Pełen tytuł: Projekt drogi pod rzeką Wisłą dla połączenia Warszawy z Pragą, z dołączonem opisaniem i porównaniem systematu drogi pod rzeką Tamizą w Londynie. Obeymuiący razem prawidła i sposoby upowszechnienia dróg podziemnych w naszem kraiu, z wykazaniem ich korzyści iako naybezpiecznieyszych, naytrwalszych i naytańszych przez A. Idźkowskiego architekta, Akademii Florenckiey Sztuk Pięknych członka.
Warszawa 1828. Drukarnia Łątkiewicza. 21x26 cm, s.44, 2 tablice z cz-b rycinami, miękka okł. Stan bardzo dobry (egzemplarz po konserwacji - uzupełnione drobne ubytki na brzegach okładki; na stronie tyt. podpis i prywatna pieczątka własnościowa). Unikat na rynku antykwarycznym.
Adam Idźkowski (1798-1879) - polski inżynier budownictwa i architekt, uczeń Antonia Corazziego, autor przebudowy pałacu Saskiego w stylu klasycystycznym oraz fasady katedry Św. Jana w stylu gotyku angielskiego. Projekt tunelu pod Wisłą nie został zrealizowany z powodu wysokich kosztów oraz krytyki ze strony innych inżynierów.