Pesquisa avançada Pesquisa avançada
18

Kosugi Unson, Yoshikawa Hansichi, Strój ceremonialny, Tokio, 1903

add A sua nota 
Descrição do item

drzeworyt japoński, tusz, papier, 26x34 cm (wymiar papieru dyptyku), tekst w jęz. japońskim

Drzeworyt pochodzi z serii encyklopedycznej Kojitsu Sosho Reifuku Chakuyo-zu (tłum. Noszenie ceremonialnego stroju), wydanej w 1903 r. (Meiji 36) w Tokio. Autorem drzeworytów był Kosugi Unson, a wydawcą Yoshikawa Hansichi. Reifuku Chakuyo Zu to wybitne dzieło ilustracyjne przedstawiające szczegóły stroju ceremonialnego noszonego na japońskim dworze. Teoretyczne podwaliny pod ilustracje stworzył filozof Imaizumi Sadasuke (1863-1944), uczony z ruchu Kokugaku, który kładł nacisk na japońskie studia klasyczne. 

Drzeworyt przedstawia oficjalny strój noszony przez urzędników dworskich wczesnej cesarskiej Japonii. Strój dworski był wyjątkowo ozdobny dla osób posiadających rangi dworskie i zajmujących oficjalne stanowiska. Składał się z barwnych tkanin oraz akcesoriów takich jak: waragutsu (słomiane buty), ogi (składany wachlarz), kanmuri (wysoki, lakierowany na czarno kapelusz z jedwabnej gazy, noszony przez duchownych Shinto, arystokratów i dworzan). 

Raifuku (reifuku) odnosi się do formalnych ubrań, które były używane przez szlachtę piątej rangi i wyższą, i noszone podczas noworocznej ceremonii dworskiej i ceremonii intronizacji nowego cesarza; zostały wprowadzone na japoński dwór i wzorowane na chińskim prawie. Strój wysokich oficerów wykonany był z najwyższej jakości kunsztownie zdobionych tkanin. W wyposażeniu znajdowała się broń wojskowa, w tym katana (zakrzywiony miecz) lub tachi (tradycyjny miecz).

Rikan (raikan, dosł. "korona ceremonialna") to rodzaj korony noszonej przez japońską szlachtę. Była używana aż do ceremonii intronizacji cesarza Kōmei w 1846 roku. Rikan był używany przez księcia i osoby od piątej rangi wzwyż. Cesarz i książę koronny używali benkan, który jest również nazywany raikan w szerszym znaczeniu. Początkowo raikan był noszony tylko przez urzędników cywilnych, ale później buraikan  (dosł. wojskowa korona ceremonialna) został ustanowiony dla urzędników wojskowych. Rikan składa się z wewnętrznej korony wykonanej z tkaniny i zewnętrznej korony wykonanej z metalu, która ją otacza, z łodygami kwiatów stojącymi w rzędzie wokół niej i ornamentem przypominającym aureolę z tyłu korony.


Leilão
Esculturas em madeira japonesas, parte 3
gavel
Data
28 Março 2024 CET/Warsaw
date_range
Preço inicial
70 EUR
Preço de venda
112 EUR
Preço final sem prémio pago pelo comprador
93 EUR
Cobrir um lance
160%
Visualizações: 41 | Preferidos: 0
Leilão

Galeria Bohema

Esculturas em madeira japonesas, parte 3
Data
28 Março 2024 CET/Warsaw
Itens com lances

Todos os itens estão listados para licitação

Prémio do comprador
20.00%
A OneBid não cobra taxas adicionais pela licitação.
Incrementos dos lances
  1
  > 10
  100
  > 50
  500
  > 100
  2 000
  > 200
  4 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
 
Termos e Condições
Sobre o leilão
FAQ
Sobre o vendedor
Galeria Bohema
Contacto
Galeria Bohema
room
Środkowa 12
03-430 Warszawa
phone
+48 889 202 281
keyboard_arrow_up