Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Sztuka nie tak dawna

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Powstałe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu dzieła sztuki mogą być równie aktualne, jak te współczesne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.


Anna KARPOWICZ-WESTNER (ur. 1951), 'Dziewczyna z listem' (2007)
Wtorek, 16 maja, Krakowski Dom Aukcyjny®

Kobieca postać z twarzą zastygłą w rysunku położonym ciemną kreską, znamionująca piękno i delikatność, o obłych kształtach i blasku ciemnych oczu. Nagość może sugerować miłosną tematykę listu, niestety postać nie wydaje się zadowolona z jego treści. Artystka połączyła na obrazie zarówno pejzaż, portret, jak i martwą naturę.

Anna KARPOWICZ-WESTNER (ur. 1951), "Dziewczyna z listem" (2007)

Max Ernst (1891 Brühl - 1976 Paryż), 'Sign for a School for Pirates' (Zapisz się do szkoły piratów), 1965
Środa, 17 maja, DESA Unicum

Max Ernst jest jednym z najwybitniejszych niemieckich artystów, jednym z czołowych przedstawicieli surrealizmu. Grafika artysty z pewnością znacznie wzbogaci każdą prywatną kolekcję. Abstrakcyjna kompozycja z równie abstrakcyjnym tytułem tworzy intrygujące połączenie, podobnie jak zestawienie kolorystyczne.

Max Ernst (1891 Brühl - 1976 Paryż), "Sign for a School for Pirates" (Zapisz się do szkoły piratów), 1965

Władysław Skoczylas (1883 Wieliczka - 1934 Warszawa), Kopanie buraków, 1933
Czwartek, 18 maja, DESA Unicum

Władysław Skoczylas chętnie sięgał do folkloru ludowego, szczególnie często do podhalańskiego, jednakże sceny wiejskie nie są aż tak często obecne w jego twórczości. Wypracowane posługiwanie się akwarelą sprawiło, że pracę ogląda się z wielką przyjemnością, a plamy barwne pięknie ze sobą korespondują.

Władysław Skoczylas (1883 Wieliczka - 1934 Warszawa), Kopanie buraków, 1933

Józef Mehoffer (1869-1946), Koncert domowy
Czwartek, 18 maja, Artessia Dom Aukcyjny

Józef Mehoffer był świetnym rysownikiem, zarówno podczas podróży, jak i na co dzień zapełniał karty szkicowników licznymi studiami z natury, czego dowodem jest uchwycona scena domowego koncertu. Świetnie zachowana praca odwzorowuje liczne detale, a szybkie, dynamiczne kreski oddają charakter muzycznego przedstawienia.

Józef Mehoffer (1869-1946), Koncert domowy

Magda Szwabe, Sen o Warszawie, 2023
Piątek, 19 maja, Art In House

Wśród reszty budynków Pałac Kultury posiada prawdziwie retro otoczkę. Uczynienie motywem przewodnik niebieskiego koloru otworzyło sporo możliwości kompozycyjnych. Praca prezentuje się ciekawie i będzie świetnym dodatkiem do nowoczesnego wnętrza.

Magda Szwabe, Sen o Warszawie, 2023

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929), „Studium czterech kobiecych postaci i główki putta”
Sobota, 20 maja, DESA Katowice

Piękne i intrygujące studium postaci. Z jednej strony widać na nim pewne charakterystyczne cechy twórczości Malczewskiego, z drugiej natomiast eksperyment z innego rodzaju kreską i plamą. Zachwyca różnorodność każdej z kobiet, nad którymi wydaje się mieć władzę mały aniołek.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929), „Studium czterech kobiecych postaci i główki putta”

Krystyna Róż-Pasek, Dyptyk Tancerek
Niedziela, 21 maja, Art of Poland

Artystka konsekwentnie wykorzystuje szpachelkę malarską, tworząc na obrazie wyraźną fakturę. Ekspresyjne kolory dodatkowo pogłębiają wrażenie trójwymiarowości. Dyptyk, szczególnie w tak połączonych ze sobą kompozycjach obrazów, przyciągnie uwagę wielu osób zaciekawionych każdym z nich.

Krystyna Róż-Pasek, Dyptyk Tancerek

Stanisław WYSPIAŃSKI (1869-1907), Dziewczynka przed dzbankiem z kwiatami, 1902
Niedziela, 21 maja, Warszawski Dom Aukcyjny

Grafika reprodukcji jednej z najbardziej znanych prac Wyspiańskiego. Znaczenia twórczości, jak i renomy prezentowanej pracy nie trzeba nikomu przedstawiać. Dla fanów artysty tudzież miłośników sztuki z tamtego okresu pozycja obowiązkowa.

Stanisław WYSPIAŃSKI (1869-1907), Dziewczynka przed dzbankiem z kwiatami, 1902

Andrzej Cybura, Sick Bacchus, 2008
Niedziela, 21 maja, Avantgarden Galeria & Dom Aukcyjny

Wierna kopia wczesnego obrazu Caravaggia, „Chory Bachus”. Caravaggio namalował obraz kilka miesięcy po przyjeździe do Rzymu, w którym zatrudnił się u Giuseppego Cesariego, malarza papieża Klemensa VIII. Obraz jest autoportretem, który malarz wykonał podczas swojej choroby. Ciekawa propozycja dla chcących wprowadzić do swojego domu kawałek wielkiego malarstwa europejskiego.

Andrzej Cybura, Sick Bacchus, 2008


keyboard_arrow_up