Erweiterte Suche Erweiterte Suche

Poznaj sekret malarskiego języka w opisie pejzaży Borów Tucholskich

Zapraszamy na wystwę Magdaleny Skrzyńskiej w Galerii Maya

Odwołując się do obrazowego opisu, aby określić sposób, w jakim Artystka wykorzystuje światło i perspektywę w swoich pejzażach z Borów Tucholskich postaramy się przybliżyć Państwu zabiegi artystyczne stosowane w malarstwie olejnym Magdaleny Skrzyńskiej.

Przedstawienie pięknych terenów Borów Tucholskich przez Artystkę jest niczym samotny spacer wśród pól i lasów. Wykorzystując światło Magdalena Skrzyńska ukazuje nam różne odcienie zieleni, brązu, ugry, ochry i żółcienie oraz błękity i karminy nieba, które ożywiają panoramę i budują nastrój. Światło przebija się przez liście drzew i polnych kwiatów, ukazując nam rozterki i zawiłości natury. W ten sposób Artystka oddaje hołd naturze, która ją otacza. Pokazuje światu swój odbiór natury, wśród której żyje.

Jak światło i perspektywa sprawiają, że prace Magdaleny Skrzyńskiej są wyjątkowo realistyczne?

Perspektywa jest kluczowym elementem, którym Magda Skrzyńska posługuje się w swoich pejzażach. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu perspektywy powietrznej obrazy mają klimat ulotności zatrzymania czasu, przestrzeni spowitej mgłą tajemnicy. Dalej Artystka tworzy niesamowitą głębię i trójwymiarowość, dzięki zastosowaniu perspektywy zbieżnej i barwnej.

Dlaczego pejzaże Magdaleny Skrzyńskiej to ukłon w stronę harmonii i piękna natury?

Wielokrotnie powtarza zabieg kompozycyjny, który wyciąga pierwszoplanową drobną, delikatną roślinność do rangi potężnych drzew z ostatniego planu. Poszczególne drobne kwiaty, maki, osty, liście, a nawet pajęczyny nabierają ogromnej mocy i piękna, a oddalony las sprowadzony zostaje do rangi tła. Choć w tytułach dominuje potężny i tajemniczy „bór”, w rzeczywistości jest on drugoplanowym elementem, który zapewnię trwanie całego ekosystemu.

Taki sposób wykorzystania perspektywy sprawia, że te prace są wyjątkowo realistyczne i wbrew tytułowi wystawy, niezwykle lekkie.

W rezultacie te pejzaże to nie tylko przedstawienia natury, ale także ukłon w stronę jej harmonii i piękna. Artystka wykorzystuje światło i perspektywę w sposób mistrzowski, by pokazać jak piękna i pełna życia jest ta część Polski.

Dlaczego kariera Magdaleny Skrzyńskiej rozwija się tak dobrze?

Uzyskanie takiego efektu wymaga wielkiego wyczucia barw i światła, a Artystka wykorzystuje swoje umiejętności w pełni, ćwicząc od kilkunastu lat, kiedy to pod wpływem spotkania z Janem Rusnokiem zaczęła się jej przygoda ze sztuką. W 2011 roku to właśnie Galeria Maya zorganizowała pierwszą wystawę początkującej wtedy malarce i jej ówczesnemu nauczycielowi. Jesteśmy bardzo dumnie z tego faktu i mamy nadzieję, że kariera Magdy będzie rozkwitać jak maki na jej obrazach.

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy na Ducha Świętego 19 w Toruniu.


keyboard_arrow_up