drewno czernione, brąz moletowany, mosiądz, emalia, stal, intarsje; wys. 50,7 cm, szer. 26 cm, głęb. 15,5 cm.
Francja, XIX/XX w. (lub później)
Prostopadłościenna podstawa na 4 klockach; od frontu intarsja z motywem pąka kwiatowego i stylizowanymi gałązkami po bokach; wzdłuż krawędzi podwójne żyłki. Wyżej uskok z gzymsem czernionym, rowkowanym; 4 kolumny z kanelowaniem imitowanym przez pionowe żyłki intarsji; bazy i kapitele z brązu moletowanego. Architraw z prostym, rowkowanym gzymsem; na fryzie intarsja z powtórzonym motywem, jak na podstawie (ten sam wzór na wierzchu podstawy. Pomiędzy kolumnami umieszczony mechanizm, osłonięty od frontu tarczą biało emaliowaną, z rzymskimi cyframi, w obramieniu z brązu, z reliefowym ornamentem akantowo-okuciowym. Wahadło rusztowe; soczewka z wyobrażeniem amorka w obramieniu akantowo-kaboszonowym oraz parą puttów podtrzymujących medalion u nasady rusztu. Na odwrocie soczewki i na spodzie tarczy ręczny napis tuszem „Mercier / Nancy”.