Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane
10

Stanisław Cukier, Ecce Homo

add Twoja notatka 
Opis pozycji
Estymacje: 7 830 - 10 067 EUR

Stanisław Cukier, Ecce Homo
Brąz patynowany
Praca sygnowana, UNIKAT.
Wymiary: 68 x 45 cm

____

Stanisław Cukier to – jak napisał Jacek Waltoś - „rzeźbiarz, który pracuje bez deklaracji, bez słowa wstępu zanim rzeźba powstanie ale i bez komentarza potem. Dzisiaj dziwne, ale nie dawniej. To jednak nie staroświeckość charakteryzuje Stanisława Cukra ale dobry smak i poczucie stosowności środków, którymi się posługuje. Bowiem jego upodobanie do wyprowadzania formy z modelowania jakby w najstarszej intencji, najgłębszej tradycji według której nawarstwienie gliny czy wosku miało moc ożywczego tchnienia ducha w plazmatyczną materię (…) nie zgadza się z deklaracjami słownymi. (…) Zjawiają się kryteria aż dziw, że tak zapomniane: umiejętność, trafność, żywość wzruszenia i kształtu”. 

Urodzony w Zakopanem, ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie w latach 80. pracował jako wykładowca. Powrócił jednak w rodzinne strony. Kontynuował misję pedagogiczną, obejmując stanowisko dyrektora w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie żyje i tworzy do dziś. 

O swoim rzemiośle artysta tak mówi: „Dzięki technice odlewania w brązie na tracony wosk mogłem zatrzymać chwilę, myśl, coś ulotnego, trudnego do zatrzymania. Rzeźba to przestrzeń, to czasoprzestrzeń, to kształt, forma, a przede wszystkim układ światła... Można powiedzieć, że odlew w brązie czy kucie w kamieniu jest materialnym śladem człowieka na Ziemi”.

Jego prace są wystawiana w całym kraju, znajdują się w zbiorach m.in w Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz British Museum w Londynie. Artysta bierze także udział w licznych wystawach zbiorowych rzeźby i medalierstwa w kraju i za granicą. Uczestniczył w kongresach FIDEM (Fédération Internationale de la Médaille d'Art) – Florencja, Włochy, USA, Helsinki, Finlandia, Budapeszt, Węgry, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Portugalia, Wielka Brytania.  

Pryncypia dzieła Stanisława Cukra pięknie nazwał prof. Jerzy Stelmach: „[Cukier] w niezwykły sposób łączy elementy metafizyczne i swoje pojmowanie sacrum ze szczególną umiejętnością upraszczania przedmiotu. (...) Dystansując się nieco od klasyfikacji i podziałów, mógłbym o Cukrze powiedzieć, że jest rzeźbiarzem klasycznego (głównego) nurtu rzeźby polskiej (…) jest rzeźbiarzem »w cudowny sposób nienowoczesnym«. Zna się na tym, co robi – po prostu potrafi rzeźbić, ma swój warsztat i technikę. Nie potrzebuje szokować i organizować happeningów, zresztą z pewnością nie potrafiłby tego zrobić. Wykonuje porządnie swoją robotę: niezwykłe prace, które, choć tak różnorodne, zawsze pozostają rozpoznawalne – z jednej strony dzięki szczególnej w nich obecności Boga, z drugiej, poprzez niepowtarzalną »Cukrową Formę«. (...) Przedmiotem jego zainteresowania jest człowiek, a mówiąc dokładniej: Bóg i Człowiek. Poszukiwanie uniwersalnego języka ma sens właśnie dlatego, że pozwala mu na zgłębienie tajemnicy oraz uchwycenie istoty człowieczeństwa. Cukier wierzy w Boga, a to, jego zdaniem, ustawia już wszystko w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej proporcji, zarówno w życiu, jak i w sztuce”. 

Słów kilka na temat artysty napisał także Bronisław Krzysztof: Proste środki wypowiedzi.                                                                                        Oryginalna postawa Cukra, bez ustępstw dla świata, który tworzy w swoich rzeźbach Podejmuje tematy i problemy bez fajerwerków, ale rzeźbiąc przekształca je w formy pełne wyrazu i plastycznej wrażliwości.  Powstałe rzeźby dopieszcza „żywą” patyną, która dodaje nowego światła i klimatu. Prace artysty to jakość rzadka i unikalna w kontrze do mód i powszechnego naśladownictwa w obszarze sztuki.

Aukcja
I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
gavel
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
date_range
Cena wywoławcza
3 803 EUR
Estymacje
7 830 - 10 067 EUR
Cena sprzedaży
Sprzedaż warunkowa
5 808 EUR
Cena końcowa bez opłaty aukcyjnej
4 922 EUR
Przebicie
153%
Wyświetleń: 192 | Ulubione: 1
Aukcja

Galeria Lampert

I Aukcja Rzeźby Współczesnej - Czołowi żyjący polscy artyści
Data
27 grudnia 2020 CET/Warsaw
Przebieg licytacji

Licytowane będą wszystkie pozycje

Opłata aukcyjna
18.00%
OneBid nie pobiera dodatkowych opłat za licytację.
Podbicia
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
 
Regulamin

I

 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, powierzone przez artystów lub stanowiące własność Galerii Lampert.
 2. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą, podaną w katalogu oraz estymację. 
 3. Do wylicytowanej ceny doliczona jest opłata organizacyjna w wysokości 18%. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej.
 4. Galeria Lampert zastrzega sobie prawo do odwołania aukcji bez podania przyczyny. 


II

 1. Osoby zainteresowane licytacją mają możliwość złożenia oferty kupna (z dowolnym limitem ceny) w dniach poprzedzających aukcję. W licytacji wezmą udział w ich imieniu pracownicy Galerii Lampert (Informacja o wysokości proponowanej najwyższej ceny jest informacją całkowicie poufną). 
 2. Istnieje możliwość telefonicznego udziału w licytacji poszczególnych obiektów, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia w Galerii Lampert. 
 3. Galeria Lampert nie ponosi odpowiedzialności za problemy techniczne w tym brak możliwości połączenia się telefonicznego z klientem w trakcie trwania licytacji. 


III

 1. Aukcja prowadzona jest przez upoważnioną osobę – aukcjonera.
 2. Licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej podanej w katalogu. Większość obiektów posiada cenę gwarantowaną poniżej której, obiekt nie może zostać sprzedany bez zgody artysty. Cena gwarantowana jest znana tylko Galerii, sprzedającemu i aukcjonerowi i stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.
 3. O wysokości kwoty postąpienia decyduje aukcjoner. Zwyczajowo stanowi ona około 10% poprzednio zgłoszonej oferty. 
 4. Aukcjoner jest upoważniony do samodzielnego składania kolejnych ofert lub w odpowiedzi na oferty osób licytujących, aż do osiągnięcia ceny gwarantowanej.
 5. Nabywcą zostaje osoba, która zaproponowała najwyższą cenę. Uderzenie młotkiem przez aukcjonera jest równoznaczne z zakończeniem licytacji. Jeżeli licytacja zostaje zakończona w sposób sporny, aukcjoner jest upoważniony do rozwiązania sporu lub ponownego przeprowadzenia licytacji. 
 6. Umowa sprzedaży nie zostaje zawarta, gdy licytacja kończy się poniżej ceny gwarantowanej. W takim przypadku zawarcie umowy kupna-sprzedaży musi zostać zatwierdzone przez właściciela licytowanego obiektu, który na podjęcie decyzji ma 7 dni kalendarzowych. Wylicytowana cena stanowi w takim przypadku wiążącą ofertę nabywcy. Jeśli po aukcji zostanie zgłoszona kolejna oferta zakupu – co najmniej w cenie gwarantowanej – pierwszemu oferentowi przysługuje prawo pierwokupu w cenie gwarantowanej. 


IV

 1. Nabywca zobowiązany jest wykupić obiekt w ciągu 5 dni od zakończenia aukcji lub od uzgodnienia oferty. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20% wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas uregulowana w terminie do 10 dni od zakończenia aukcji. W przypadku niedotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku.
 2. Prawo własności przechodzi na kupującego w momencie uregulowania całej kwoty. 


V

 1. Galeria Lampert daje gwarancję autorstwa i innych cech obiektu , opisanych w katalogu.
 2. Galeria Lampert nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów. 
O aukcji

Pochodzą z różnych regionów Polski i ukończyli różne Akademie Sztuk Pięknych. Artyści tworzący w drewnie, szkle, brązie, ceramice i innych materiałach. Twórcy dopiero wyznaczający swoją artystyczną ścieżkę jak i tacy, którzy już odcisnęli wyraźny ślad w historii polskiej sztuki współczesnej. Powiedzieć, że są najlepszymi, nadal żyjącymi, polskimi rzeźbiarzami i rzeźbiarkami – to powiedzieć zdecydowanie zbyt mało!


Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na pierwszą Aukcję Rzeźby Współczesnej, na której pragniemy zaprezentować bez wątpienia wyjątkowe, artystyczne osobowości. Co istotne – osobowości nadal będące wśród nas. Artystów, których można poznać, z którymi można porozmawiać, i których historię można śledzić na własne oczy. Pragniemy zerwać z pewnego rodzaju kultem twórców którzy już od nas odeszli i pokazać, że wśród nas są artyści równie istotni dla naszego dorobku kulturowego. 


Obok kilkudziesięciu rzeźb, chcielibyśmy także zaprezentować Państwu dwie prace Henryka Cześnika. Rysunek i – tak bardzo charakterystyczny dla Jego działalności – obraz namalowany na prześcieradle. Pomimo odmiennej dziedziny prof. Cześnik jest artystą niezwykle ważnym dla naszej galerii i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go zabraknąć na organizowanej przez nas premierowej aukcji. 


Zapraszamy serdecznie do udziału. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami – z radością rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Istnieje możliwość zobaczenia każdego z obiektów w naszej stacjonarnej galerii w Krakowie – po uprzednim uzgodnieniu terminu.


Galeria Lampert

Dane kontaktowe:
[email protected]
+48730952901
www.galerialampert.com

FAQ
O sprzedawcy
Galeria Lampert
Kontakt
Galeria Lampert
room
ul. Floriańska 44
31-021 Kraków
phone
+48730952901
Klienci kupujący dzieła tego artysty kupowali także
keyboard_arrow_up