Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
45

Beata Stankiewicz-Szczerbik, Perun

add Twoja notatka 
Opis pozycji
Estymacje: 2 685 - 3 803 EUR

Beata Stankiewicz-Szczerbik, Perun
Szkło z formy traconej,
Praca sygnowana, 
Wymiary: 90 x 40 x 40 cm
UNIKAT
_____

„Perun” Beaty Stankiewicz-Szczerbik w widocznym na fotografii wcieleniu pozostaje, jak mówi artystka, „symbolem obecnej rewolucji”. Perun - zwany w poprzednim życiu Bliskością – to nieprzewidywalny i bezwzględny prasłowiański bóg. Tym razem objawia się w ciele kobiety. Wciąż błądzi nie mogąc znaleźć ciała właściwego. Eksponowany był na wystawach: Superpositions,[Muzem Współczesne Wrocław 2018/19] oraz w Wenecji w takcie The Venice Glass Week 2019. Jest głową z pełnego szkła w kolorze alabastru, odprężaną w piecu miesiąc.
Beata Stankiewicz-Szczerbik wspomina swoją wizytę w japońskim Teatrze Nō: „Ustrojona w jedwabie z twarzą ukrytą pod antyczną maską usłyszałam: »...urodziła się w nie swoim ciele»”.

_____
Beata Stankiewicz-Szczerbik - uważana jest za jedną z najzdolniejszych i najciekawszych osobowości polskiego szkła artystycznego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Szkła i Ceramiki we Wrocławiu. 

Zajmuje się tworzeniem unikatów ze szkła. Projektuje i realizuje szkło w architekturze, czego przykładem są witraże w gotyckim kościele p.w. Św. Macieja we Wrocławiu.  Jej prace  znajdują się w Muzeach Narodowych: we Wrocławiu i w Poznaniu oraz w Muzeum Miejskim w Jeleniej Górze, Muzeum Polskim Szkła Współczesnego w Sosnowcu i Muzeum ASP we Wrocławiu. Artystka brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W kraju i zagranicą.

O Dziele artystki Krzysztof Kucharczyk tak napisał: „Chcąc w pełni zrozumieć i poznać drogę twórczą Beaty Stankiewicz-Szczerbik odbiorca musi przejść ponad szklaną materię, w której tworzy, porzucić rozpatrywanie jej sztuki jedynie w ramach materiału jakim głównie się posługuje. Jej twórczość ma na celu skłonić widza do odejścia od hermetycznego spojrzenia, do przekroczenia preikonograficznej granicy jaką niewątpliwie wyznacza sam obiekt. To świat uwolniony z fizycznej gęstości szkła, to szereg tropów wymykających się spod technologicznej peregrynacji wyznaczanej przez właściwości plastyczne substancji. To wartość dodana, ulotne skojarzenia, to pierwiastek idei, koncept, założenie. Przekaz treści odbywa się za jego pomocą i na tle tegoż tworzywa. Materiał staje się jedynie katalizatorem ekspresji, pozostawiającym atrybuty formalne na drugim planie. Nie chodzi tu o czystą deprecjację materii, raczej o przesunięcie „ciężaru” gatunkowego na to, co materialnie jest nieobecne, na (u) lotny zamysł autorki. Bez względu na to z jaką techniką mamy do czynienia, pierwotną i najważniejszą cechą prac Beaty Stankiewicz-Szczerbik jest ich siła wyrazu”.

Aukcja
I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
gavel
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
1 342 EUR
Estymacje
2 685 - 3 803 EUR
Cena sprzedaży
brak ofert
Pozycja nie jest już dostępna
Wyświetleń: 202 | Ulubione: 0
Aukcja

Galeria Lampert

I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
18.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
 
Regulamin
O aukcji
FAQ
O sprzedawcy
Galeria Lampert
Kontakt
Galeria Lampert
room
ul. Floriańska 44
31-021 Kraków
phone
+48730952901
keyboard_arrow_up