Pesquisa avançada Pesquisa avançada

Inwestowanie w historie: wewnętrzna wartość dzieł sztuki

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

Inwestowanie w dzieła sztuki, które poruszają ważne tematy, to nie tylko nabycie estetycznego elementu do wnętrza, lecz również zaangażowanie w dialog społeczny i kulturowy. Również dzieła sztuki mające swoją historię sprawiają, że obcowanie z nimi jest niezwykłym doświadczeniem.


Wiktor ZIN (1925-2007), Zimą na wsi
Segunda-feira, 11 Março, Warszawski Dom Aukcyjny

W swoich pracach o tematyce krajobrazowej najczęściej wykorzystywał pastel, rzadziej akwarelę, a niekiedy łączył techniki - jak w prezentowanym obrazie - by podkreślić pewne elementy. Artysta pięknie sportretował wiejskie chaty w zimowym anturażu, z widocznymi źdźbłami traw przebijającymi się przez tę delikatną pokrywę śnieżną.

Wiktor ZIN (1925-2007), Zimą na wsi

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 Kraków), Dorożki na Plantach
Terça-feira, 12 Março, DESA Unicum

Artysta buduje klimat na obrazie dzięki wielobarwnej fakturze, odtwarzając rzeczywistość jako zagęszczoną materię rozedrganych plam barwnych. Widoczne na obrazie dwie linie, ustawione w rzędzie dorożki oraz ludzie porządkują kompozycją i sprawiają, że strona wizualna „nie wymyka się” spod kontroli. Ciekawe podejście do tematu krakowskiego pejzażu, stawiające na emocjonalne odczuwanie.

Jan Szancenbach (1928 Kraków - 1998 Kraków), Dorożki na Plantach

Dorota Kuźnik (ur. 1975, Oleśnica), 'Dziewczynko... nie dygaj', 2023
Quinta-feira, 14 Março, DESA Unicum

Głównym tematem obrazów Doroty Kuźnik jest kobieta. Istotą tych kobiecych wizerunków jest próba zobrazowania tego, co składa się na kobiecość, definiuje ją, określa jej status, kondycję społeczną i kulturową oraz role, jakie odgrywa we współczesnym świecie. Artystka podejmuje próbę reinterpretacji pojęcia kobiecości w malarstwie opartej o modelowe reprezentacje kobiecości, redefiniując tym samym pozycję kobiet funkcjonujących w tradycyjnej społecznie i kulturowo przypisanej im roli.

Dorota Kuźnik (ur. 1975, Oleśnica), "Dziewczynko... nie dygaj', 2023

Fintan Magee (Lismore 1985), Jimbo and Owen at Eagle Express
Sexta-feira, 15 Março, Bertolami Fine Art

Artysta konsekwentnie wykorzystuje swoje dzieła do przekazania ważnych społecznych przesłań. Znajduje to odzwierciedlenie w socjalistycznym charakterze jego dzieł, które łączą elementy publicystyczne ze sztuką. Oprócz idei i wydźwięku pracy warto skupić się także na imponującym warsztacie artysty.

Fintan Magee (Lismore 1985), Jimbo and Owen at Eagle Express

Wojciech Brewka, Hear me Roar, 2024
Sexta-feira, 15 Março, Art In House

Sztuka Wojciecha Brewki to wyrazista forma, bogactwo kolorystyczne oraz zaangażowanie społeczne i ekologiczne – artysta często porusza w swojej twórczości właśnie te tematy. Sam podkreśla, że jego sztuka ma skłonić odbiorców do głębszych refleksji nad ważnymi problemami współczesnego świata. Charakterystyczny styl artysty łączy w sobie elementy Urban Art i malarstwa sztalugowego. Dzięki swojej nowoczesnej estetyce będzie pasował do wielu wystrojów.

Wojciech Brewka, Hear me Roar, 2024

ALCHEMIK W PRACOWNI, XIX w., wg Davida Teniersa mł.
Sábado, 16 Março, Dom Aukcyjny Ostoya

Alchemik był jednym z ulubionych tematów malarstwa rodzajowego XVII wieku. Dawał możliwość pokazania wnętrza z licznymi tajemniczymi przedmiotami. Postać samego alchemika jest na takich przedstawieniach zwykle starym, uczonym, zagubionym w książkach i daremnych eksperymentach takich, jak próby uzyskania kamienia filozoficznego czy transmutacji ołowiu w złoto. Teniers kilkakrotnie wracał do tego tematu, przedstawiając alchemika studiującego księgi lub wykonującego eksperymenty.

ALCHEMIK W PRACOWNI, XIX w., wg Davida Teniersa mł.

Jacek Malczewski, KU NADZIEI, 1904-1905
Domingo, 17 Março, Agra-Art

Praca Jacka Malczewskiego na aukcji to zawsze niezwykłe wydarzenie. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z dwójką ludzi na tle pejzażu, jednak wystarczy trochę skupienia, żeby dostrzec coś więcej. Centralną część zajmuje iście polski pejzaż. Z lewej strony widzimy samego malarza, a z prawej znalazła się Maria Balowa – najważniejsza kobieta i miłość życia artysty. Pełen symboliki obraz jest wyjątkowym dziełem zawierającym wszystko, co w życiu i twórczości Jacka Malczewskiego było najważniejsze.

Jacek Malczewski, KU NADZIEI, 1904-1905

Bronisław Chromy, Wiewiórka
Domingo, 17 Março, Galeria Maya

Urocza, kameralna rzeźba, która nada wnętrzu unikalny charakter. Może być doskonałym uzupełnieniem wystroju domu, biura czy ogrodu, dodając elegancji i oryginalności. Fantazyjna forma sprawia, że obcując z rzeźbą, można doświadczyć przyjemności z kontaktu z materiałem i formą.

Bronisław Chromy, Wiewiórka


keyboard_arrow_up