Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Rozwój Młodej Sztuki i podejmowane przez nią tematy

Ostatnie trzy dekady obfitowały w wydarzenia w każdej dziedzinie ludzkiej działalności, w tym w polityce, medycynie, nauce, technologii, kulturze i sztuce. W latach 90. szalały liczne kontrowersje wokół zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem oraz inżynierią genetyczną roślin i zwierząt. Również w latach 90. brutalna wojna domowa doprowadziła do rozpadu Jugosławii na kilka niezależnych republik, masakry etniczne spustoszyły afrykańskie państwo Rwandę, a konflikty nacjonalistyczne wybuchły w nowych państwach, np. Gruzji i Azerbejdżanie. Na początku lat 90. oficjalnie zakończył się w RPA apartheid. W połowie lat 90. system internetowy połączył miliony użytkowników. Również lata 2000 były niezwykle gwałtowne. We wrześniu 2001 roku World Trade Center w Nowym Jorku zostało zniszczone przez Islamskich terrorystów. Techniczne zmiany nadal wywierają duży wpływ społeczny, w tym nowe odkrycia medyczne i naukowe, nowe formy komunikacji błyskawicznej, takie jak wiadomości tekstowe i tweety oraz książki elektroniczne.

Scena artystyczna eksplodowała po 1980 roku, z wyraźnym wzrostem artystów, dealerów, kolekcjonerów, publikacji i przestrzeni wystawienniczych. Zwiększyła się liczba, wielkość i jakość miejsc, w których najnowsze sztuki wizualne mogą być oglądane przez rosnącą publiczność. Reputacje artystów są budowane przy wsparciu wybitnych dealerów galerii i aprobacie krytyków, kuratorów i kolekcjonerów, którzy uważnie monitorują i oceniają jakość sztuki. W pierwszej dekadzie XXI wieku rynek sztuki ponownie rozkwitł, rozpoczęto realizację wspaniałych projektów, aż nastąpiła kolejna, jeszcze większa recesja, która rozpoczęła się w 2008 roku. To wszystko oczywiście nie obyło się wpływu na sztukę współczesną. Ogólne siły działające w społeczeństwie, w tym polityka, demografia i ekonomia, zawsze miały wpływ na historię sztuki.

Młoda sztuka

Młoda Sztuka

Sztuka współczesna i Młoda Sztuka są odzwierciedleniem tego, jak ludzie na całym świecie odnoszą się do otaczającego ich świata. Cokolwiek dana osoba widzi w dziele sztuki, jest zwykle kształtowane przez jej własny gust i doświadczenia. Zasadniczo, gdy artysta wybiera temat pracy, może to wynikać z własnego emocjonalnego przywiązania tego artysty do tego konkretnego tematu lub może być to po prostu przypadek niezamierzonej inspiracji artysty. Właśnie dlatego niektóre motywy i tematy w sztuce starożytnej, jak i współczesnej są wielokrotnie powielane. Sztuka współczesna, a w szczególności Młoda Sztuka sięga coraz częściej po nowe środki wyrazu. Artyści tworzą bardzo ciekawe i zróżnicowane dzieła sztuki, nie ograniczając się do tradycyjnych technik.
Niektóre z nich to:

  • manifest - traktowany jako publiczna deklaracja w danej sprawie
  • instalacja - składająca się z wielu elementów realizacja artystyczna, która najczęściej dopasowana jest do przestrzeni, w której się znajduje
  • happening - zorganizowane wydarzenie artystyczne
  • performance - sytuacja artystyczna, która dotyczy ciała performera
  • kolaż - technika polegająca na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów, na przykład wycinków gazet, fotografii, drobnych przedmiotów
  • fotomontaż - obraz fotograficzny, który jest kombinacją wielu fotografii

Technika w malarstwie współczesnym ma drugorzędne znaczenie. Płótnem równie dobrze może być klasyczne podobrazie, jak i ściana lub ludzkie ciało. Dzięki konceptualizmowi nie należy malować tudzież malować w sposób biegły, żeby tworzyć ciekawe dzieła sztuki.

Tematy i gatunki Młodej Sztuki

Jak to bywa w historii, dzięki akademickiemu wykształceniu artystów sztuka współczesna i młoda sztuka bazują na tradycjach sztuki dawnej. Oto przykłady kilku klasycznych tematów i gatunki, które odnoszą duże sukcesy przede wszystkim w malarstwie, ale także rzeźbie i grafice autorstwa młodych artystów.

Portret

Portret jest bardzo popularny wśród młodych twórców, którzy eksperymentują z nowymi formami i typami kompozycji. Można jednak zastosować wobec niego również tradycyjny podział:

  • Ze względu na upozowanie głowy: en face (frontalnie), profil, półprofil (ujęcie pośrednie między profilem a en face, bliskie ujęciu en trois quarts), en trois quarts (z twarzą zwróconą w bok), profil perdu (ćwierćprofil)
  • Ze względu na ujęcie postaci: wizerunek głowy, popiersie, półpostać, portret do kolan, portret całopostaciowy (en pied, kontrapost), portret leżący, stojący
  • Ze względu na liczbę osób: pojedynczy, podwójny, potrójny, poczwórny, conversation pieces, zbiorowy
  • Ze względu na metodę tworzenia: osoby pozującej, realistyczny, idealny, imaginacyjny, fikcyjny, idealizowany, historyzowany, karykatura
  • Ze względu na czynniki specyficzne: autora, autoportret (portret własny artysty), kryptoautoportret (wizerunek postaci historycznej lub biblijnej obdarzony rysami twarzy twórcy dzieła), rozmiary (medalionowy, miniaturowy).


Popularne


Abstrakcja

Abstrakcja - malarstwo nieprzedstawiające, bezprzedmiotowe, które nie przedstawia żadnego konkretnego tematu, które odcina się od jakiegokolwiek naśladowania rzeczywistości, bo jego celem jest nie tematem a samą tylko grą form i barw poruszyć wyobraźnię widza. Malarstwo abstrakcyjne to propozycja dla osób, które poszukują niebanalnych rozwiązań w swoich wnętrzach. Kompozycja obrazów abstrakcyjnych często opiera się na modelunku intensywną kolorystyką oraz plamami, liniami i konturami. Abstrakcja o różnym charakterze wyróżnia się oryginalnością, pomysłowością i odwagą twórcy. Czyniąc obraz abstrakcyjny elementem wystroju, nie tylko informujemy innych o naszej znajomości trendów, ale także wnosimy do niego powiew nowoczesności i dynamizujemy nasze otoczenie.

Pejzaż

Malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające widok natury lub otoczenia miejskiego. W zależności od przedstawionej rzeczywistości wyróżnia się pejzaż topograficzny - odzwierciedlający konkretny motyw i pejzaż fantastyczny - będący wytworem wyobraźni. Poza tym prace prezentujące krajobrazy możemy kategoryzować pod względem prezentowanego przez nie wątku. Na tej podstawie wyróżniamy m.in. weduty, czyli panoramy miejskie, mariny, czyli krajobrazy morskie i pejzaże ze sztafażem, czyli pojawiającą się na tle krajobrazu postacią ludzką lub zwierzęcą. Klasyfikację możemy również oprzeć o pory roku, czyli pejzaż zimowy, prezentujący piękno śnieżnego krajobrazu, pejzaż jesienny, skupiające się na nieskończonej ilości odcieni czerwieni i brązów czy akcentujący świeżość budzącej się do życia natury pejzaż wiosenny. Dzięki pejzażom możemy wprowadzić do naszego wnętrza namiastkę natury, która wspaniale wpływa na nasze samopoczucie i potrafi ukoić po ciężkim dniu. Umieszczając na ścianie widok swojego ulubionego miasta lub morza tudzież gór, możemy wrócić pamięcią do niezapomnianych wspomnień z wakacji i przypomnieć sobie miłe chwile odpoczynku.

Młoda sztuka

Akt

Akt należał do najpopularniejszych gatunków w sztuce europejskiej. Na tym tle polskie malarstwo prezentuje się dość nietypowo, bo akt w nim niemal nie występował aż do drugiej połowy XIX stulecia. Współcześnie nadal jest to bardzo popularny temat, także wśród młodych twórców. Jest to przedstawienie nagiego ciała ludzkiego w sztuce, zazwyczaj wykonane na podstawie studium żywego modela. Umiejętność wykonania aktu uznaje się za podstawowy element warsztatu malarskiego. Jest to także podstawa w nauce o rzeźbie. Akty czasami stanowią jeden z elementów bardziej rozbudowanej kompozycji. Warto pamiętać, że obrazy te zwykle nie są wulgarne, lecz subtelne i niezwykle delikatne. Współczesne akty stanowią zarówno wyraz klasycznej, jak i nowoczesnej interpretacji oraz sposób przedstawienia doznań zmysłowych. Młodzi twórcy nie boją się odważnych tematów. Coraz częściej pojawiają się przedstawienia zdeformowanego i starego ludzkiego ciała, co podejmuje ważny temat, pogoni za wiecznym pięknem i młodością.

Malarstwo rodzajowe

Malarstwo rodzajowe to gatunek w malarstwie, rzeźbie lub grafice przedstawiający postacie wykonujące zwykłe czynności. Mogą to być sceny z życia codziennego, towarzyskiego, uprawianie sportu czy tradycje świąteczne. Ukazane postacie są anonimowe, przedstawione realistycznie bez upiększeń i dostojeństwa. Sceny rodzajowe mogą mieć charakter sielankowy lub nieść ze sobą ukrytą symbolikę i odnosić się do ważnych, społecznych tematów.

Martwa natura

Martwa natura to dzieło sztuki przedstawiające głównie przedmioty nieożywione, zazwyczaj zwykłe przedmioty, które są albo naturalne (jedzenie, kwiaty, rośliny, skały, muszle itp.) albo wykonane przez człowieka. Jednym ze sposobów, aby martwa natura była wizualnie atrakcyjna i wyważona, jest przestrzeganie zasady trójpodziału. Zasada trójpodziału jest dość powszechna w i pomaga nadać dziełu sztuki równowagę i napięcie. Młodzi artyści stosują tę zasadę, ale także ją łamią, co prowadzi do ciekawych eksperymentów. Obrazy te najczęściej zdobią ściany kuchni i jadalni, jednakże ze względu na popularny i pobudzający apetyt motyw, chętnie stosowane są także w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych.

19/11/2021

keyboard_arrow_up