Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Artykuły

Malarstwo

Twórczość Alfreda Aberdama.

Alfred Aberdam urodził się w 1894 roku we Lwowie. Artysta zajmował się malarstwem. Studiował w Monachium, jednak rozpoczęcie I wojny światowej zmusiło go do opuszczenia uczelni. Mężczyzna został bowiem powołany do armii austriackiej i trafił do rosyjskiego niewoli. W 1921 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, natomiast kontynuował je w Berlinie. Dowiedz się więcej o życiu i twórczości Alfreda Aberdama.

Twórczość Witolda Abako.

Witold Abako urodził się w 1958 roku w Łodzi. W latach 80. i 90. był designerem oraz architektem wnętrz, a pracował zarówno w Polsce, jak i Niemczech. Dowiedz się więcej o drodze artysty oraz jego dziełach. Czym się zajmował? Jakie obrazy tworzy? Przedstawiamy Witolda Abako.

Dzieła sztuki - w co inwestować?

Zakup dzieł sztuki pozwala cieszyć się wyjątkowymi elementami dekoracyjnymi na ścianach, podkreślić swój status finansowy, ale to nie wszystko. Można też przecież zdecydować się na zakup dzieła jako inwestycji, a inwestowanie w sztukę cieszy się coraz większą popularnością. Jakie dzieła wybierać, żeby móc cieszyć się w przyszłości zyskiem z takiej inwestycji? Poznaj garść porad dla początkujących kolekcjonerów.

Jak odróżnić falsyfikat w malarstwie?

Jeśli chcesz kolekcjonować sztukę, musisz szczególnie uważać na falsyfikaty. Pojawianie się kopii oryginalnych dzieł nie jest niczym nowym – dzieje się tak już od wieków. Problem z falsyfikatami rozwinął się szczególnie w XIX i XX wieku. Podpowiadamy, jak odróżnić falsyfikat w malarstwie.

Kolekcjonowanie sztuki - pierwsze kroki.

Jedni kolekcjonują sztukę, by za kilka lat rozstać się z nią i dużo zyskać. Inni tworzą imponujące kolekcje obrazów, które zdobią ściany domu. Niezależnie od tego, do której grupy chcesz należeć, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak rozpocząć kolekcjonowanie sztuki. Podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z dziełami.

Malarstwo dawne

10 malarzy polskich, których warto znać

Słynne polskie obrazy cieszą się coraz większą popularnością wśród kolekcjonerów sztuki z całego świata. Szczególnie malarstwo współczesne polskie zyskuje coraz większe grono miłośników. Inwestycyjny charakter zakupów obrazów artystów polskich oraz szeroko pojętych dzieł sztuki sprawia, że obecnie coraz większa liczba niezwiązanych ze sztuką inwestorów interesuje się tego typu zakupami.

Malarstwo dawne. Techniki, wady i zalety.

Obrazy starych mistrzów mają swój niepowtarzalny urok i są cenione mimo upływu lat i wieków. Kolekcjonowanie dawnych dzieł wymaga jednak odpowiedniej wiedzy zarówno z zakresu technik malarskich jak i warunków w jakich obrazy należy przechowywać.

Malarstwo dawne i współczesne na rynku sztuki

Malarstwo jest najbardziej poszukiwaną i najlepiej sprzedającą się techniką. Chcąc wymienić wszystkie najbardziej poszukiwane dzieła, należałoby wymienić około 200 artystów. Kim są artyści, będący obiektami pożądania i co sprawia, że ich twórczość przyciąga uwagę licytujących?

Podstawowe techniki malarskie

Krótki przegląd technik malarskich wraz z ich charakterystyką

Malarstwo współczesne

Jakie są różnice między sztuką współczesną a nowoczesną?

Słowa współczesny i nowoczesny często są stosowane zamiennie, jako synonimy. W przypadku określania tym mianem mody trzeba jednak je od siebie odróżniać. Sztuka współczesna a nowoczesna to co innego. Mylenie ich może wynikać z faktu, że okresy, w których występowały, przenikają się ze sobą. Czym charakteryzuje się jedna i druga? Co warto o nich wiedzieć?

Kierunki w sztuce współczesnej.

Ze sztuką współczesną mamy do czynienia od zakończenia II wojny światowej. Artysta stał się osobą, która nie tylko tworzy coś świetnie pod względem technicznym, lecz także przez sztukę potrafi zadawać pytania. Artyści sztuki współczesnej charakteryzują się odwagą w wyrażaniu swoich poglądów. Ich dzieła pobudzają do myślenia, wywołują emocje. Sztuka jest niezależna i co ważne dostępna dla wszystkich. Wyróżnia się różne kierunki w sztuce współczesnej. Dowiedz się o nich więcej. Przedstawiamy informacje na temat pop-artu, abstrakcjonizmu i innych nurtów, które powinna znać każda osoba interesująca się sztuką.

Sztuka współczesna - na czym polega?

Początek aktualnego okresu w dziejach sztuki wyznaczono na połowę XX wieku, a dokładniej po zakończeniu II wojny światowej...

Malarstwo współczesne - jak je czytać?

Malarstwo współczesne rozpoczęło się w XX wieku i trwa nadal. Termin ten oznacza twórczość, która zmusza do refleksji, zostawia odbiorcę z pewnymi pytaniami, na które ma on poszukać odpowiedzi. Zmieniła się również rola artysty. Jego zadaniem jest teraz prowadzenie dialogu – obraz to już nie tylko plastyczny talent, lecz także umiejętność refleksji.

Malarstwo współczesne - czym się cechuje?

Malarstwo współczesne to termin trudny do jednoznacznego wytłumaczenia. Ten okres w sztuce malarskiej rozpoczął się w drugiej połowie XX wieku i trwa wciąż. Nie istnieją jeszcze wyraźne określenia nurtów tego okresu czy konkretnych ruchów. Co jest celem współczesnego malarstwa? Jacy są jego przedstawiciel? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Młoda sztuka

Nowe pokolenie

Nowe trendy zakupowe na aukcjach obejmują wzrost liczby prac młodych artystów i artystek.

Rozwój Młodej Sztuki i podejmowane przez nią tematy

Młoda sztuka jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących segmentów sztuki współczesnej, zarówno pod kątem artystycznym jak i inwestycyjnym.

Młoda Sztuka - co warto wiedzieć

Aukcje Młodej Sztuki są pełne ciekawych prac młodych i zdolnych twórców. Młoda Sztuka, po współczesnej, jest obecnie drugim najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku.

Grafika i rysunek

Dzieła zagranicznych artystów na polskim rynku aukcyjnym

Na naszym rodzimym rynku aukcyjnym co jakiś czas pojawiają się okazje do zakupu prac wybitnych, znanych na całym świecie zagranicznych artystów.

Polska grafika artystyczna

Często obrazy wybitnych malarzy mają ceny niedostępne dla wielu zainteresowanych. Dobrą alternatywą są prace na papierze. Grafika jest jedną z podstawowych dziedzin sztuki o długiej, wielowiekowej tradycji. W Polsce początki grafiki są związane z pojawiającymi się czasopisma.

Techniki rysunkowe

Narzędziem rysunkowym może być wszystko, co pozostawia ślad na powierzchni. Do najbardziej popularnych należą: ołówek, węgiel, tusz rozprowadzany przy pomocy pędzla lub patyka, sangwina, mazak, pastel, kredka, piórko, gumka, kreda, a nawet palec. Techniki rysunkowe biorą często nazwy od narzędzi, którymi są wykonywane.

Techniki graficzne

Przegląd podstawowych technik graficznych

NFT

NFT - technologia przyszłości czy chwilowy trend?

Jakie skojarzenia wzbudza w Tobie skrót NFT? Czy jest to pojęcie z pogranicza science-fiction, a może z bliżej nieokreślona technologia przyszłości? Pamiętasz może rok 2021 i pierwsze prace nad stworzeniem tokenów NFT?

Rzeźby

Rzeźby i ich rodzaje

Rzeźba jest prawdopodobnie najstarszą ze sztuk plastycznych, a to ze względu na jej pozbawiony iluzji, konkretny, przestrzenny i zmysłowy charakter.

Monety

Stare monety - jak je wycenić?

Dla niektórych kolekcjonowanie monet jest hobby o wartości sentymentalnej, a dla innych to inwestycja. Jeśli numizmatyka to dla Ciebie nie tylko zainteresowania, lecz także sposób na przechowywanie kapitału, dowiedz się, jakie są ceny starych monet, jak rozpoznać wartościowe monety i jak wycenić swoją kolekcję. Podpowiadamy też, gdzie szukać, jeśli chcesz rozpocząć kolekcjonowanie monet.

Najchętniej zbierane monety polskie - Trojaki Zygmunta III Wazy

Trojaki Zygmunta III Wazy to monety od lat cieszące się rosnącą popularnością. Na czym jednak polega ich fenomen i jak je zbierać?

Stany zachowania monet

Numizmatyka to wspaniałe hobby, jednak by dobrze się do niego przygotować trzeba wiedzieć czym jest stan zachowania monet i jak go oceniać

Rzadkie monety PRL czyli dlaczego zwykłe 10 groszy MOŻE być warte więcej niż średnia pensja

Nawet w monetach PRL-u natrafić można na warte krocie perełki

Mennice koronne monet Polski królewskiej

Na przestrzeni wieków monety królewskie były bite w wielu mennicach, które miały odmienne możliwości i style pracy

Banknoty

Stare banknoty - jak je przechowywać?

Kolekcjonować można nie tylko dzieła sztuki, lecz także stare banknoty. To hobby nazywa się notafilią. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy przechowywać banknoty, żeby zachowały estetyczny wygląd. Trzeba przyznać, że są bardziej wymagające niż monety. Dowiedz się więcej o przechowywaniu banknotów.

Jak zbierać banknoty

Notafilia to hobby coraz bardziej zyskujące na popularności. Jak jednak zbierać banknoty? Odpowiedź nie jest jednoznaczna…

Stany zachowania banknotów

Aby zbierać banknoty należy wiedzieć jak poprawnie oceniać ich stan

Medale

Medale II RP jako środek budowania świadomości narodowej

Ważne rocznice i wydarzenia II RP upamiętnione dzięki medalom

Książki i starodruki

Co wpływa na wartość książki – 10 czynników decydujących

Książki to jedne z przedmiotów, których poszukują kolekcjonerzy. Wartość niektórych jest naprawdę ogromna...

Stare książki – jak je konserwować?

Kolekcjonowanie starych książek to wspaniałe hobby, które wymaga jednak pewnej wiedzy. Pasjonaci pozycji sprzed wielu lat muszą wiedzieć nie tylko gdzie szukać nowych elementów do zbioru, lecz także, w jaki sposób o nie dbać...

Fotografie

Krótka historia fotografii

Fotografia przeszła długą drogę rozwoju w swojej stosunkowo krótkiej historii. Prześledźmy najważniejsze wydarzenia i główne osiągnięcia tej dziedziny sztuki.

Rozwój i cechy współczesnej fotografii

Współczesna fotografia zawiera w sobie lub odzwierciedla opinię o dzisiejszym świecie. Świat nie jest statyczny, więc fotografia nie jest statyczna. Wartości, społeczeństwo, filozofia, standardy życia, technologia i polityka nieustannie się zmieniają, zmienia się więc i fotografia.

Znaczki

Znaczki - jak je przechowywać i o nie dbać?

Zbieranie znaczków to hobby, którym zajmowało się niegdyś mnóstwo osób. Dzisiaj jest już mniej popularne, ale wciąż ma grono wielbicieli. Zastanawiasz się, jak przechowywać znaczki, żeby na długo zachowały estetyczny wygląd? Poznaj sposoby na właściwe przechowywanie tych drobnych przedmiotów. Podpowiadamy, co jeszcze możesz zrobić, żeby zachować znaczki w dobrym stanie.

Biżuteria

Klasy i symbole biżuterii srebrnej i złotej

Złota i srebrna biżuteria to świetne przedmioty do kolekcjonowania...

Art-deco w biżuterii

Biżuteria art-deco to wciąż zachwycające przedmioty znajdujące licznych wielbicieli

Biżuteria designerska PRL

Reminiscencja czy wschodząca gwiazda rynku starej biżuterii?

Srebro i platery

Srebrne rzemiosło artystyczne

Rzemiosło artystyczne to wspaniała dziedzina sztuki z ogromną tradycją. Przedmiot wykonany ze szlachetnych materiałów stanowi atrakcyjny element wystroju wnętrza.

Platery polskie - wstęp do kolekcjonowania

Polskie srebra i platery to wyjątkowe i rzadkie dzieła sztuki

Ceramika i szkło

O ceramice

Podstawowe informacje na temat ceramiki artystycznej

Kolekcjonowanie polskiej ceramiki

Oryginalna, wyjątkowa, autorska - ceramika artystyczna coraz częściej gości na naszych stołach

keyboard_arrow_up
+