Pesquisa avançada Pesquisa avançada

Sztuka z bliska

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Przyjemność w obcowaniu z dziełem sztuki nie ogranicza się tylko do zachwytu nad całością. Czasem to śledzenie detali sprawia odbiorcom największą przyjemność i warto poświęcić na to chwilę. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Witold Leszek Kaczanowski (Ps. Witold-K) (1932), BEZ TYTUŁU, 1974
12 grudnia, 19:00, Antiqua et Moderna

Ciekawa kompozycja przedstawiająca wielofiguralne zestawienie. Abstrakcyjna forma przypomina z jednej strony roślinność, nawiązanie do flory z drugiej natomiast można doszukać się tutaj inspiracji ludzkim ciałem. Intrygujące jest także kolorystyczne cieniowanie, połączenia barwne oraz dwa punkty o odmiennej kolorystyce niż reszta.

Witold Leszek Kaczanowski (Ps. Witold-K) (1932), BEZ TYTUŁU, 1974

Halina Tymusz, Zofia
13 grudnia, 19:00, Kersten Gallery

Piękny, niezwykle atrakcyjny wizualnie portret kobiecy, ale nie tylko. Kompozycja świadczy o wspaniałym warsztacie artysty oraz wyczuleniu na zależność przestrzenną w obrazie. Warto zwrócić uwagę na perfekcyjne wykończenie niezwykle pracochłonnych elementów jak koronka widoczna w ubiorze postaci oraz niuanse tła.

Halina Tymusz, Zofia

Malarz nieokreślony, XX w., Martwa natura z kwiatami i owocami
14 grudnia, 18:00, Rempex

Obraz przedstawia klasyczną martwą naturę z kilkoma wyróżniającymi się elementami. Kompozycja otwarta, będąca sama w sobie dynamiczną stała się jeszcze bardziej żywiołowa dzięki przewróceniu naczynia i upozowania efektu wysypania się owoców. Co ciekawe, patrząc na fragment mebla z prawej krawędzi obrazu, możemy przypuszczać, że kompozycja przedmiotów została ułożona na krześle. Warto prześledzić kolorystykę poszczególnych fragmentów, zwracającą uwagę szczególnie w przypadku roślin w wazonie i samego wazonu.

Malarz nieokreślony, XX w., Martwa natura z kwiatami i owocami

Jerzy JURP PLUCHA ur. 1951, Trzy czerwone koty w czerwonych obrożach, 2014
14 grudnia, 19:00, Libra

Interesująca pozycja nie tylko dla miłośników kotów. Jerzy Jurp Plucha pięknie wymodelował futro zwierzaków, dzięki czemu prezentuje się realistycznie, ale także spektakularnie na tle bujnej roślinności i antycznych wzorców w nowoczesnym ujęciu. Zagadkowy tytuł, wskazujący na czerwony kolor futra białych zwierząt to element gry z odbiorcą, uruchamiający różnorodne skojarzenia.

Jerzy JURP PLUCHA ur. 1951, Trzy czerwone koty w czerwonych obrożach, 2014

Bartek Jarmoliński, St. Frida Kahlo, 2022
14 grudnia, 19:00, DIAL Gallery

Portret malarki Fridy Kahlo zdecydowanie różni się od tych, które zwykliśmy oglądać. Zarówno autoportrety, jak i portrety wykonywane przez innych artystów są niezwykle kolorowe i bogato zdobione. Minimalizm w kompozycji sprawił, że artysta zwrócił uwagę na postać malarki, a w szczególności na twarz. Pięknie udrapowana tkanina i dopracowane detale twarzy są kropką na i kompozycji.

Bartek Jarmoliński, St. Frida Kahlo, 2022

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów - 1961 Kraków) Róże
17 grudnia, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Przedstawione na obrazie róże, jak i tło intrygująco się rozmywają. Można odnieść wrażenie, że za chwilę kwiaty dosłownie rozpłyną się i rozleją na stół. Artysta ciekawie skadrował kompozycję i ustawił kwiaty, nie dbając o to, aby prezentowały się dumnie i pięknie. Aczkolwiek róże zawsze prezentują się pięknie i elegancko, podobnie też stanie się z tym obrazem w każdym wnętrzu.

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów - 1961 Kraków) Róże

Jean-Michel Basquiat (1960-1988), Dwie głowy
18 grudnia, 21:30, Kwintesencja

Grafika autorstwa artysty, który zdobył niezwykłą sławę i do tej pory jest popularny na całym świecie. Jean-Michel Basquiat przyjaźnił się z Andy Warholem i to właśnie jego twarz widać obok twarzy artysty. Interesująca pozycja, w szczególności dla miłośników sztuki współczesnej.

Jean-Michel Basquiat (1960-1988), Dwie głowy

keyboard_arrow_up