Erweiterte Suche Erweiterte Suche

Nowoczesność i tradycja

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

Dwa pozornie odległe światy i style można ze sobą połączyć, szczególnie w dziełach sztuki. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. 


Alicja Kappa, Beztroskie wakacje, 2023
Montag, 12 Juni, Art In House

Artystka jest specjalistką w tworzeniu klimatycznych, kolorowych pejzaży. Tym razem połączyła pejzaż z portretem. Włoski charakter bije z płótna, rozpoznawalna włoska architektura jest wspaniałym tłem dla pięknej urody modelki.

Alicja Kappa, Beztroskie wakacje, 2023

Leszek Sokół (ur. 1955, Warszawa), 'Zawsze ja i ty', 2017
Dienstag, 13 Juni, DESA Unicum

Surrealistyczny portret wzbudzi ciekawość niejednego odbiorcy. Wydłużone korpusy postaci, w szczególności ludzkich oraz ciepła kolorystyka pogłębiają bajkowy klimat. Oryginalne, dopracowane detale ubioru i tła przyciągają wzrok i zatrzymują uwagę na dłużej.

Leszek Sokół (ur. 1955, Warszawa), "Zawsze ja i ty", 2017

Artysta Nieokreślony, Portret dzieci. I poł. XIX wieku
Dienstag, 13 Juni, Antykwariat Antiquo Modo

Portret dwójki dzieci utrzymany w stylistyce biedermeier. Gratka dla miłośników malarstwa klasycznego, ale także historycznego. Warto przyjrzeć się sposobowi budowania perspektywy, szczególnie krajobrazowi na drugim, oddalonym planie. Artysta zadbał także o atrakcyjny rysunek w albumie trzymanym przez chłopca.

Artysta Nieokreślony, Portret dzieci. I poł. XIX wieku

J. Konarski (XIX/XX w.), Zaprzęgi na drodze
Mittwoch, 14 Juni, Sopocki Dom Aukcyjny

Kompozycja i forma świadczą o niezwykłej biegłości warsztatowej artysty, a sama scena została wykonana z dużym rozmachem. Rozpędzone zaprzęgi i dorożki wykazują ewidentny związek z XIX-wiecznym malarstwem kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Realizm zachwyca, a szczegóły i różnorodność cieszą oko.

J. Konarski (XIX/XX w.), Zaprzęgi na drodze

Sonia BALABAN (ur. 1973), Monte Carlo, 2023
Mittwoch, 14 Juni, Pragaleria

Wyraźna stylistyka art déco oraz inspiracje malarstwem Tamary Łempickiej sprawiają, że obraz na długo zapada w pamięć. Artystka mistrzowsko połączyła kolory i odcienie, wybierając ciekawy kadr oraz modelując kompozycję intensywnym światłocieniem.

Sonia BALABAN (ur. 1973), Monte Carlo, 2023

Zygmunt Nirnstein, Prof. Roman Kaczmarek przy pracy
Donnerstag, 15 Juni, Rynek Sztuki

Interesująca praca pod względem formalnym. Działa na odbiorców bardziej wrażeniowo, aniżeli technicznie. Utrwalenie polskiego archiwisty przy pracy to forma portretu, która pozwala na poznanie części otoczenia i oblicza bohatera.

Zygmunt Nirnstein, Prof. Roman Kaczmarek przy pracy

Tadeusz Makowski (1882 Oświęcim - 1932 Paryż), 'Dzieci przy płocie (Enfants)', 1930
Donnerstag, 15 Juni, DESA Unicum

Tadeusz Makowski to absolutny mistrz polskiego malarstwa. Eksperymentując z malarstwem kubistycznym, wypracował swój indywidualny styl. Formą, kolorem i światłem, a także pewną deformacją budował teatralne i pełne liryzmu, choć czasami niepozbawione ironii kompozycje malarskie.

Tadeusz Makowski (1882 Oświęcim - 1932 Paryż), "Dzieci przy płocie (Enfants)", 1930

Wojciech Brewka, Don Kichote
Sonntag, 18 Juni, Art of Poland

Współczesna wariacja artysty na temat popularnego wątku Don Kichote’a. Nieszablonowe zestawienie kilku zabawek plus intensywne kolory, charakterystyczne dla twórczości artysty ciekawie kontrastują z nieco mroczną naturą bohaterów.

Wojciech Brewka, Don Kichote


keyboard_arrow_up