Pesquisa avançada Pesquisa avançada
4

Kazimierz Sichulski (1879 Lwów - 1942 tamże)
 - Don Kichot

add A sua nota
Descrição do item

olej, tektura, 70 × 100 cm

sygn. i dat. p. d.: Sich/[1]921 (?)

Don Kichot przez wieki stanowił ogromną inspirację dla wielu twórców z kręgów artystycznych. Postać najsłynniejszego błędnego rycerza nie była obojętna i dla Kazimierza Sichulskiego, jednego z najważniejszych artystów epoki Młodej Polski. Motyw ikonograficzny z postacią Don Kichota oraz jego wiernego giermka Sancho Pansy jest rzadkim przedstawieniem w twórczości Sichulskiego. Sylwetkę fikcyjnego Rycerza Smętnego Oblicza z renesansowej powieści Miguela de Cervantesa artysta adoptował już wcześniej w swoich karykaturach, ukazując między innymi w 1908 roku z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru postaci Leona Wyczółkowskiego i Feliksa Jasieńskiego (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie).
Prezentowana na aukcyjnym obrazie para literackich bohaterów została ukazana przez artystę w charakterystycznym dla niego krajobrazie, wyjętym z obrazów ukazujących widoki jego ukochanej huculszczyzny. Obraz został zbudowany w przygaszonej, brunatno-ziemistej palecie barw. Kompozycję charakteryzuje giętka, swobodnie poprowadzona linia, nadająca wrażenie lekkości, szkicowości. Syntetycznie namalowane figury postaci bohaterów wyłaniają się z lewej strony kompozycji, by zaraz stanąć do walki z wiatrakiem, który w oczach Don Kichota jawi się jako olbrzym. Sam motyw wiatraka, niemalże identyczny z tym przedstawionym na naszym obrazie, ujęty w zwierciadlanym odbiciu, pojawił się już u Sichulskiego w 1912 roku w Tece autolitografii, którą artysta stworzył wraz z Władysławem Jarockim.

Leilão
Leilão de arte online
08 Abril 2020 CEST/Warsaw
Preço inicial
8 315 EUR
Preço de venda
nenhuma oferta
O item não está mais disponível
Visualizações: 55 | Preferidos: 0
Leilão

Leilão de arte online
08 Abril 2020 CEST/Warsaw
Itens com lances

Todos os itens estão listados para licitação

Prémio do comprador
A OneBid não cobra taxas adicionais pela licitação.
Incrementos dos lances

Termos e Condições
Sobre o leilão
Sobre o vendedor
Contacto
Sopocki Dom Aukcyjny (Sopot, Sztuka dawna)
ul. Bohaterów Monte Cassino 43
81-768 Sopot
+48 58 550 16 05
Horário de funcionamento
Segunda-feira
11:00 - 18:00
Terça-feira
11:00 - 18:00
Quarta-feira
11:00 - 18:00
Quinta-feira
11:00 - 18:00
Sexta-feira
11:00 - 18:00
Sábado
11:00 - 15:00
Domingo
Fechados