Advanced search Advanced search

Małgorzata Lisowska – 3 miejsce na świecie w Nikon Small World !

Małgorzata Lisowska zajęła 3 miejsce w Nikon Small World – najbardziej prestiżowym konkursie fotografii mikroskopowej na świecie.

Po 31 latach jako Polacy wróciliśmy do TOP3 najlepszych fotografów mikroskopowych na świecie. Konkurs prowadzony jest od 1975 roku.

Gratulujemy Małgorzacie wpisania się w historię konkursu na tak wysokim miejscu !

Zdjęcie przedstawia komórki nowotworowe piersi Małgosi. Została ona zdiagnozowana w lutym 2023. Teraz zdecydowała się na sprzedaż nagrodzonego zdjęcia swoich komórek nowotworowych pod hasłem „kup mi zdrowie!”. W ten sposób chce zbierać pieniądze na dalsze leczenie.

Małgorzata jest reprezentowana przez galerię Art of Poland, która zajmuje się sprzedażą jej prac.

Zwycięskie zdjęcie jest sprzedawane w dwóch rozmiarach, w limitowanych edycjach kolekcjonerskich. 29×29 cm w oprawie 40×40 cm – dębowa rama, szkło muzealne, certyfikowane oraz 15×15 cm certyfikowane, bez oprawy.

Małgorzata Lisowska urodziła się w 1981 roku. Fotografia mikroskopowa pomogła jej odnaleźć własny kosmos. Tuż przed pandemią zmieniła kierunek aktywności zawodowej i wyjechała do Holandii by uczyć się konceptu Value Based Healthcare od najlepszych. Holendrzy zaproponowali jej stanowisko Ambasadora Value Based Healthcare Center Europe w Polsce. Funkcję tą pełni do dziś. Podczas jednego z projektów prowadzonych z diagnostami zafascynowała ją fotografia mikroskopowa. Abstrakcyjny świat, który dostrzegła w obiektywie mikroskopu, od samego początku był dla niej kosmiczną formą sztuki, którą postanowiła przenieść z laboratorium do dostępnych nam przestrzeni.

Celem Małgorzaty jest zwrócenie uwagi na nowy wymiar świata, który mamy na wyciągnięcie ręki: niewidoczny dla ludzkiego oka, a tworzący naszą codzienność a nawet nas samych. Fotografuje substancje chemiczne, tkanki roślinne i ludzkie. Inspiracje czerpie ze zdjęć NASA chcąc oddać inną, bardziej osobistą perspektywę kosmosu. Fotografie Małgorzaty powstają w seriach kolekcjonerskich. Jej prace dostępne są tylko w ośmiu egzemplarzach w jednym formacie, który wybrała dla danej pracy. Odbitki powstają wyłącznie na białym, matowym Hahnemühle FineArt Photo Rag® (308 gsm) i są oprawione w ręcznie robione bukowe ramy, szkło muzealne, które pozwala cieszyć się soczystością kolorów. Wyjątkowym detalem jest zastosowanie szkła jako tyłu oprawy, dzięki czemu widać autorski podpis i unikalny numer każdej, certyfikowanej pracy. Decydując się na jedynie osiem egzemplarzy każdej fotografii, Małgorzata chciała nawiązać do swojej fascynacji kulturą Chin i trzyletniego pobytu w Szanghaju. W chińskiej kulturze uważa się, że liczba osiem jest najszczęśliwszą liczbą, ponieważ kojarzy się z bogactwem. Osiem (八) w języku chińskim wymawia się „ba” i brzmi podobnie do „fa” (发, tradycyjny znak: 發) jak w „facai” (发财), co oznacza „zamożny” lub „bogacenie się w krótkim czasie”.

keyboard_arrow_up