Pesquisa avançada Pesquisa avançada
30

Sawa Kyukou, Watanabe Takijirō, Kimono z motywem pejzażu, Tokio, 1901

add A sua nota 
Descrição do item

drzeworyt japoński, tusz, papier, 24x30 cm (wymiar papieru dyptyku)

Plastyczny efekt na drzeworycie wzmocniony jest przez zastosowanie techniki karazuri, do której używano drewnianej płyty bez tuszu, ręcznie dociskanej do papieru. Wykorzystanie karazuri oraz zastosowanie metalicznych srebrnych pigmentów jest dużym atutem tych drzeworytów. 

Drzeworyt pochodzi z magazynu „Isho Sekai (Świat designu)”, nr 1. Wydany w Tokio w 1901 r. (Meiji 34). Analogiczny egzemplarz znajduje się w kolekcji biblioteki Harvardu. 

Numer pierwszy magazynu "Isho Sekai" został w całości zilustrowany przez artystę o imieniu Sawa Kyukou, drzeworyty wyciął Watanabe Takijirō, a wydawcą było "Seibikai" (Stowarzyszenie Wykwintne Piękno). "Seibikai" zostało założone w Tokio w 1900 roku przez Shobei Kitajimę. W epilogu magazynu "Isho Sekai" wyjaśniono, że periodyk jest publikowany co miesiąc, piątego dnia miesiąca, dostarczając projektantom najnowszych osiągnięć w dziedzinie projektowania kimon, farbowania tkanin i tkania wzorów. Wiele wzorów po 1900 roku filtrowało ówczesną zachodnią estetykę secesji i adaptowało ją do tradycyjnych form japońskich.

Wzór kimona zawsze był niezwykle ważny, ponieważ definiował nie tylko sam strój, ale także region czy rzemieślnika, który go stworzył. Dekoracje kimon mają często złożone poziomy znaczeń, prezentując nieprzebrane bogactwo wzorów nawiązujących do świata natury, zmieniających się pór roku, zwyczajów czy trendów w sztuce. Oprócz walorów estetycznych wzory te wiążą się z wiarą i pragnieniem długiego, pomyślnego życia. Sama kolorystyka kimona może mieć istotne znaczenie metaforyczne i kulturowe. Kolor fioletowy jest metaforą nieśmiertelnej miłości, a czerwień oznacza młodzieńczy urok i powab. Wzory występujące na kimonach miały także swoją symbolikę. Żurawie najczęściej pojawiały się na kimonach ślubnych, uważano bowiem, że ptaki te są w stanie żyć ponad tysiąc lat – fakt ten miał odzwierciedlać długi, szczęśliwy związek małżeński. Motyw sosny kojarzony jest z kolei z okresem nowego roku i najczęściej bywa noszony zimą. Przedstawienie wiśni najbardziej popularne było wiosną, kiedy masowo w całym kraju odbywa się hanami - święto kwitnącej wiśni.

Leilão
Esculturas em madeira japonesas, parte 3
gavel
Data
28 Março 2024 CET/Warsaw
date_range
Preço inicial
70 EUR
Preço de venda
112 EUR
Preço final sem prémio pago pelo comprador
93 EUR
Cobrir um lance
160%
Visualizações: 45 | Preferidos: 2
Leilão

Galeria Bohema

Esculturas em madeira japonesas, parte 3
Data
28 Março 2024 CET/Warsaw
Itens com lances

Todos os itens estão listados para licitação

Prémio do comprador
20.00%
A OneBid não cobra taxas adicionais pela licitação.
Incrementos dos lances
  1
  > 10
  100
  > 50
  500
  > 100
  2 000
  > 200
  4 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
 
Termos e Condições
Sobre o leilão
FAQ
Sobre o vendedor
Galeria Bohema
Contacto
Galeria Bohema
room
Środkowa 12
03-430 Warszawa
phone
+48 889 202 281
Clientes que compraram as obras deste artista também compraram
keyboard_arrow_up