drewno, ręcznie rzeźbone i malowane; 25 x 14,5 x 8,8 cm
sygn. na spodzie: MICZOŁEK ZENON / PASZYN
Zenon Miczołek (ur. 1961) należy do nielicznego dziś grona rzeźbiarzy z Paszyna koło Nowego Sącza. Rzeźbą zajmował się już jako nastolatek, a bezpośredni wpływ na zainteresowanie nią miał jego dziadek Stanisław Oleksy (1904-1988), rzeźbiarz zaliczany do pierwszego pokolenia twórców w tzw. paszyńskim ośrodku sztuki ludowej. To ośrodek o bardzo ciekawej historii. Animatorem działalności plastycznej w Paszynie był proboszcz tamtejszej parafii, ksiądz Edward Nitka (1919-1981), który amatorską sztukę traktował jako narzędzie dydaktyki społecznej i formę wychowania religijnego. Wytrwale mobilizował do pracy artystycznej parafian przejawiających talent snycerski. Znaczącym wydarzeniem dla rozwoju ośrodka był sukces odniesiony przez Wojciecha Oleksego, Mieczysława Piwkę i Andrzeja Głoda, którzy w 1972 roku zdobyli czołowe nagrody w Pierwszym Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich w Nowym Sączu. Zachęciło to kolejnych mieszkańców wioski do zajęcia się sztuką.
Ośrodek paszyński stał się znany w kraju i zagranicą, przyciągając zainteresowanie kolekcjonerów i dziennikarzy. Skłoniło to ks. Edwarda Nitkę do zorganizowania na plebanii niewielkiej izby muzealnej z wystawą prac rzeźbiarzy i malarzy z Paszyna. Dzięki inicjatywie kolejnego proboszcza, ks. Stanisława Janasa, w rozbudowanej plebanii otwarto w 1994 roku Muzeum Parafialne Sztuki Ludowej. Wśród zgromadzonych tam przez lata zbiorów, wyróżniają się prace najwybitniejszych autorów, do których, oprócz wymienionych wyżej zaliczają się także: Stanisław i Wojciech Mikowie, Andrzej Drożdż, Stanisław Poręba, Janina Mordarska, Józef Orlecki, Alfred Miczołek, Maria Jasińska, Piotr Kożuch, Anna Padoł, Zenon Głód, a także Ewa Pogwizd z Mystkowa.
Dla Zenona Miczołka, ślusarza z wykształcenia, rzeźba stanowi ulubione hobby. Prócz tradycyjnych przedstawień Męki Pańskiej, wizerunków Madonny i świętych patronów czy postaci aniołów i scen biblijnych, artysta tworzy także figurki Żydów-chasydów jako muzykantów, handlarzy czy uczonych z księgą. Inne figury przestawiają zwierzęta domowe i polne ptaki. Od kilku lat Miczołek praktykuje też rzeźbę w piaskowcu. Jedną z jego prac – Chrystusa Frasobliwego – wyróżniono nagrodą w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w 2014 roku. (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Ostatnio oglądane
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji
Ulubione
Zaloguj się aby zobaczyć listę pozycji