Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
6

Krzysztof Bednarski, Bozzetto pomnika Fryderyka Chopina "La Note Bleue"

add Twoja notatka 
Opis pozycji
Estymacje: 6 327 - 8 437 EUR

Krzysztof M. Bednarski, Bozzetto pomnika Fryderyka Chopina "La Note Bleue"
Brąz patynowany
Wymiary: 40,5 x 29 x 32 cm
Praca sygnowana, edycja 7/8
Rok: 2010

Prezentowana praca jest szkicem rzeźbiarskim do zaprojektowanego przez Krzysztofa Bednarskiego pomnika Fryderyka Chopina, który w 2010 roku został odsłonięty w Wiedniu. Autor o swojej pracy pisze w następujący sposób: “Projekt pomnika Fryderyka Chopina “La note bleue” odnosi się do słów George Sand, która w muzyce Chopina dostrzegła niezwykłą “niebieską nutę”, synonim geniuszu i tajemnicy natchnienia twórczego. Projektowany pomnik wizualizuje ów moment kreatywnego napięcia, a zarazem rezonansu, współbrzmienia dźwięku i barwy (koloru) Typ przedstawienia wywodzi się z tradycji profilowych wizerunków i portretowych sylwet, modnych w okresie romantyzmu. Charakterystyczne ujęcie profilu kompozytora, jest wizerunkiem łatwo rozpoznawalnym, prostym i symbolicznym. Pozwala zachować wymóg statuaryczności, a jednocześnie rozwiązać pomnik środkami sztuki nowoczesnej [...]”. "
_______
Krzysztof Bednarski - rzeźbiarz, autor instalacji artystycznych. Tworzy i pracuje w Rzymie i Warszawie. Już od czasów artystycznej formacji akademickiej jednym z najwierniejszych jego kompanów stał się Karol Marks, dokładniej - jego wizerunek. To wówczas, oddając “Portret totalny Karola Marksa” 1978r , zrealizowany pod kierunkiem profesora Jerzego Jarnuszkiewicza, obronił dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ścieżka twórcza Bednarskiego znaczona jest niezliczonymi inspiracjami już to ze świata osobistych doświadczeń, już to ze świata poezji, literatury, nauki i popkultury. W ten sposób pojawiły się słynne motywy – m.in. “Moby Dick” czy romby i klepsydry. To zaledwie niewielki skrawek form, jakie od lat przybiera ekspresja artysty – od rzeźb gipsowych, przez odlewy, po wieloelementowe instalacje artystyczne. Niebagatelną rolę w dorobku Bednarskiego odgrywa dyspozycja retrospektywna, manifestująca się w nieustannym powracaniu do starych prac, przerabianiu ich, ukazywaniu w nowych obliczach. I to te ostatnie tendencje od otwartego w roku 1999 “Pasażu Buty Włoskie” dają się we znaki najsilniej. 

Prace Krzysztofa M. Bednarskiego znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów polskich, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Łodzi i Wrocławiu, kolekcja Galerii Foksal w Warszawie, a także w kolekcjach zagranicznych, m. in. Collezione Giorgio Franchetti w Rzymie, Fondazione Federico Fellini w Rimini, Fondazione Morra w Neapolu, Fondazione Orestiadi w Gibellinie na Sycylii, Fondazione Mario Schifano w Rzymie, Fondazione Caporrella w Rzymie, Targetti Light Art Collection we Florencji, Muzeum Sztuki w Raumie, Finlandia oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Jest laureatem prestiżowych wyróżnień, m. in. stypendium włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1988-1989), nagrody-stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wkład w promocję sztuki polskiej za granicą (1998), Nagrody im. Katarzyny Kobro (2004), Nagrody Artystycznej Kwartalnika "Exit" (2005) oraz Złotej Sowy Polonii (Wiedeń, 2012). W 2011 roku odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W grudniu 2017 roku otrzymał Franco Cuomo International Award przyznawany przez włoski Senat.

Aukcja
III Aukcja Rzeźby Współczesnej
gavel
Data
27 czerwca 2023 CEST/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
3 796 EUR
Estymacje
6 327 - 8 437 EUR
Cena sprzedaży
Sprzedaż warunkowa
6 580 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
5 484 EUR
Przebicie
173%
Wyświetleń: 63 | Ulubione: 1
Aukcja

Galeria Lampert

III Aukcja Rzeźby Współczesnej
Data
27 czerwca 2023 CEST/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
20.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
 
Regulamin

I

 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, powierzone przez artystów lub stanowiące własność Galerii Lampert.
 2. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą, podaną w katalogu oraz estymację. 
 3. Do wylicytowanej ceny doliczona jest opłata organizacyjna w wysokości 20%. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej.
 4. Galeria Lampert zastrzega sobie prawo do odwołania aukcji bez podania przyczyny. 


II

 1. Osoby zainteresowane licytacją mają możliwość złożenia oferty kupna (z dowolnym limitem ceny) w dniach poprzedzających aukcję. W licytacji wezmą udział w ich imieniu pracownicy Galerii Lampert (Informacja o wysokości proponowanej najwyższej ceny jest informacją całkowicie poufną). 
 2. Istnieje możliwość telefonicznego udziału w licytacji poszczególnych obiektów, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia w Galerii Lampert. 
 3. Galeria Lampert nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne w tym brak możliwości połączenia się telefonicznego z klientem w trakcie trwania licytacji. 


III

 1. Aukcja prowadzona jest przez upoważnioną osobę – aukcjonera.
 2. Licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej podanej w katalogu. Większość obiektów posiada cenę gwarantowaną poniżej której, obiekt nie może zostać sprzedany bez zgody artysty. Cena gwarantowana jest znana tylko Galerii, sprzedającemu i aukcjonerowi i stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.
 3. O wysokości kwoty postąpienia decyduje aukcjoner. Zwyczajowo stanowi ona około 10% poprzednio zgłoszonej oferty. 
 4. Aukcjoner jest upoważniony do samodzielnego składania kolejnych ofert lub w odpowiedzi na oferty osób licytujących, aż do osiągnięcia ceny gwarantowanej.
 5. Nabywcą zostaje osoba, która zaproponowała najwyższą cenę. Uderzenie młotkiem przez aukcjonera jest równoznaczne z zakończeniem licytacji. Jeżeli licytacja zostaje zakończona w sposób sporny, aukcjoner jest upoważniony do rozwiązania sporu lub ponownego przeprowadzenia licytacji. 
 6. Umowa sprzedaży nie zostaje zawarta, gdy licytacja kończy się poniżej ceny gwarantowanej. W takim przypadku zawarcie umowy kupna-sprzedaży musi zostać zatwierdzone przez właściciela licytowanego obiektu, który na podjęcie decyzji ma 7 dni kalendarzowych. Wylicytowana cena stanowi w takim przypadku wiążącą ofertę nabywcy. Jeśli po aukcji zostanie zgłoszona kolejna oferta zakupu – co najmniej w cenie gwarantowanej – pierwszemu oferentowi przysługuje prawo pierwokupu w cenie gwarantowanej. 


IV

 1. Nabywca zobowiązany jest wykupić obiekt w ciągu 5 dni od zakończenia aukcji lub od uzgodnienia oferty. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20% wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas uregulowana w terminie do 10 dni od zakończenia aukcji. W przypadku niedotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku.
 2. Prawo własności przechodzi na kupującego w momencie uregulowania całej kwoty. 


V

 1. Galeria Lampert daje gwarancję autorstwa i innych cech obiektu , opisanych w katalogu.
 2. Galeria Lampert nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 
O aukcji


FAQ
O sprzedawcy
Galeria Lampert
Kontakt
Galeria Lampert
room
ul. Floriańska 44
31-021 Kraków
phone
+48730952901
M. Krzysztof Bednarski star
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także
keyboard_arrow_up