DŁUGOSZ Jan (1415–1480)
[HISTORIAE POLONICAE T. II]
Joannis Długossi seu Longini, canonici quondam cracoviensis Historiae polonicae liber XIII et ultimus, […]
nunc tandem in lucem publicam productus ex bibliotheca Henrici 1. b. ab Huyssen.
Lipsk: Sumptibus Sumptibus JO. Ludov. Gleditschii et Mauritii Georgii Weidmanni, 1712. [9], LVII, [2] s., 1944 łamy, [35] s., [4] sztychowanych winiet, finaliki i inicjały, 33 cm, Portret króla Augusta II w miedziorycie Bernigerotha.
Historia dopełniona: (1) Kroniką Kadłubka; (2) Rocznikami Sarnackiego; (3) Kroniką Orzechowskiego; (4) Listami Karnkowskiego; (5) Sarnackiego Opis historii polskiej, rosyjskiej i Inflant.
"Po tytule idzie przypis Augustowi II. królowi Polskiemu przez księgarzy Lipskich i przytem na nagłówku umieszczony medalion na blasze ryty Augusta II. z podpisem Bernigeroth sc. Dalej umieszczona przedmowa do Czytelnika Jana Gottlieba Krause w niej skreśla rzadkość historyków polskich, czyni dopełnienia do żywota Długosza a następnie do dzieła Hoppiusza o pisarzach historycznych polskich". Estreicher
Pierwsze w tak pełnej formie wydanie Kronik!
Rzadkie!
TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA Z EPOKI, GRZBIET SZEŚCIOPOLOWY Z ZAGĘSZCZONYM ZŁOCENIEM I SZYLDEM.
Stan DB/ początkowe karty ze śladem zacieku na marginesach podobnie jak ostatnie (pierwsze dwie podklejone starą makulaturą i na krawędzi z tekstem uzupełnionym ręcznie, trzecia z niewielkim ubytkiem).