WÓZ Z KONIEM, 1918
Akwarela, karton; 23,5 x 31 cm Sygnowany ołówkiem l.d.: WW Na odwrocie owalna pieczęć: "ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA | DOM ARTYSTY" | "WW" (faksymile podpisu Weissa); poniżej pieczęć z numerem: "001250"; napis ołówkiem p.d.: 1918
Cena wywoławcza 3500
Estymacja 4000 - 4500
Wojciech WEISS
1875 Leorda - 1950 Kraków
W l. 1891 -1895 studiował w krakowskiej SSP, najpierw u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, później w pracowni L. Wyczółkowskiego. W l. 1901 i 1902 kontynuował naukę w Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę w krakowskiej ASP, z którą związał się do końca życia; trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Po 1908 r. twórczość skoncentrował głównie na problemach luminizmu malując w manierze postimpresjonistycznej. W okresie międzywojennym zasłynął jako malarz portretów i aktów. Od 1915 r. malował przede wszystkim rozsłonecznione kalwaryjskie pejzaże i martwe natury.