Rozšírené vyhľadávanie Rozšírené vyhľadávanie
15

Sztambuch należący do żyjącej w latach 1774-1850 Luizy Henckel von Donnersmarck, która pozysk ...

add Vaša poznámka 
Popis položky

Sztambuch należący do żyjącej w latach 1774-1850 Luizy Henckel von Donnersmarck, która pozyskiwała wpisy do swego sztambucha w latach 1794-1801. Z racji urodzenia należała do jednego z najświetniejszych rodów arystokratycznych Dąbrowy Górniczej i szerzej – Górnego Śląska. Pochodziła z założonej przez Karola Maksymiliana (1642-1720) linii tarnogórsko-świerklanieckiej. Była siostrą Karola Łazarza (1772-1864), jednego z twórców ekonomicznej potęgi tarnogórskich Henckel von Donnersmarcków. Sztambuch zawiera 9 ilustracji, w tym 3 kolorowe i haftowane, poza tym ołówek i piórko. Oprawa z epoki, brak części wyklejki na przedniej okładce, poza tym stan bdb.; wym. 180x125 mm. NIEZWYKLE CENNE ŹRÓDŁO DO DZIEJÓW DĄBROWY GÓRNICZEJ, PRZEDINDUSTRIALNYCH DZIEJÓW GÓRNEGO ŚLĄSKA I ÓWCZESNEJ ARYSTOKRACJI.

Ten sztambuch jako źródło ma trzy zasadnicze zalety. Pierwsza z nich umożliwia odtworzenie ówczesnej topografii powiatu tarnogórskiego i innych, np. powiatu toszeckiego (nieistniejącego obecnie) czy raciborskiego, dając obraz przedindustrialnego Górnego Śląska. Istniejące jeszcze w czasach młodości Luizy Henckel małe miejscowości już za jej życia stały się częścią rozwijających się miast śląskich.

Po drugie: jest jakby almanachem towarzyskim Górnego Śląska przełomu XVIII i XIX wieku, sporządzonym z perspektywy Henckel von Donnersmarcków. Sami należeli do najwyższego szczebla drabiny społecznej, a wpisy które pozyskiwała Luiza zaświadczały, kogo uważali za sobie równych. Panna na wydaniu z takiego domu nie mogła się zadawać z byle kim. Od tej strony sztambuch jest zapisem ówczesnej obyczajowości arystokracji górnośląskiej – przede wszystkim sprawozdaniem z podróży Luizy (jej wizyt i rewizyt). Sztambuch zawiera wpisy przedstawicieli ówczesnej elity tarnogórskiej.

Sztambuch zasługuje na monograficzny opis, a nie na bardzo powierzchowne omówienie. Nie mniej jednak warto o paru rzeczach powiedzieć. Wpisów jest ponad dziewięćdziesiąt, z samych Tarnowskich Gór – 20. W 1797 r., dokładnie 18 IV, wpisał się August de Boscamp-Lasopolski (1763-1834), od 1790 r. dyrektor tutejszego urzędu górniczego. Niewątpliwie to jemu zawdzięczają Henckel von Donnersmarckowie swoje przywileje górnicze, które stworzyły potęgę ich rodu. August był synem Karola de Boscamp-Lasopolskiego, międzynarodowego awanturnika, który od Stanisława Augusta Poniatowskiego dostał w 1766 r. indygenat. Karol został powieszony przez lud Warszawy w 1794 r. obok innych targowiczan. Boscamp dedykował właścicielce ilustrację ołówkiem w bardzo dekoracyjnej, rokokowej formie. Wpisała się też żona Boscampa Amalia, dopisując miejsce: Amaliahoff (rezydencja Boscampa w Tarnowskich Górach?). Luiza bywała u nich często, czego dowodem jest kolejny wpis z 1799 r. Do sztambucha wpisali się też Karol Wacław baron von Larisch (1751-1803), jego żona Helena z domu von Tieschowitz, von Belowowie, Emilie von Roeden (córka znanego ministra?), przedstawicielki von Paczenskich itd., itd.

Luiza dużo jeździła po okolicznych majątkach. W Sabinowicach (dziś dzielnica Gliwic) u pań von Schwerin, w Wilkowicach u Helene von Gordon z domu von Skrebensky, w Pyskowicach u von George von Gorretzkiego, w Kokotkach (dziś dzielnica Lublińca) u von Lutzowów, u von Dyhrnów, spokrewnionych z Henckel von Donnersmarckami, etc., etc. Dalej wpisy z Żar, Mszany, Wodzisławia, Miechowic, Rudy k. Raciborza, Łubian, Koszęcina, itd., itd. Wszystkie z wpisami właścicieli majątków m.in. Ziemitzkich. Poza Górnym Śląskiem Luiza pojechała do powiatu strzelińskiego m.in. do Sarb, odwiedzić krewną Amalię Henckel von Donnersmarck. Była też w Samborowicach, gościła u swej przyjaciółki w Barszowie (dziś nie istnieje), gdzie po śmierci Barberine Campanini, jej przyjaciółka prowadziła pensję dla zubożałych panien.

Dražba
XXIX aukcia starožitností Wu-eL
gavel
Dátum
17 Jún 2021 CEST/Warsaw
date_range
Počiatočná cena
1 323 EUR
Cena predaja
Žiadne ponuky
Položka už nie je dostupná
Zobrazení: 196 | Obľúbené: 2
Dražba

Antykwariat Wu-eL

XXIX aukcia starožitností Wu-eL
Dátum
17 Jún 2021 CEST/Warsaw
Priebeh licitácie

Budú licitované všetky položky

Dražobný poplatok
10.00%
OneBid neúčtuje dodatočné poplatky za dražbu.
Zvyšovanie ponuky
  1
  > 5
  50
  > 10
  200
  > 20
  500
  > 50
  2 000
  > 100
  5 000
  > 200
  10 000
  > 500
  50 000
  > 1 000
 
Všeobecné podmienky
O dražbe
FAQ
O predajcovi
Antykwariat Wu-eL
Kontakt
Antykwariat Wu-eL
room
ul. św. Wojciecha 1 / U3
70-410 Szczecin
phone
+48517727267
keyboard_arrow_up