Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Jakie są różnice między sztuką współczesną a nowoczesną?

Słowa współczesny i nowoczesny często są stosowane zamiennie, jako synonimy. W przypadku określania tym mianem mody trzeba jednak je od siebie odróżniać. Sztuka współczesna a nowoczesna to co innego. Mylenie ich może wynikać z faktu, że okresy, w których występowały, przenikają się ze sobą. Czym charakteryzuje się jedna i druga? Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest sztuka nowoczesna?

Żeby dowiedzieć się, jakie są różnice między sztuką nowoczesną a współczesną, trzeba dowiedzieć się nieco o każdej z nich. Sztuka nowoczesna to okres (umownie) od lat 60. XIX wieku do lat 70. XX wieku. Za jej pierwszego przedstawiciela uważa się Édouarda Maneta i jego Śniadanie na trawie. To obraz, który był uważany za nieprzyzwoity i szokujący. Artysta zerwał między innymi z zasadami perspektywy, które obowiązywały od renesansu, a poza tym nagą kobietę przedstawił w towarzystwie ubranych mężczyzn.

Sztuka nowoczesna, zwana modernizmem nie brała pod uwagę tego, co przedstawiano w akademiach sztuk pięknych, artyści będący jej przedstawicielami nie opierali się na tym, co było wcześniej. Zaczęto skłaniać się w stronę abstrakcjonizmu, impresjonizmu czy kubizmu.

Impresjonizm jest pierwszym kierunkiem uznawanym za nowoczesny. W przypadku tego kierunku nie było tak istotne, co przedstawiają dzieła, lecz w jaki sposób to robią. Obrazy koncentrują się na kolorze – barwa staje się autonomicznym składnikiem dzieła. Motywem dzieł była codzienność, natura, ludzie. Obrazy były pozytywne – omijano tematy trudne i bolesne. Neoimpresjonizm natomiast charakteryzował się naukowym podejściem, był oparty na fizyce, a dokładniej optyce. Następni byli postimpresjoniści, którzy chcieli, żeby obraz zrywał z naśladowaniem natury.

Na sztukę nowoczesną silnie wpływ miały ruchy awangardowe. Powstała nowa koncepcja dzieła. Ważne były nowe techniki, eksperymentowanie. Szczególnie istotna stała się oryginalność, natomiast tradycją wręcz gardzono. Następnie przyszła neoawangarda – po wojnie artyści skoncentrowali się na badaniu reguł sztuki. Obszar sztuki był wtedy nieustannie poszerzany.

Czym jest sztuka współczesna?

Żeby wiedzieć, jakie są różnice między sztuką nowoczesną a współczesną, trzeba się dowiedzieć kilku ważnych informacji również na temat tej drugiej. Sztuka współczesna to okres, który rozpoczyna się po II wojnie światowej. Zaakceptowano w końcu sztukę, która jest inna od tego, co do tej pory znane. Artyści mieli za zadanie nie tylko tworzyć, lecz także przez tę twórczość wyrażać swoje poglądy. Widoczna była duża skłonność do poszukiwania nowych sposobów na wyrażanie się, eksperymentowano z technikami. Pojawiały się fotomontaże, happeningi.

Sztuka współczesna pokazała, że możliwe w pracach artystów jest właściwie wszystko. Nie ma ograniczeń i norm, a przez to też trudno sklasyfikować konkretne kierunki, choć oczywiście da się kilka wymienić. W sztuce współczesnej nie ma tak naprawdę jednego, wspólnego punktu widzenia.

Jakie kierunki można wymienić, mówiąc o sztuce współczesnej? Ważnym nurtem jest między innymi pop-art, który pojawił się w latach 60. XX wieku. To sztuka, która zwraca się w stronę przedmiotów codziennego użytku. Twórcą tego kierunku jest Roy Lichtenstein, który inspirował się konsumpcyjnym stylem życia. Kolejny kierunek to op-art – dla tego rodzaju sztuki najważniejsze było oddziaływanie na ludzki wzrok. Wykorzystano różne figury geometryczne oraz kolory, żeby obraz dawał wrażenie, że się porusza lub ma głębię.

Jednym z nurtów sztuki współczesnej jest street-art. Udowadnia on, że sztuka współczesna jest dla każdego i jest łatwo dostępna. Dzieła mogą bowiem powstawać nawet w przestrzeni publicznej. Najczęściej jest to graffiti, ale też można też wyróżnić plakaty. Jednym z przedstawicieli street-artu jest Banksy – jego prace na ulicach często nawiązują do problemów społecznych.

Nurtem sztuki współczesnej jest też konceptualizm. Według niego najistotniejszy jest proces twórczy. Przedstawicielem tego kierunku jest Duchamp, którego prace przedstawiały przedmioty codziennego użytku. Nie sposób nie wspomnieć o minimal-art, czyli sztuce, która polegała na wykorzystaniu jak najprostszych form. Często artyści minimal-artu pozostawali anonimowi. Warto też wspomnieć o sztuce ubogiej, nazywanej arte-povera. Jej przedstawiciele wykorzystywali stare materiały czy kamienie, a założeniem tej sztuki było odwrócenie się od tak zwanej sztuki wysokiej.

Sztuka współczesna a nowoczesna – różnice

Wiesz już, że między sztuką współczesną a nowoczesną istnieją różnice. Sztuka nowoczesna rozpoczęła się na długo przed wojną i trwała jeszcze nieco po niej, natomiast współczesna rozpoczyna się po wojnie. W przypadku sztuki współczesnej najważniejszy stał się proces twórczy, a także odbiór dzieła przez publiczność. Artysta prowadzi bowiem dialog z odbiorcą, poruszając, na przykład społeczne tematy. W przypadku sztuki nowoczesnej niezwykle ważne było natomiast to, w jaki sposób obraz się prezentował.

Licytuj sztukę w OneBid!

Niezależnie od tego, czy jesteś sympatykiem sztuki współczesnej, czy nowoczesnej, zajrzyj na nasz portal aukcyjny OneBid. Znajdziesz w nim różnorodne obrazy – zarówno artystów dawnych, jak i tworzących dzisiaj. Dzięki temu możesz z różnym budżetem rozpocząć kolekcjonowanie sztuki. Może być to nie tylko wspaniałe hobby, lecz także doskonała inwestycja. W OneBid z łatwością znajdziesz interesujące Cię dzieła przy pomocy wyszukiwarki. Możesz też skorzystać z listy artystów, żeby dodać do ulubionych twórcę. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie, gdy praca tej osoby pojawi się na naszym portalu aukcyjnym. Z licytowaniem poradzisz sobie bez trudu dzięki przygotowanym przez nas wskazówkom. Pamiętaj, że możesz skorzystać z opcji złóż limit, jeśli nie jesteś w stanie pojawić się w czasie rzeczywistym trwania aukcji. Wystarczy, że ustawisz limit, a przedmiot będzie licytowany w Twoim imieniu automatycznie.

02/08/2022

keyboard_arrow_up