zawierający prace: 1. Obraz symboliczny Polski, 2. Pobór w nocy, 3. Kucie kos, 4. Bitwa,
5. Schronisko rannych, 6. Obrona dworu, 7. Spustoszenie, 8. Żałoba, 9. W lesie po bitwie;
heliograwiura, papier; 23 x 28 cm (odcisk płyty), na pierwszej planszy podpis autora na płycie: Rysował Artur Grottger; niektóre sygn. na płycie; poniżej każdej z grafik drukowany napis, tytuł, w języku polskim i francuskim; cykl ujęty w oryginalną oprawę.
Wiedeń, Nakładca Franciszek Bondy, 1888;
Stan zachowania: plansza Pobór w nocy - konserwacja rogu arkusza (poza kompozycją).