jedwab, nić metalowa, złocona, technika żakardowa;
245 × 200 cm
Makata z motywem owalnych medalionów utworzonych
z liściastych gałązek spiętych rozetkami. Wewnątrz medalionów umieszczone gałązki z dużymi kwiatami. Charakter medalionów zbliżony jest do XVI-wiecznych tkanin włoskich. Pole środkowe otoczone bordiurą z palmetek ułożonych w rzędy – przy brzegach krótszych sześć rzędów, przy dłuższych siedem. Koloryt złoty i beżoworóżowy. W dolnym rogu od spodu naszyta krajka z pieczęcią – „herb Pilawa/AP/ADMINISTRACJA DÓBR I ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH ARTURA Hr. POTOCKIEGO BUCZACZ” oraz odręcznie napisane: „nr 2816” i wymiary; stan zachowania: bardzo dobry.
Lit.: Jadwiga Chruszczyńska, „Makaty buczackie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie”, Warszawa 1996, kat. Nr 27, 28, 29