki projektów okładek do zestawu „Lego. Obóz koncentracyjny” posiada w swoich zbiorach m. in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych projektów artystycznych lat 90. Nazywany jest ikoną polskiej sztuki współczesnej, nie tylko ze względu na wykorzystanie niekonwencjonalnej formy artystycznej, ale i gwałtowną, międzynarodową reakcję, jaką wzbudził. „Lego. Obóz koncentracyjny”, powstały w 1994 roku, składa się z cyklu fotografii i siedmiu opakowań klocków lego, z których można zbudować modele obozu koncentracyjnego przedstawione na opakowaniach. Oprócz tego wykonano również wydruki graficzne samych opakowań, sygnowane i oznaczone przez artystę. Za pomocą standardowych zestawów klocków z drobnymi modyfikacjami (podarowanych zresztą przez firmę Lego – stąd napis na pudełkach: „This work of Zbigniew Libera has been sponsored by Lego” – za co firma chciała wytoczyć artyście proces), Libera pragnie zwrócić uwagę odbiorcy na kwestie władzy, represji i samej racjonalności, która może zostać wykorzystana do skrajnie negatywnych działań. Projekt wymienia się jako jedną z „zabawek” Libery - obiektów, poprzez które autor chciał zwrócić uwagę na formy socjalizacji we współczesnym świecie.

Szokujące zestawienie symboli zabawy i śmierci, przedstawione zostało z wykorzystaniem znanego produktu kultury masowej. Artysta proponuje odbiorcy produkt z rozpoznawalnym logo, jednoznacznie kojarzący się z dziecięcą beztroską i kreatywnością. Odbiór pracy zostaje jednak zaburzony po przyjrzeniu się zestawom, jakie proponuje artysta. Warstwa wizualna i znaczeniowa wprowadza odbiorcę w zakłopotanie. Forma i treść wywołują mocny dysonans. Prowokacja artysty nie miała na celu pokazania lekceważącego, prześmiewczego stosunku do tematu Zagłady, o co często się ją posądza. Wymierzona była w reguły społeczeństwa konsumpcyjnego.

"Lego. Obóz koncentracyjny" został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas wystawy „Urządzenia korekcyjne” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w 1996 roku. Wywołał mocną reakcję nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju, przyczyniając się do wznowienia dyskusji o Holocauście jako temacie w sztuce.







Co charakteryzuje aukcję NFT w Polskim Domu Aukcyjnym?

Tag NFC, zaprogramowany i połączony z obiektem oraz papierowym certyfikatem autentyczności, umożliwia jednoznaczne powiązanie obiektu z jego cyfrowym duplikatem, zapisanym w bezpiecznej bazie danych (blockchain). Oba te obiekty połączone są z tokenem NFT, dzięki czemu uzyskujemy możliwość sprzedaży fizycznego obiektu za pośrednictwem NFT. Unikalny token NFT, reprezentujący dzieło Zbigniewa Libery, będzie dostępny do wglądu na platformie cyfrowej OpenSea.

W przypadku dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich autentyczność i pochodzenie mają kluczowe znaczenie. Weryfikacja autentyczności i pochodzenia przedmiotu jest jednak zadaniem żmudnym i często niewykonalnym. Zakładając, że oryginalne źródło danych jest zaufane, technologie takie jak Blockchain i Near Field Communications (NFC) mogą być używane do potwierdzania prawdziwości danych i autentyczności obiektów. To właśnie zadanie Connect, rozwiązanie firmy Arteïa.

Tag NFC, na którym bazuje rozwiązanie Arteïa wykorzystuje najnowszą generację chipów NFC firmy NXP - NTAG 424 DNA. Chip ten umożliwia wyjątkowo bezpieczne, dwupoziomowe uwierzytelnianie obiektów, do których jest podłączony.

Taki chip dołączony do dzieła sztuki w bezpieczny sposób identyfikowany jest przez urządzenie mobilne wyposażone w czytnik NFC i dedykowaną aplikację, która dokonuje uwierzytelnienia za pomocą zdalnego serwera. Z kolei, gdy obiekt zostanie uwierzytelniony, możemy opcjonalnie zweryfikować jego dane o pochodzeniu, porównując je z oryginałem zakotwiczonym na blockchainie.

Chip NFC może być ponadto powiązany z tokenem niewymiennym (NFT). Jeśli token jest przedmiotem obrotu na zaufanym rynku, jego historię własności można łatwo śledzić. Wprowadzenie protokołów pozwalających na transakcję tokenem w sposób całkowicie automatyczny, w tym także fizycznym obiektem (dzięki dołączonemu tagowi NFC), umożliwia zbieranie danych dotyczących jego historii.




Co to jest NFT

Boom na sztukę cyfrową

Sztuka NFT to kolekcjonerskie aktywa cyfrowe, którymi można handlować w świecie cyfrowym. Zdecentralizowana i unikalna natura blockchain pomaga w tworzeniu nowych sposobów, na jakie sztuka może być sprzedawana i nabywana.

Co to jest NFT i dlaczego warto się tym zainteresować?

NFT, czyli non-fungible token jest wyjątkowy ze względu na unikalną wartość. Poszczególne tokeny nie mogą mieć tego samego odpowiednika i nie można go skopiować. Artyści mogą sprzedawać swoje dzieła, "wypalając" ich początkową wartość w sieci i sprzedając je. Dlaczego jest to tak unikatowe? W sztuce cyfrowej często bardzo ciężko jest potwierdzić, czy dzieło rzeczywiście zostało stworzone przez autora, któremu jest przypisywane. W wypadku NFT każde dzieło zatwierdzone jest kluczem prywatnym posiadanym przez artystę, do którego nikt inny nie ma dostępu, a transakcje są transparentne i dostępne w domenie publicznej.

Historia NFT

Pierwsze wzmianki na temat tokenów pojawiły się około roku 2012. Tokeny NFT zyskały na popularności za sprawą gry CryptoKitties w 2017 roku, która pozwalała swoim użytkownikom na adoptowanie i handlowanie wirtualnymi kotami. Każdego z nich trzeba najpierw kupić, mają one swój unikalny kod ID, który wyraża jego wygląd i może być dziedziczony przez kolejne pokolenia. Gra na początku swojego istnienia spowodowała spory spadek w szybkości transakcji na blockchainie. Kotki można hodować, łączyć w pary i rozmnażać. Nowe koty są tworzone poprzez rozmnażanie już istniejących. Na początku działania gry jeden kotek był sprzedawany co 15 minut przez około rok. Niektóre z nich kosztowały nawet 100 tys. dolarów. Wzmożone zainteresowanie wokół tokenów NFT pojawiło się na początku 2021 roku, kiedy artyści, influencerzy i sportowcy zaczęli wydawać swoje prace połączone z ich wirtualnymi odpowiednikami. W lutym 2021 roku na rynku pojawił się nowy gracz – włoka drużyna piłkarska Juventus. Klub wypuścił karty kolekcjonerskie z wizerunkami piłkarzy, które zostały podzielone na trzy kategorie unikalności.

Unikalne cechy i zalety NFT

Ogromnymi zaletami NFT są transparentność i przejrzystość transakcji. Każdy użytkownik działający w blockchainie może zobaczyć oraz potwierdzić metadane danego NFT – wszystkie powiązane z tokenem informacje. Artyści z kolei, nawet jeśli ich dzieło (sam token jest unikatowy i nie do skopiowania) ulegnie skopiowaniu przez zrobienie screenshota i puszczone dalej w obieg Internetu, dzięki przejrzystej proweniencji i przede wszystkim certyfikatowi i ID tokena są w stanie bardzo szybko udowodnić, że dzieło jest ich autorstwa. Kolejną istotną kwestią jest to, iż NFT nie podlegają dystrybucji i nie mogą być udostępniane wielu właścicielom.

NFT został po części stworzony, aby pomóc artystom zarobić więcej pieniędzy w cyfrowym świecie, który wcześniej nie był dla nich szczególnie dostępny. Jeśli ich dzieła nabierają większej wartości i stają się popularne w Internecie, artysta zyskuje dochody. Pandemia Covid-19 utrudniła, a czasami wręcz uniemożliwiła artystom nie tylko sprzedaż swoich dzieł, ale także pracę. Sprzedaż cyfrowych dzieł to szansa dla wielu artystów na kontynuowanie swojej twórczości w czasach, kiedy jest to utrudnione.

Oczywiście wypalanie i sprzedaż NFT ma też swoje punkty zapalne. Prawo autorskie jeszcze nie zapewnia artystom odpowiednich regulacji prawnych, dostosowanych do tej formy sprzedaży. Intensywna dyskusja toczy się również wokół aspektów ekologicznych wypalania tokenów i wielkości wytwarzanego podczas tego procesu śladu węglowego.

Podsumowując, poziom prac cyfrowych umieszczanych na platformach takich jak SuperRare, Uniswap i Rarible jest bardzo wysoki, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematem oraz o ogromnym potencjale technologii NFT, czyli "non-fungible token". System tokenizacji rozwija zupełnie nową perspektywę dla rynku sztuki oraz inwestowania w dzieła cyfrowe, które od teraz mogą być nabyte i posiadane niczym materialne prace.




Kluczowe pojęcia związane z NFT

Kluczowe pojęcia związane z NFT

NFT - Non Fungible Token, czyli token niewymienialny. NFT jest to rodzaj tokena kryptograficznego, który działa w oparciu o architekturę blockchain. Każdy token NFT zawiera informacje, które odróżniają go od innych tokenów i są one bardzo łatwe do zweryfikowania dzięki przejrzystości transakcji oraz niewymienialności. Brak wymienialności (fungibility) odróżnia NFT od kryptowalut opartych na blockchainie, takich jak Bitcoin. NFT mogą być powiązane z plikami takimi jak zdjęcia, filmy, pliki audio i inne rodzaje plików cyfrowych.

Blockchain - to dosłownie łańcuch bloków, zdecentralizowana i rozproszona baza danych lub rejestr transakcji i zdarzeń w Internecie, funkcjonujący jako rosnąca lista jednokierunkowa rekordów zwanych blokami, mającymi łącza do bloków poprzednich. Należy pamiętać, że blockchain jest technologią - skomplikowanym matematycznym kodem oprogramowania. A Bitcoin (lub Ethereum i jakakolwiek inna kryptowaluta) to tylko zastosowanie tej technologii.

Ethereum - zdecentralizowana platforma o otwartym oprogramowaniu, zbudowana na technologii blockchain. Jej kryptowalutą jest Ether (ETH), umożliwiający przeprowadzanie transakcji i uiszczania powiązanych z nimi opłat, wynikających z potrzebnej do ich przetworzenia mocy obliczeniowej.

Ether (ETH) - kryptowaluta generowana przez protokół Ethereum w systemie proof-of-work za dodawanie bloków do blockchaina. Jest to jedyna waluta akceptowana przy uiszczaniu opłat transakcyjnych na platformach obsługiwanych przez Ethereum.

Minting - decydując się na stworzenie NFT, musisz najpierw "wymintować" cyfrową wersję swojej grafiki. Wypalenie dzieła sztuki to akt tokenizacji dzieła sztuki, tj. wgrania go na daną platformę marketplace (Rarible, Uniswap, SuperRare, Nifty Gateway itp.) i wydania tokena gwarantującego jej autentyczność. Token posiada TokenID, czyli identyfikator.

MetaMask - jest jednym z najpopularniejszych portfeli oprogramowania na rynku, jest to główny portfel kryptowalutowy działający na sieci Ethereum. Używa się go do przechowania naszych środków, a później także i tokenu.




Rekordy sprzedaży dzieł NFT

Rekordy sprzedaży dzieł NFT


1. Everydays: The First 5000 Days, Beeple

289 215 470 PLN
69 346 250 USD

Pierwsze wirtualne dzieło sztuki (NFT), które zostało sprzedane podczas aukcji internetowej w domu aukcyjnym Christie's., osiągnęło cenę 69 346 250 dolarów. Rekordowa sprzedaż Everydays: The First 5000 Days wciągnęła jego twórcę, Mike'a Winkelmanna, który posługuje się pseudonimem Beeple, na listę trzech najdroższych artystów, plasując go tuż za Davidem Hockneyem i Jeffem Koonsem. Obraz Hockneya "Portret artysty” sprzedał się za 90,3 miliona dolarów w 2018 roku, podczas gdy rzeźba Koonsa ze stali nierdzewnej "Rabbit" znalazła się na szczycie listy z ceną 91,1 miliona dolarów w 2019 roku.

Kolaż artysty składa się z 5 000 zdjęć, których wykonanie zajęło 13 lat. Jego cena wywoławcza wynosiła 100 dolarów, ale głośna aukcja przyciągnęła ponad 350 potencjalnych nabywców. Winkelmann, grafik z Charleston w Południowej Karolinie, powiedział CNN w wywiadzie przed zamknięciem sprzedaży, że przygotowując projekt Everydays, nie miał zamiaru sprzedawać swoich prac.


2. CryptoPunk #7523

49 208 360 PLN
11 800 000 USD

CryptoPunks tworzą szereg najdroższych sprzedaży NFT. Są one losowo wygenerowanym zestawem 10 000 unikalnych cyfrowych postaci i są jednymi z pierwszych przykładów tokenów wypalonych na blockchainie Ethereum. Początkowo rozdawane za darmo, niektóre CryptoPunks o szczególnie rzadkich lub pożądanych cechach sprzedały się za znaczne sumy. Ten konkretny CryptoPunk #7523 ma kilka takich atrybutów, będąc jednym z zaledwie dziewięciu Alien punków. Jego medyczna maska nadaje mu wyjątkową aktualność w tych czasach, w których dominuje COVID, co jest jednym z powodów, dla których został on sprzedany na aukcji Sotheby's za niebotyczną kwotę 11,8 miliona dolarów przez największego udziałowca DraftKings, Shaloma Meckenziego.


3. CryptoPunk #7804

31 526 712 PLN
7 560 000 USD


4. CryptoPunk #3100

31 318 953 PLN
7 510 000 USD


5. CROSSROAD

27 773 532 PLN
6 660 000 USD

CROSSROAD to NFT stworzony przez lidera listy, atystę Beeple. Zawiera antytrumpowskie przesłanie i powiększoną postać Donalda Trumpa leżącego na stosie pokonanych z przekleństwami wypisanymi na nagim ciele. Co ciekawe, grafika została zaprojektowana tak, by zmieniać się w zależności od wyniku wyborów w 2020 roku. Została sprzedana zaledwie cztery miesiące po jej pierwotnym zakupie, za mniej więcej 10-krotność jej pierwotnej ceny.


6. Ocean Front

25 021 200 PLN
6 000 000 USD

W marcu 2021 roku Justin Sun kupił NFT Beeple'a, płacąc 6 milionów dolarów za cyfrowe dzieło artysty o tytule Ocean Front. Pieniądze te trafiły na szczytny cel; zyski z aukcji trafiły do Open Earth Foundation, organizacji non-profit, której celem jest śledzenie globalnego postępu w zakresie zwalczania zmian klimatycznych.


7. CryptoPunk #5217

22 684 256 PLN
5 440 000 USD


8. World Wide Web source code

22 642 557 PLN
5 430 000 USD

Kod źródłowy sieci NFT Tima Bernersa-Lee sprzedany za 5,4 miliona dolarów w Sotheby's Wynalazca World Wide Web Tim Berners-Lee wystawił na aukcji w Sotheby's 30-letni kod źródłowy swojego wynalazku jako niezbywalny token (NFT) za 5,4 miliona dolarów. Oczywiście nie jest to tak naprawdę kod źródłowy sieci, który jest otwarty i znajduje się w domenie publicznej, a więc można go swobodnie przeglądać i kopiować. Zamiast tego jest to artystyczna reprezentacja kodu źródłowego, pakiet dzieł sztuki spakowanych razem w NFT. Kilka dni po sprzedaży, ktoś zauważył błąd w kodzie dzieła sztuki.


9. CryptoPunk #7252

22 266 198 PLN
5 340 000 USD


10. Stay Free

21 974 319 PLN
5 270 000 USD

Edward Snowden, w kwietniu 2021 roku wystawił na aukcji cyfrowe dzieło sztuki zatytułowane "Stay Free". Dzieło przedstawia wycinek Snowdena na tle tekstu decyzji amerykańskiego sądu apelacyjnego, który stwierdził, że Patriot Act nie zezwala na masowe zbieranie i inwigilację amerykańskich rozmów telefonicznych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego. Snowden sprzedał swoje dzieło za niebotyczną sumę 5,4 miliona dolarów, a dochód przeznaczył na rzecz Freedom of the Press Foundation. Kupiła go PleasrDAO, zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO) założona w celu nabywania "znaczących kulturowo dzieł z charytatywnym akcentem" w imieniu swoich inwestorów.


Ostatnie rekordy aukcyjne

Muzyk Grimes sprzedał ostatnio kolekcję cyfrowych dzieł sztuki za 6,3 miliona dolarów, podczas gdy Christopher Torres, twórca GIF-a Nyan Cat, spieniężył latającą animację kota Pop Tart za prawie 600 000 dolarów.

keyboard_arrow_up