Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Rzeźby greckie - 10 najpopularniejszych antyków.

Rzeźbiarstwo starożytnej Grecji ustawiło poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie, prezentując światu dopracowane i kultowe już dzieła sztuki. Wenus z Milo, Dyskobol czy Nike z Samotraki to popularne greckie rzeźby, o których słyszał prawie każdy. Lista popularnych greckich antyków jest jednak znacznie dłuższa, a znajdują się na niej dzieła takich rzeźbiarzy jak Myron czy Poliklet. Jakie jest 10 najpopularniejszych rzeźb starożytnej Grecji?

Starożytna Grecja — rzeźbiarstwo okresu archaicznego

Sztuka grecka rozwijała się od ok. połowy VIII w. p.n.e., czyli momentu kształtowania się struktury pierwszej polis, aż do I w. p.n.e., czyli rzymskiego podboju świata greckiego. Cały czas trwania greckiej sztuki został podzielony na trzy okresy, tj. archaiczny, klasyczny i hellenistyczny. Obserwując dzieła sztuki tworzone w tych okresach, można zauważyć znaczny rozwój rzeźbiarstwa, a także wspaniałą drogę do perfekcji.

Okres archaiczny dzieli się na trzy podokresy: wczesnoarchaiczny, archaiczny i późnoarchaiczny. Tworzyli w nim tacy rzeźbiarze jak Polimedes z Argos czy Antenor. Rzeźby antyczne tego okresu traktowano jako przedmioty magiczne i użytkowe. Nie mają one w pełni dopracowanych detali jak np. muskulatura czy idealne proporcje. W okresie tym typowe są rzeźby greckie nagiego młodzieńca Kourosa i młodej kobiety Kory. Przykładowe dzieła to: Gliniana figurka Ateny z Gortyny, Kora z Lyons czy Cleobis i Biton.

Starożytna Grecja — słynne rzeźby okresu klasycznego i hellenistycznego

W okresie klasycznym wyróżnia się analogicznie trzy podokresy. Wielcy rzeźbiarze to m.in. Kresilas, Myron, Poliklet czy Kalamis. Dominującym motywem rzeźb jest niekrępowana nagość mężczyzn i nagość kobiet z delikatnym zawstydzeniem. W tym okresie nastąpił znaczny rozwój realistycznego podejścia i rzeźbiarstwa zgodnego z kanonem. Słynne rzeźby greckie z tego okresu to m.in.: Portret Peryklesa, Discobolus Lancelotti, Doryphoros czy Posejdon.

Ostatni okres, hellenistyczny, to czas, w którym przestaje obowiązywać kanon i można zaobserwować różne podejścia. Wyróżnić można np. szkołę aleksandryjską, pergamońską i rodyjską. W najpopularniejszych dziełach uwidacznia się dynamikę postaci, gestykulację i detale. W okresie tym tworzyli m.in. Leochares, Archelaos z Priene czy Apollonios z Tralles. Przykładowe rzeźby greckie z tego okresu to: Chłopiec i gęś, Afrodyta kucająca, Konający Gal czy słynna Wenus z Milo.

10 najpopularniejszych rzeźb greckich

Rzeźbiarstwo w starożytnej Grecji ulokowało się na najwyższym poziomie poprzez perfekcyjne odwzorowanie ciał ludzi, bogów i herosów z dbałością o najmniejsze detale. Na rzeźbach widoczna jest zaakcentowana pozycja, dynamika, mimika, spokój, harmonia itd. Rzeźbiarze zadbali o staranne odwzorowanie najmniejszych szczegółów, tworząc ceniony na całym świecie ideał klasycznego piękna. Jakie są najpopularniejsze greckie rzeźby? Oto przykładowe zestawienie.

1. Wenus z Milo

Jeśli chodzi o słynne rzeźby starożytnej Grecji, to zdecydowanym faworytem do zajęcia pierwszej pozycji jest Wenus z Milo, a właściwie Afrodyta z Milo. Rzeźba została stworzona w latach 130-100 p.n.e. z marmuru pochodzącego z wyspy Paros. Najprawdopodobniej jej autorem jest anonimowy artysta ze szkoły rodyjskiej (niektórzy podejrzewają, że jest to Agesandros). Rzeźba przedstawia półnagą boginię z szatą opuszczoną poniżej bioder. Afrodyta nie ma rąk, które zgodnie z legendą utraciła podczas transportu statkiem do jej bieżącej lokalizacji, czyli Luwru.

2. Dyskobol

Drugą pozycję w tym rankingu zajmuje Dyskobol Myrona. Ta rzeźba antyczna została wykonana w V w. p.n.e. Przedstawia atletę w momencie tuż przed wyrzuceniem przez niego dysku z dłoni. Rzeźbiarz uwzględnił w swojej pracy detaliczną pracę mięśni podczas wykonywania wysiłku. Postać wygląda jakby była w ruchu, co potwierdza idealne odwzorowanie dynamizmu. Autentyczna rzeźba niestety nie przetrwała do czasów obecnych, jednak w Watykanie znajduje się jej kopia.

3. Nike z Samotraki

Nike z Samotraki to kolejna słynna rzeźba grecka. Jej powstanie datuje się na III lub II w. p.n.e., a potencjalnym autorem jest Pytokritos z Rodos. Rzeźba wykonana została w marmurze. Przedstawia ona boginię zwycięstwa (Nike), pod postacią kobiety ze skrzydłami. Rzeźba antyczna wykonana została w nurcie realistycznym. Nagie ciało bogini zostało oplecione przez powiewającą szatę, której faktury zostały idealnie odwzorowane. Nike została odnaleziona w sanktuarium Wielkich Bogów w Samotraki w 1863 roku, a jej obecnym miejscem przebywania jest Luwr.

4. Hermes z małym Dionizosem

W gronie najpopularniejszych antyków greckich nie mogło zabraknąć Hermesa z małym Dionizosem, którego prawdopodobnym autorem jest Praksyteles z Aten. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to kopia z późniejszego okresu. Rzeźba została wykonana z marmuru paryskiego. Posąg znany jest z opisu Pauzaniasza i choć nie przetrwał w całości do dzisiejszych czasów (Hermesowi brakuje prawej ręki i części nóg poniżej kolan), wciąż zachwyca opracowaniem detali. Tę rzeźbę grecką można znaleźć w Olimpii.

5. Grupa Laokoona

Niektóre posągi greckie przedstawiają pojedyncze postacie, a inne rozbudowany krajobraz, scenę mityczną z różnymi bóstwami, herosami czy po prostu ludźmi. Drugi opis idealnie pasuje do słynnej rzeźby Grupa Laokoona, która powstała w I w. p.n.e. na Rodos. Jej autorami są Agesandros, Atenodor i Polydor. Dopracowana rzeźba grecka wykonana z dbałością o detale oraz troską o odwzorowanie dynamiki i znaczenia sytuacji zapiera dech w piersiach. Obrazuje ona historię tytułowego Laokoona, którego synowie zostali zabici przez węże morskie w II księdze Eneidy.

6. Kora z Akropolu

Szóstą pozycję w rankingu najpopularniejszych greckich rzeźb zajmuje Kora z Akropolu, pochodząca z okresu archaicznego. Została stworzona najpewniej ok. 525 roku p.n.e. Nie została ona wykonana zgodnie z kanonem (ponieważ wtedy nie istniał), lecz nie stanowiło to problemu dla wzrostu jej popularności. Kora z Akropolu to najczęściej reprodukowane dzieło, które przedstawia kobietę z tego okresu. Rzeźba nie akcentuje nagości, a dekoracyjność szat i ozdób na ciele kobiety. Na pierwszy plan wysuwają się ozdobiona szata i udekorowane włosy.

7. Auriga z Delf

Auriga z Delf to zdecydowanie ta rzeźba grecka, która wyróżnia się na tle innych, prezentowanych w tym zestawieniu. Nie została bowiem wykonana w marmurze, a stanowi dopracowany odlew z brązu. Data powstania to ok. 478 rok p.n.e. Posąg przedstawia młodego mężczyznę, który w prawej ręce trzyma części lejc. Rzeźba została pozbawiona lewej ręki. Cechy charakterystyczne tej kompozycji to statyczność szat i delikatna dynamika sylwetki, ukazana poprzez skręt.

8. Diadumenos

Diadumenos to klasyczna rzeźba antyczna, wykonana przez Polikleta w 420 r. p.n.e. Jest to jego najbardziej znane dzieło, które stało się pierwszym kanonem w rzeźbiarstwie starożytnej Grecji. Rzeźba przedstawia nagiego, młodego mężczyznę z opaską na głowie. Postać ma ręce uniesione ku górze i wysuniętą prawą nogę do przodu. Możliwe do zaobserwowania są idealne proporcje, odwzorowane detale i nieskrępowana nagość.

9. Apollo belwederski

Przedostatnią pozycją w rankingu jest Apollo belwederski, czyli grecka rzeźba wykonana przez Leocharesa w 330 r. p.n.e. Tutaj należy wyjaśnić, że rzeźba, która znajduje się w Watykanie, to kopia rzymska z II w. p.n.e. Przez długi czas sądzono, że jest to posąg grecki, jednak późniejsze badania wykluczyły taką możliwość. Pierwowzorem tego pięknego dzieła był grecki rzeźbiarz okresu hellenistycznego.

10. Doryforos

Ranking najpopularniejszych antyków greckich zamyka Doryforos Polikleta, czyli jego drugi najbardziej znany posąg, wykonany w 450 r. p.n.e. Klasyczne wykonanie zgodnie z kanonem, idealne proporcje, piękne rysy mięśni i innych detali na ciele, nieskrępowana nagość i delikatna dynamika to cechy charakterystyczne tego dzieła. Warto dodać, że Doryforos to najprawdopodobniej ideał człowieka, a nie realna postać z tamtego okresu.

Jakie są pozostałe słynne greckie antyki?

Do grona słynnych rzeźb starożytnej Grecji z dużym powodzeniem można zaliczyć także Atenę Partenos, Apollo z Tenei, Apollo Sauroktonosa, Hagiasa czy Heraklesa Farnezyjskiego. W starożytnej Grecji znaleźć można także rzeźby, które przedstawiają starość, karykaturę czy dziecięcą nagość. Przykładem takiego dzieła jest Chłopiec i gęś autora szkoły rodyjskiej z I w. p.n.e.

Jeśli podobają Ci się antyczne rzeźby i chciałbyś zostać właścicielem jednej z nich lub innych antycznych przedmiotów, zachęcamy do zapoznania się z aukcjami w serwisie OneBid. Możesz wylicytować różnorodne dzieła sztuki, a także książki i monety. Zapoznaj się z regulaminem licytowania i sprawdź, jakie dzieło sztuki wywoła u Ciebie największy zachwyt.

01/12/2022

keyboard_arrow_up