23

Bolesław Jan Czedekowski (1885 Wojniłów – 1969 Wiedeń), Matka z synem, 1923 r.

add A sua nota

Descrição do item
Estimativas: 15 873 - 20 408 EUR | 70 000 - 90 000 PLN
Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite
olej, płótno, 130 × 135,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. l. d.: 1923. B. Czedekowsky.
Bolesław Jan Czedekowski wsławił się jako wybitny portrecista. To właśnie w swoich portretach znalazł sposób na przekazanie swojej artystycznej wizji. Artysta na płótnach uwieczniał sylwetki wybitnych postaci związanych ze światem arystokracji, polityki, sztuki. Jego obrazy były niezwykle cenione, zarówno przez publiczność, jak i krytykę artystyczną.
„Bolesław Jan Czedekowski uprawia rodzaj sztuki tak mało u nas rozpowszechniony, że nic mający nawet odrębnej nazwy. We Francji nazywa się go „la peinture mondaine”, dałoby się to przetłumaczyć na polski jako „malarstwo wielkoświatowe”. Tematem artysty są piękne panie i eleganccy panowie, lubi wytworne toalety damskie i dobrze skrojone fraki, wykwintne pozy i gesty. (…). W tym świecie wdzięku i wykwitu obraca się artysta ze swobodą, którą daje mu wrodzone wyczucie, poparte dużym wyrobieniem; umie podkreślić w portrecie rysy dodatnie modela, nie wpadając w pochlebstwo, umie uwydatnić elegancję stroju, unikając ostentacji.” (Wacław Husarski, „Z Zachęty”, Czas, nr 25, 1939, s. 6.)
Czedekowski głównie malował pojedyncze portrety. Podwójne portrety w twórczości malarza nie należą jednak do rzadkości. Artysta wielokrotnie malował takie oto kompozycje, w tym także i autoportrety w towarzystwie żony czy córki. Obrazy te stanowiły wyjątkowy wydźwięk, ukazując wyjątkową atmosferę intymności i wzajemnych relacji uwiecznionych modeli. Prezentowany w ofercie aukcyjnej podwójny portret, datowany jest przez artystę na 1923 rok. Powstał więc najprawdopodobniej w Paryżu, w którym to artysta miał swoje atelier przy Avenue de Breteuil 63. Płótno przedstawia portret kobiety i małego chłopca. Widać tu pewnego rodzaju przełamanie oficjalnego charakteru, jakże częstego w malarstwie portretowym. Kompozycja ma charakter swobodny, pozy modeli są naturalne, niewymuszone. Matka, ciemnowłosa, elegancka kobieta, w delikatnej żółtawo-złotej sukni z odkrytymi ramionami, w opiekuńczym geście delikatnie obejmuje małego chłopca, ubranego w czarny mundurek z białym, rozłożystym kołnierzem. Widać też czuły gest splecionych dłoni sportretowanych. Całość artysta zbudował miękko malowanymi pociągnięciami farb. Paleta kolorystyczna obrazu utrzymana jest w ciepłych barwach; tło nie przytłacza pary modeli
Leilão
Aukcja Dzieł Sztuki
22 Agosto 2020
Preço inicial
13 152 EUR
Estimativas
15 873 - 20 408 EUR
70 000 - 90 000 PLN
Preço de venda
O item não está mais disponível
Visualizações: 55 | Preferidos: 0
Leilão

Aukcja Dzieł Sztuki
22 Agosto 2020
Itens com lances

Prémio do comprador
A OneBid não cobra taxas adicionais pela licitação.
Incrementos dos lances

Termos e Condições

Regulamin w wersji do pobrania: http://files.sda.pl/files/31282/Regulamin.pdf

Sobre o leilão

Espere...
Sobre o vendedor
Contacto
Bohaterów Monte Cassino 43, 81-768 Sopot
Galeria w Warszawie: Nowy Świat 54/56, 00-363 Warszawa
Galeria w Gdańsku: Długa 2/3, 80-827 Gdańsk
Horário de funcionamento
poniedziałek - piątek 11.00 - 18.00
sobota: 11.00 - 15.00
Consignando lotes para leilão

Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43

Sztuka dawna
telefon: +48 58 550 16 05
mail: [email protected]

Sztuka współczesna
telefon: +48 58 551 22 89 mail: [email protected]

Gdańsk, ul. Długa 2/3

telefon: +48 58 301 05 54
mail: [email protected]

Kraków, Rynek Główny 43

telefon: +48 12 429 12 17
mail: [email protected]

Warszawa, Nowy Świat 54/56

telefon: +48 22 828 96 98
mail: [email protected]

Bolesław Jan Czedekowski