Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Aukcje monet, banknotów i medali

Aukcje monet to okazja do zapoznania się z szeroką kolekcją numizmatyczną. W prezentowanych egzemplarzach znajdziesz zarówno monety pochodzące z okresu Złotego Wieku, jak i okresu międzywojennego. Dla określenia rzeczywistego stanu monet, okazy dostępne w naszej licytacji zostały oznaczone stopniem zachowania.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera i obserwuj nasze aktualne licytacje monet. Zarejestruj się, aby wziąć w nich udział i dokonaj zakupu, gdziekolwiek aktualnie się znajdujesz.

Numizmatyka - co to jest?

Numizmatyka jest gałęzią nauk historycznych, zajmującą się badaniem monet oraz banknotów pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. Jej początki datuje się na XIV wiek, ale największy rozkwit nastąpił w okresie renesansu. Dzisiaj numizmatyka jest kojarzona z kolekcjonerstwem. Zapewnia nie tylko ciekawe hobby, ale także bezpieczną lokatę kapitału. Numizmaty w większości są bowiem wykonane ze złota, które trzyma swoją wartość niezależnie od wahań na rynkach walutowych.

Największy związek numizmatyczny to Polskie Towarzystwo Numizmatyczne (PTN), zrzeszające miłośników numizmatyki, falerystyki i medalierstwa oraz podobnych dziedzin kolekcjonerskich.

Aukcje monet - rodzaje monet kolekcjonerskich

Pierwotnie monety spełniały jedną zasadniczą funkcję - ekonomiczną. Zaczęły zastępować wymianę barterową i można za nie było nabyć produkty i usługi. Z czasem jednak zaczęły powstawać monety, które nie znalazły się w obiegu i spełniały funkcje wyłącznie kolekcjonerskie. Dziś każdy numizmatyk odróżnia kilka rodzajów monet kolekcjonerskich, a wśród nich:

 • monety okolicznościowe - to monety, które wybija się na specjalne okazje, jak ważne rocznice czy upamiętnienie zasłużonych postaci. Zazwyczaj mają ograniczony nakład, a ich realna wartość sprzedaży jest dużo wyższa niż wartość nominalna. W praktyce nie funkcjonują one w obiegu, jednak w świetle prawa są środkiem płatniczym;
 • monety bulionowe - są to monety inwestycyjne i właśnie w takim celu się je zakupuje. Bite są każdego roku, co odróżnia je od monet kolekcjonerskich. Monety bulionowe mogą stać się kolekcjonerskimi, jeśli te przestaną być produkowane bądź nabiorą historycznego znaczenia;
 • monety obiegowe - monety, które aktualnie są lub były środkiem płatniczym danego kraju. Tego rodzaju monety najczęściej występują na aukcjach, a ich wartość zależy od rzadkości oraz stanu zachowania.
 • monety próbne - jest to osobny rodzaj monet, które są wersją testową monet obiegowych, wybijanych przed ich wprowadzeniem na rynek. Wśród monet próbnych wyróżnia się:
  • monety próbne seryjne - do ich produkcji wykorzystuje się nikiel lub mosiądz. Mają na celu udokumentować polską historię menniczą, dlatego w teorii przeznaczone są dla muzeów czy instytucji. Aukcja numizmatyczna raczej nie zagwarantuje Ci ich zdobycia;
  • monety próbne emisyjne - jest to ostateczna próba przed wprowadzeniem monet na rynek;
  • monety próbne kolekcjonerskie - gotowe do emisji monety, różnią się tylko od nich napisem "próba";
  • monety próbne technologiczne - mają na celu przetestować właściwości metalu, na którym są bite oraz jakość odwzorowania stempla. Monety takie są niezwykle rzadkie i sporadycznie pojawiają się na aukcjach, przez co osiągają bardzo wysokie ceny.

Numizmatyka, aukcje monet - znaczenie gradingu

Grading monet to określanie stanu ich zachowania według przyjętej skali. Ocena tego stanu jest szczególnie ważna, gdy licytacja monet odbywa się online. Im lepszy stan zachowania, tym wyższa wartość monety.
Przy określaniu stanu zachowania monet stosuje się dwie skale: Kopickiego oraz Sheldona:

 • skala Sheldona - jest bardziej rozbudowana i przyznaje się w niej maksymalnie 70 punktów. Najwyższa wartość oznacza stan menniczy, czyli idealny bez żadnych niedoskonałości, a wartości poniżej 50 punktów dotyczą monet obiegowych - im niższa ocena, tym niższa wartość mennicza;
 • skala Edmunda Kopickiego - ocenia stan zachowania monet w skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza stan menniczy, a 7 stan zły.

Gdzie można kupić numizmaty? Licytacje monet

Możesz kupić stare monety online lub stacjonarnie, wybierając odpowiedni antykwariat numizmatyczny. Sieć jednak daje naprawdę duże możliwości. W Internecie sprzedaż numizmatów odbywa się najczęściej poprzez:

 • fora specjalistyczne - giełda starych monet, na której znajdziesz egzemplarze oferowane przez doświadczonych numizmatyków
 • prywatne oferty sprzedaży numizmatów - dostępne np. na portalach ogłoszeniowych czy w mediach społecznościowych, gdzie często sprzedający nie mają świadomości wartości danej monety, ale gdzie można zostać łatwo oszukanym;
 • portale aukcyjne, gdzie można znaleźć zarówno oferty osób prywatnych, jak i proponowane przez antykwariat monety kolekcjonerskie. Przykładem takiego portalu jest OneBid, który prowadzi aukcje starych monet;
 • oficjalne internetowe antykwariaty numizmatyczne oraz serwisy zajmujące się dystrybucją nowych emisji monet pamiątkowych

Aukcje starych monet - jak licytować?

Jeśli chcesz w szybki i wygodny sposób zdobyć kolekcjonerskie złote monety, aukcje internetowe będą dla Ciebie odpowiednie. Licytacje monet przez Internet są bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy, że na naszym portalu OneBid założysz konto i się na nie zalogujesz. Następnie wybierasz aukcje (monety, malarstwo, grafika itd.), które Cię interesują i klikasz "zapisz się do aukcji". Warto zaznajomić się z regulaminem, ponieważ są tam zawarte ważne informacje dotyczące cen wywoławczych, wadium czy prowizji aukcyjnych.

Aukcje monet kolekcjonerskich - internetowy dom aukcyjny OneBid

Aukcje numizmatyczne online z powodzeniem prowadzi portal OneBid. Nasza oferta to nie tylko licytacje monet. Prowadzone przez nas aukcje kolekcjonerskie dotyczą również malarstwa, rzeźby, grafiki czy sztuki użytkowej. Nasze aukcje numizmatów obejmują zarówno najchętniej zbierane monety polskie, czyli trojaki bite w mennicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów za czasów panowania Zygmunta III Wazy, jak i z odległych czasów cesarstwa rzymskiego czy mniej odległych II Rzeczpospolitej czy PRL-u. Aukcje złotych monet zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a średnia cena za jedną pozycję to około 1500 złotych. Organizujemy profesjonalne aukcje monet polskich oraz zagranicznych. Dotychczas przeprowadzone licytacje monet zapewniły nam wysoką renomę na rynku kolekcjonerskim. Aukcje numizmatyczne w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, dlatego te organizowane przez nas zawierają zarówno monety z kolekcji prywatnych, jak i te z kolekcji największych domów aukcyjnych w Polsce.

keyboard_arrow_up