Pesquisa avançada Pesquisa avançada
3

Tadeusz Dominik (1928 - 2014), BBEZ TYTUŁU, lata 80. XX w.

add A sua nota
Descrição do item
Estimativas: 6 222 - 7 111 EUR
Taxas adicionais: +5% / 3% Droit de suite
olej/płótno, 65 x 90 cm
sygnowany l.d.: Dominik, na odwrocie płótna nieczytelna pieczątka wywozowa

Tadeusz Dominik, zapytany o ideę malarstwa, odpowiedział, odwołując się do swoich doznań estetycznych z dzieciństwa: „Najprościej można powiedzieć, że to jest ciekawość i zachwyt. Bo rzeczywiście, gdyby nie to, to może bym nie malował. Ale ja od dziecka, jako mały berbeć, pamiętam, byłem zafascynowany naturą, kwiatkami, mrówkami. Albo patrzyłem na obłoki i widziałem jakieś sceny... To znaczy, że ja już nie dostrzegałem, że to jest chmura, tylko, że coś się dzieje... Nie patrzyłem tak fotograficznie, nie odwzorowywałem, tylko zawsze byłem zaciekawiony jakąś tajemnicą rzeczy, świata. I to mi zostało do dziś” ([w:] Tadeusz Dominik, Muzeum Narodowe w Warszawie, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2008, s. 18).
Prezentowany obraz pozwala skonfrontować efekt pracy z cytowaną wypowiedzią. Widać tu wyraźnie, że każdy element pejzażu jest zjawiskiem kolorystycznym, a między wieloma elementami „coś się dzieje” - to „coś” stanowi dla artysty wyzwanie czysto malarskie. Relacje barw w naturze Dominik przenosi na swoje płótna, stosując kontrastowe zestawienia kolorów lub poszukując pełnej spokoju harmonii.
Leilão
LEILÃO DE ARTE
05 Dezembro 2020 CET/Warsaw
Preço inicial
5 333 EUR
Estimativas
6 222 - 7 111 EUR
Preço de venda
7 342 EUR
Preço final sem prémio pago pelo comprador
6 222 EUR
Cobrir um lance
138%
Visualizações: 298 | Preferidos: 2
Leilão

Antiqua et Moderna

LEILÃO DE ARTE
05 Dezembro 2020 CET/Warsaw
Itens com lances

Todos os itens estão listados para licitação

Prémio do comprador
A OneBid não cobra taxas adicionais pela licitação.
Incrementos dos lances
  300 000

Termos e Condições
Sobre o leilão
Sobre o vendedor
Antiqua et Moderna
Contacto
Antiqua et Moderna Dom aukcyjny i galeria
ul. Freta 19
00-227 Warszawa
+48 228315472
Clientes que compraram as obras deste artista também compraram