Architektura obrazu

Architektura obrazu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Poszczególne budynki, jak i całe przestrzenie miejskie są wdzięcznym tematem malarskim. Artyście równie często uwieczniają wnętrza, łącząc kompozycję z portretem lub martwą naturą. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Wojciech SERAFIN (ur. 1954), Brama Floriańska w Krakowie
15 listopada, 19:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Obraz przedstawia jeden z najbardziej znanych zabytków Krakowa. Wojciech Serafin wybrał fragment, który pozwala Bramie Floriańskiej przedstawić ją w pełnej okazałości. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę i niezwykle dopracowany modelunek kamiennych elementów.

Wojciech SERAFIN (ur. 1954), Brama Floriańska w Krakowie

Ludwik MACIĄG (1920-2007), Zagroda
16 listopada, 18:00, Galeria Vratislavia

Ludwik Maciąg to jeden z ostatnich prawdziwych malarzy batalistów. Artysta dzięki temu wyrobił umiejętność tworzenia wspaniałych obrazów i rysunków przedstawiających zwierzęta i krajobraz. Miłośnicy technik rysunkowych z pewnością docenią uproszczoną, ale przemyślaną formę przekazu oraz dynamiczną kompozycję.

Ludwik MACIĄG (1920-2007), Zagroda

Malarz nieokreślony, XX w., Wnętrze saloniku
17 listopada, 18:00, Rempex

Kompozycja obrazu jest przeładowana różnorodnymi elementami. Jest to spowodowane malowaniem z natury, tym, jak w tamtym okresie wyglądała aranżacja wnętrz. Artysta umiejętnie dobrał światłocień, tak aby bogata kolorystyka była spójna i lekko przygaszona, nie powodując wrażenia przeciążenia. Jest to ciekawy przykład architektury wnętrz z tamtego okresu, któremu warto się przyjrzeć.

Malarz nieokreślony, XX w., Wnętrze saloniku

Danuta WESTRYCH (1955-2014), Mężczyzna przy stole
17 listopada, 19:30, Rempex

Na obrazie widzimy połączenie sceny rodzajowej z portretem i pejzażem mieszkalnym. Artystka zbudowała kompozycję w obrębie jednorodnej palety barwnej, co pozwoliło na wyróżnienie niektórych elementów i wskazanie na nie poprzez kontur, mocniejszą plamę tudzież światłocień. Co ciekawe, większą uwagę przykuwa wnętrze aniżeli postać mężczyzny, który jest jakby dodatkiem do całości.

Danuta WESTRYCH (1955-2014), Mężczyzna przy stole

Młodziejewska Sylwia, Nie zapomnij, 2021
18 listopada, 20:00, Kwadrat Art

Obraz interesująco przedstawia klasyczne elementy architektury. Artystka w abstrakcyjny sposób zbudowała oryginalne połączenie budynków, schodów i innych części wystroju. Zaburzenie klasycznej perspektywy silnie kontrastuje z tym, jak postrzegamy architekturę.

Młodziejewska Sylwia, Nie zapomnij, 2021

Krzysztof Kizlich, Girls, 2021
18 listopada, 21:00, Galeria Xanadu

Niezwykle interesująca rzeźba z brązu i marmuru. Złączenie odrealnionych wizerunków kobiet z krzesłami jest nie tylko oryginalne, ale także daje duże możliwości interpretacyjne. Przestrzenny układ ciekawie wpisze się w element wystroju, sam w sobie zawierając jego fragment.

Krzysztof Kizlich, Girls, 2021

Aleksandra Kuźnik, Wrocławski ratusz, 2008
18 listopada, 22:00, Bohema Nowa Sztuka

Wrocławski ratusz jakby oglądany zza przesłoniętej deszczem szyby. Zatarcie granic kształtów, dzięki intensywnej kolorystyce pozwala na rozpoznanie poszczególnych fragmentów. Warto zwrócić uwagę na sposób kładzenia farby i fakturę. Gdzieniegdzie pojawiają się także intrygujące, wyróżniające się kształty, kreski i linie, które warto prześledzić.

Aleksandra Kuźnik, Wrocławski ratusz, 2008

Aleksandra Bociańska (ur. 1997 r.), Anturium, 2019 r.
19 listopada, 18:00, Jagiellońska 1

Artystka głównym bohaterem obrazu uczyniła tytułowe anturium, aczkolwiek tym, co najbardziej przykuwa uwagę, jest nastrój kompozycji. Obraz celowo lub nie został w większości pozbawiony światła, którego źródło skupiło się w oknie. Również oryginalna perspektywa buduje nastrój uśpienia, grozy i niepokoju.

Aleksandra Bociańska (ur. 1997 r.), Anturium, 2019 r.

Anna Konikowska, Okno na Manhattan, 2021
19 listopada, 19:30, Art In House

Kolejny przykład uczynienia okna głównym elementem kompozycji. Widok zza okna przedstawia pokazany w uproszczony sposób krajobraz architektoniczny miasta. Realistyczne postacie kobiety i pumy w połączeniu z widokiem z okna budują futurystyczny odbiór obrazu i przenoszą nas w stronę przyszłości. Pomimo tego kompozycja nosi znamiona stylizacji inspirowanej art deco i modernizmem.

Anna Konikowska, Okno na Manhattan, 2021

Julia Halan (ur. 1983), Chiński motyw, 2019
20 listopada, 16:00, Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

Obraz jest wart uwagi ze względu na technikę i sposób wykonania, świadczące o dużym kunsztu Julii Halan. Widoczna w dużej części obrazu inspiracja pointylizmem, będącym ciekawą techniką malarską idealnie łączy się z fragmentem przedstawionego krajobrazu. Tytuł wymaga zastanowienia się, co tak naprawdę autorka rozumie przez chiński motyw.

Julia Halan (ur. 1983), Chiński motyw, 2019

Agnieszka Kumoń, Odczuwanie
21 listopada, 19:00, Galeria POPART

Agnieszka Kumoń w swojej sztuce poszukuje wolności wyrazu. Artystka maluje kompozycje będące przetworzeniem rzeczywistości, inspirowane codziennością. Obraz po raz kolejny przedstawia połączenie realistycznego fragmentu wnętrza z abstrakcyjnym wizerunkiem postaci. Intrygujący cień oraz przede wszystkim przenikające się linie w „ciele” cudują nastrój melancholii i smutku. A może postać na obrazie to tak naprawdę rzeźba?

Agnieszka Kumoń, Odczuwanie

Teresa Kluszczyńska, Pasaż, 2021
21 listopada, 20:30, Avantgarden Galeria & Dom Aukcyjny

Realistyczny pejzaż, który pokazuje niesamowite wyczulenie artystki na detale. Dopracowane szczegóły budują kompozycję i nastrój, ciepła kolorystyka pomimo deszczowej pogody wywołuje w odbiorcy optymizm i chęć udania się w przedstawione na obrazie miejsce. Ta klimatyczna pozycja idealnie wpasuje się do wystroju wielu wnętrz i z pewnością doda im charakteru.

Teresa Kluszczyńska, Pasaż, 2021

keyboard_arrow_up
+