Pesquisa avançada Pesquisa avançada

Piękno czystych i nieczystych proporcji

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

W sztukach plastycznych proporcje wiążą się z pojęciem harmonii, rytmu i ładu. Chociaż symetria cieszy oko, warto także zwrócić uwagę na prace artystów zaburzających klasyczny porządek.  


DARIA ZBIEŃ, Lady Macbeth
Terça-feira, 03 Outubro, DOZ Fundacja

Artystka w swoich dziełach stara się odzwierciedlić styl dawnych mistrzów. Na prezentowanym obrazie skupiła się na postaci i to nie byle jakiej. Mało jest osób nieznających Lady Macbeth, to postać kultowa, którą od lat w teatrze i kinie grają najlepsze aktorki, traktując to jako zaszczyt. W cyklu „Modern Renaissance” malarka przekształca znane dzieła mistrzów, poprzez dodanie im elementów kultowych czy charakterystycznych dla współczesności, tworzy również autorskie obrazy z tym samym schematem.

DARIA ZBIEŃ, Lady Macbeth

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 Suwałki - 1915 Monachium), Czerkies (The Falconer), ok. 1880 r.
Quarta-feira, 04 Outubro, Sopocki Dom Aukcyjny

Prace artystów wzbudzają zainteresowanie kolekcjonerów, szczególnie że obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego w polskich muzeach jest niewiele. Czerkiesi to grupa etniczna z północno-zachodniego Kaukazu. Malarz w imponujący sposób odtworzył krajobraz górski i skalisty, kontrastując plenery i przecinając w ten sposób kompozycję. Warto oczywiście zwrócić uwagę na samą postać ludzką, konia oraz sokoła.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 Suwałki - 1915 Monachium), Czerkies (The Falconer), ok. 1880 r.

Bolesław Łaszczyński (1842 Grabowo Królewskie - 1909 Kraków), Plenerowe przedstawienie komedii 'Donna Diana' w Mantui, 1870

Wspaniała pozycja dla miłośników klasycznego malarstwa, ale nie tylko. Na obrazie możemy podziwiać pięknie odmalowaną roślinność, motyw ogrodu i po części ruin oraz oczywiście imponująco przedstawione postacie. Mamy do czynienia z przedstawieniem teatralnym, artysta w sprytny sposób przemycił zarówno informację o samej komedii w postaci afisza na drzewie, jak i miejscu, o którym informuje pomnik. Całą, godną podziwu kompozycję zwieńcza piękna rama.

Bolesław Łaszczyński (1842 Grabowo Królewskie - 1909 Kraków), Plenerowe przedstawienie komedii "Donna Diana" w Mantui, 1870

Jerzy Nowosielski (1923-2011), Święty Mikołaj, 1957
Quinta-feira, 05 Outubro, Polski Dom Aukcyjny

Malarstwo sakralne było niezwykle istotnym wątkiem w twórczości artysty. Ikony i rysunki Nowosielskiego to niezwykłe dzieła sztuki, które z pewnością warto mieć w swojej kolekcji. Również tutaj widać charakterystyczny dla artysty układ płaskich plam barwnych obwiedzionych mocną linią konturu.

Jerzy Nowosielski (1923-2011), Święty Mikołaj, 1957

Jerzy Nowosielski (1923 Kraków - 2011 Kraków), Pejzaż łódzki (Gimnastyczka) - praca dwustronna, 1951
Quinta-feira, 05 Outubro, DESA Unicum

Pejzaże to z pewnością rzadszy wątek w twórczości Nowosielskiego. Subiektywna postawa malarza wobec rzeczywistości wyraża się w specyficznej perspektywie. Podwyższając linię horyzontu, artysta skupił się na tym, co „na ziemi”. Nie należy także, zapominając o drugiej stronie obrazu i portrecie młodej dziewczyny z piłką. Praca ta także różni się od typowych kobiecych portretów Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski (1923 Kraków - 2011 Kraków), Pejzaż łódzki (Gimnastyczka) - praca dwustronna, 1951

'Spojrzenie' Środowska Katarzyna
Sexta-feira, 06 Outubro, Podlaski Dom Aukcyjny

Artystka postawiła na postać psa, pozbywając się zbędnych elementów w krajobrazie. Duże wrażenie robi wykorzystanie gradientu w zbudowaniu nastroju kompozycji. Minimalizm i prostota formy sprawiają, że obraz będzie pasował do większości wnętrz. Będzie także świetnym prezentem dla miłośników psów.

"Spojrzenie" Środowska Katarzyna

Tamara Łempicka, La Belle Rafaela
Domingo, 08 Outubro, Art of Poland

Twórczości Tamary Łempickiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Artystka jest jedną z najważniejszych przedstawicielek estetyki art déco. Jej niezwykłe obrazy osiągają zawrotne ceny na aukcjach sztuki, warto w związku z tym zaopatrzyć się do swojej kolekcji, chociażby w grafikę autorstwa malarki. Każda z nich zrobi niezwykłe wrażenie, a w szczególności akt.

Tamara Łempicka, La Belle Rafaela


keyboard_arrow_up