32

Kazimierz Sichulski (1879 Lwów - 1942 tamże), Don Kichot

add Ihre Notiz

Losbeschreibung
Schätzungen: 11 338 - 13 605 EUR | 50 000 - 60 000 PLN
olej, tektura, 70 × 100 cm
sygn. i dat. p. d.: Sich/[1]921 (?)
Don Kichot przez wieki stanowił ogromną inspirację dla wielu twórców z kręgów artystycznych. Postać najsłynniejszego błędnego rycerza nie była obojętna i dla Kazimierza Sichulskiego, jednego z najważniejszych artystów epoki Młodej Polski. Motyw ikonograficzny z postacią Don Kichota oraz jego wiernego giermka Sancho Pansy jest rzadkim przedstawieniem w twórczości Sichulskiego. Sylwetkę fikcyjnego Rycerza Smętnego Oblicza z renesansowej powieści Miguela de Cervantesa artysta adoptował już wcześniej w swoich karykaturach, ukazując między innymi w 1908 roku z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru postaci Leona Wyczółkowskiego i Feliksa Jasieńskiego (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie).
Prezentowana na aukcyjnym obrazie para literackich bohaterów została ukazana przez artystę w charakterystycznym dla niego krajobrazie, wyjętym z obrazów ukazujących widoki jego ukochanej huculszczyzny. Obraz został zbudowany w przygaszonej, brunatno-ziemistej palecie barw. Kompozycję charakteryzuje giętka, swobodnie poprowadzona linia, nadająca wrażenie lekkości, szkicowości. Syntetycznie namalowane figury postaci bohaterów wyłaniają się z lewej strony kompozycji, by zaraz stanąć do walki z wiatrakiem, który w oczach Don Kichota jawi się jako olbrzym. Sam motyw wiatraka, niemalże identyczny z tym przedstawionym na naszym obrazie, ujęty w zwierciadlanym odbiciu, pojawił się już u Sichulskiego w 1912 roku w Tece autolitografii, którą artysta stworzył wraz z Władysławem Jarockim.
Auktion
Aukcja Dzieł Sztuki
22 August 2020
Ausrufungspreis
8 617 EUR
Schätzungen
11 338 - 13 605 EUR
50 000 - 60 000 PLN
Endpreis
Ansichten: 46 | Favoriten: 0
Auktion

Aukcja Dzieł Sztuki
22 August 2020
Versteigerungsverlauf

Auktionsgebühr
OneBid berechnet keine zusätzlichen Gebühren für das Bieten.
Gebotsschritte

Geschäftsbedingungen

Regulamin w wersji do pobrania: http://files.sda.pl/files/31282/Regulamin.pdf

Auktionsinfo

Warten...
Über den Verkäufer
Bohaterów Monte Cassino 43, 81-768 Sopot
Galeria w Warszawie: Nowy Świat 54/56, 00-363 Warszawa
Galeria w Gdańsku: Długa 2/3, 80-827 Gdańsk
Öffnungszeiten
poniedziałek - piątek 11.00 - 18.00
sobota: 11.00 - 15.00
Annahme von Lose für die Auktion

Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43

Sztuka dawna
telefon: +48 58 550 16 05
mail: [email protected]

Sztuka współczesna
telefon: +48 58 551 22 89 mail: [email protected]

Gdańsk, ul. Długa 2/3

telefon: +48 58 301 05 54
mail: [email protected]

Kraków, Rynek Główny 43

telefon: +48 12 429 12 17
mail: [email protected]

Warszawa, Nowy Świat 54/56

telefon: +48 22 828 96 98
mail: [email protected]

Kunden, die Werke dieses Künstlers gekauft haben, kauften auch