Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Rozwój i cechy współczesnej fotografii

Czym jest fotografia i jak powstała?

Definicja fotografii to po prostu proces przechwytywania światła i obrazów za pomocą aparatu. Współcześni fotografowie mogą tworzyć obrazy fotograficzne za pomocą aparatu analogowego lub aparatu cyfrowego. Wynaleziona w czasie rewolucji przemysłowej fotografia nadal ma znaczenie jako obiekt kulturowy. Jej zdolność do uchwycenia ruchu, udokumentowania ułamka sekundy, konstruowania historii, pamięci, prawdy i tożsamości pomogła jej wspiąć się po drabinie znaczenia w świecie sztuki. Ewolucja fotografii jest rzeczywiście równie interesująca, jak ewolucja samej sztuki, z jej wzlotami i upadkami, ekscytującymi odkryciami i postępem, który odbywał się i pogłębiał wraz z bieżącymi nurtami i wydarzeniami społecznymi, gospodarczymi, technologicznymi i politycznymi. Historia fotografii jest wciąż stosunkowo krótka w porównaniu z innymi mediami i dziedzinami sztuki. Fotografia powstała w 1826 roku. Wczesne fotografie miały charakter bardziej naukowy, eksperymentowały z nowymi technologiami. Minęło kilkadziesiąt lat, zanim artyści zaczęli twórczo eksperymentować z fotografią. Termin fotografia vintage odnosi się do najwcześniejszych stylów fotografii artystycznej. Fotografia vintage szybko poszła w ślady ruchu modernistycznego i rozkwitła na przełomie XIX i XX wieku. Po epoce modernizmu pojawiła się fotografia współczesna. Współczesną fotografię można określić jako fotografię wykonaną za naszego życia.

Rozwój i cechy współczesnej fotografii

Kształtowanie się współczesnej fotografii

Przełomowy charakter ówczesnej sztuki zauważyć można było w założeniach kubizmu. Artyści związani z kubizmem stworzyli technikę collage’u. Ta metoda tworzenia obrazów polega na łączeniu rozmaitych skrawków - z wykorzystaniem między innymi fotografii. Na rozwój i autorytet fotografii wpłynęły zarówno dadaizm, jak i konstruktywizm. Oba kierunki przejawiały wspólne zainteresowania fotografią. Fotograficzne medium stało się atrakcyjnym narzędziem dla tych kierunków, ponieważ dawało możliwość mechanicznego sposobu powielania rzeczywistości.
Efektem zbliżenia fotografii do malarstwa było powstanie fotografii piktorialnej. Nurt ten stanowi efekt popularyzacji fotografii oraz narodzin fotografii amatorskiej. Głównym założeniem piktorialistów była świadoma estetyzacja fotografii. Piktorializm szczególną popularnością cieszył się od lat 80. XIX wieku do drugiej dekady XXI wieku. Sam termin ukuto na przełomie stuleci, a jednym z najprężniej działających na jego rzecz artystów był Alfred Stieglitz.

Współczesna fotografia

Powstanie fotografii barwnej było istotnym wynalazkiem, z punktu widzenia postępu technicznego fotografii. Zwiększyło to jeszcze bardziej popularność tej dziedziny sztuki. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku z fotografii barwnej zaczęły korzystać rzesze fotoamatorów. Ogromnym sukcesem cieszy się aktualnie odkrycie fotografii cyfrowej. Zawdzięcza go prostym i szybkim sposobom otrzymywania obrazu. Metoda cyfrowej rejestracji nie wymaga od fotografującego dokonywania żadnych, skomplikowanych procesów chemicznych.

Uproszczenie technik fotografowania zapoczątkowało niewiarygodną karierę fotografii amatorskiej. Zaczęto fotografować bez ograniczeń - przy każdej okazji i w każdych warunkach. Miliony fotoamatorów zajęło się rejestracją osobistych doświadczeń, dokumentowaniem prywatnego, codziennego życia. Aparat fotograficzny stał się istotnym wyposażeniem każdej rodziny.

Druga połowa XX wieku to także lata rozwoju fotografii dokumentalnej. Bezpośrednio po drugiej wojnie światowej, tendencja do manifestowania nowej rzeczywistości, bez wojen i agresji znalazła miejsce także w fotografii. Efektem tego podejścia było powstanie nowego kierunku, jaki stanowił reportaż humanistyczny. Ten styl fotografowania wyróżniał się wiarą w człowieka oraz pozytywnym nastawieniem do życia. Najważniejszymi przedstawicielami tego nurtu fotografii byli Robert Doisneau, Gordon Parks czy Edward Steichen. Słynni fotoreporterzy, tacy jak Robert Capa, David Seymour, George Rodger oraz Henri Cartier - Bresson działając według teorii "decydującego momentu" (stworzonej przez Bressona), wyznaczyli kierunek rozwoju światowej fotografii dokumentalnej i reportażu humanistycznego. Fotografia zaczęła stawać się silnym narzędziem do utrwalania ważnych i istotnych wydarzeń z życia ludzkości.

Rozwój i cechy współczesnej fotografii

Twórcy zrzeszeni poprzez agencje fotograficzne, a także coraz liczniejsi fotografowie niezależni, odpowiadali na zapotrzebowanie, rozwijającej się w szybkim tempie fotografii prasowej. Rozwijający się rynek czasopism zwiększał zapotrzebowanie na fotografie. Powstało World Press Photo będące wydarzeniem, które począwszy od 1955 roku, podsumowuje coroczne dokonania, jakie miały miejsce w ramach tej dziedziny.

Kolejną, charakterystyczną dla współczesnych czasów dziedziną jest fotografia reklamowa. Fotografia stała się w pewnym momencie nieodłącznym elementem sprzedawanych produktów. Zaczęła pojawiać się na plakatach, ogłoszeniach i folderach reklamowych. Firmy zaczęły prześcigać się w coraz to nowszych, pomysłach wizualnych na kampanie reklamowe. Agencje specjalizujące się w tej dziedzinie zatrudniały światowej sławy fotografów. Wśród najbardziej znanych artystów, którzy udzielali się fotografii reklamowej byli Richard Avedon, Helmut Newton i Irving Penn.

W drugiej połowie XX wieku fotografia osiągnęła pozycję samodzielnej dyscypliny sztuki. Fotografia artystyczna zaczęła być traktowana na równi z innymi dziedzinami sztuki takimi jak, malarstwo, grafika czy rzeźba. W okresie tym usankcjonowały się dwa podstawowe nurty fotografii artystycznej. Innymi słowy, obraz fotograficzny opiera się na wykorzystaniu rzeczywistości zastanej, której autor nadaje określone znaczenia. Taki rodzaj obrazowania zwykło się nazywać fotografią wizualną lub fotogeniczną. Przeciwne podejście stanowi kierunek, dla którego fotograficzne medium stanowi możliwość tworzenia własnej rzeczywistości. Postulat ten widoczny jest w nurcie fotografii kreacyjnej.

Za współczesną fotografię uważa się fotografię z przesłaniem, w której znaczenie obrazu ma większą wagę niż jego tematyka. Obrazy nie muszą być miłe dla oka, a raczej opowiadać historię lub nieść przesłanie, które widz musi zinterpretować.


Popularne


Znani współcześni fotografowie:

  1. 1. David Hockney
  2. Helmut Newton
  3. Andreas Gursky
  4. Jeff Wall
  5. Annie Leibovitz
  6. David LaChappelle
  7. Nan Goldin
  8. Nobuyoshi Araki
  9. William Wegman
  10. Chris McCaw
  11. Herve Lewis
  12. Cindy Sherman
  13. Barbara Kruger
  14. Sally Mann
  15. David Bailey

Współczesna fotografia artystyczna w Polsce ma się coraz lepiej, świadczą o tym sukcesy, jakie zdobywają polscy fotografowie za granicą, liczne konkursy i nagrody. Fotografie mają równie wysoki poziom artystyczny, jak obrazy i wspaniale prezentują się we wnętrzach. Sugestywny charakter fotografii pozwala na podkreślenie funkcji danego pomieszczenia i pogłębienie panującego w nim nastroju. Z pewnością jest to prężnie rozwijająca się dziedzina sztuki, którą warto się zainteresować.

06/10/2021

keyboard_arrow_up