Warszawa 1873-1876, nakład i druk Salomona Lewentala.
60 x 43 cm; oprawa współczesna, płótno.
Album powinien zawierać 81 szt. drzeworytów (brak dwóch kart nr. 10 i 21) jednostronnie odbitych, przedstawiających historyczne obrazy Jana Matejki, m.in. „Kazanie Skargi”, „Stańczyk”, „Rejtan”, „Batory pod Pskowem”, „Unia lubelska”, „Kopernik”, „Wernyhora”,
„Śmierć Przemysława”, „Iwan Groźny”, a także portrety postaci historycznych i współczesnych oraz widoki budowli i detali architektonicznych, m.in. Krakowa, Lwowa, Żółkwi, Wiśnicza, zamku w Podhorcach. Rysunki na klockach drzeworytniczych w większości osobiście wykonał sam Jan Matejko.
Stan zachowania: egzemplarz przycięty do oprawy, zaplamienia, naderwania i ubytki niektórych stron, brak 2 kart z drzeworytami oraz jednej karty z opisem nr 39, poza tym stan dobry.