Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Artykuły

Malarstwo

Techniki malarstwa — jakie są rodzaje i jak je rozpoznać?

Różne techniki malowania obrazów sprawiają, że malarstwo jest tak bogatą i cenioną sferą sztuki. Bardziej lub mniej ozdobne, ujmujące kolorystyką lub klimatem dzieła malarskie mogą być wspaniałą ozdobą domu, dobrem inwestycyjnym lub eksponatem, który przyciąga uwagę w muzeum lub galerii. Pełne docenienie ich specyfiki możliwe jest jednak tylko pod warunkiem zapoznania się z podstawowymi technikami malowania obrazów. Tych jest zaś przynajmniej kilka. Które trzeba poznać w pierwszej kolejności? Podpowiadamy.

W jaki sposób zabezpieczyć i przechowywać stare obrazy?

Czy przechowywanie obrazów w domu jest trudnym i wymagającym zajęciem? Mogłoby się wydawać, że nic w tym nadzwyczajnego. Przecież galerie i muzea pełne są doskonale zachowanych dzieł sztuki, które nawet po 100 lub 200 latach cieszą oko wspaniałymi kolorami. Trzeba jednak pamiętać, że umieszczone tam obrazy są przechowywane w bardzo specyficznych warunkach. Dodatkowo poddaje się je renowacji choćby dlatego, że działanie czasu pozostaje nieubłagane. Co z przechowywaniem dzieł sztuki w domu? Okazuje się, że również tutaj można z powodzeniem sobie poradzić z odpowiednim zabezpieczeniem malowideł. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać fałszerstwo w malarstwie?

Kolekcjonowanie obrazów może być wspaniałym hobby, które daje bardzo wiele satysfakcji. Otaczanie się pięknem może być w końcu wartością samą w sobie. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że dzieła malarskie mogą być dobrą lokatą kapitału. Oczywiście pod warunkiem, że są autentyczne. Niestety, ale fałszerka obrazów była i jest problemem. Nowe sposoby zabezpieczania i ewidencjonowania dzieł sztuki sprawiają, że nieuczciwe osoby sięgają po nowe sposoby łamania prawa. Okazuje się jednak, że ryzyko można zminimalizować. W jaki sposób? Podpowiadamy przydatne rozwiązania.

Certyfikaty autentyczności obrazów — wszystko, co musisz wiedzieć

Obrazy są wspaniałymi dziełami sztuki, które zdobią nie tylko muzea, czy galerie, ale i prywatne domy kolekcjonerów. Postrzega się je również jako jedne z dóbr inwestycyjnych. Jednak mogą pełnić tę funkcję tylko pod jednym warunkiem — potwierdzenia ich autentyczności. To od tego zależy to, czy inwestycja w dzieło sztuki okaże się trafiona, czy też będzie jedynie zmarnowaniem pieniędzy. Niewątpliwie cennym dokumentem będzie więc certyfikat autentyczności obrazu. W jaki sposób można o niego zabiegać? Gdzie należy się udać?

Jak odnowić obraz — renowacja starych obrazów

Wiele osób uwielbia oglądać obrazy, które wiszą w galeriach, muzeach lub kościołach. Niekiedy też sami posiadamy różnego rodzaju dzieła sztuki malarskiej, ale mimo wszystko uderza nas to, że ich kolory nie są już tak atrakcyjne. Zdarza się też, że pojawiają się w nich rysy, pęknięcia czy inne ubytki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dobry wygląd dzieł w galeriach jest zwykle efektem umiejętnie przeprowadzonej renowacji obrazów. Niekiedy pewne zabiegi tego typu można przeprowadzić na własną rękę. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie uszkodzić delikatnej powierzchni malowidła. Jak zabrać się za odnawianie obrazów? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Malarstwo dawne

Rzeźbiarze, których powinieneś znać.

Mówiąc znani rzeźbiarze, od razu przychodzi na myśl Michał Anioł – włoski architekt, który zasłynął między innymi z fresków Kaplicy Sykstyńskiej, rzeźb Piety i Davida oraz projektu kopuły Bazyliki św. Piotra.

Stare obrazy — jak zacząć w nie inwestować?

Czasy kryzysu i niepewności zawsze sprzyjają temu, aby ulokować pieniądze w zróżnicowanych dobrach inwestycyjnych. Nie zawsze jednak chodzi o złoto, obligacje lub nieruchomości.

10 najpopularniejszych Polaków starego malarstwa.

W naszym kraju urodziło się wielu sławnych polskich malarzy, którzy tworzyli dzieła znane na arenie międzynarodowej. Ich obrazy podziwiane są do dziś i wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem.

10 malarzy polskich, których warto znać

Słynne polskie obrazy cieszą się coraz większą popularnością wśród kolekcjonerów sztuki z całego świata. Szczególnie malarstwo współczesne polskie zyskuje coraz większe grono miłośników. Inwestycyjny charakter zakupów obrazów artystów polskich oraz szeroko pojętych dzieł sztuki sprawia, że obecnie coraz większa liczba niezwiązanych ze sztuką inwestorów interesuje się tego typu zakupami.

Malarstwo dawne. Techniki, wady i zalety.

Obrazy starych mistrzów mają swój niepowtarzalny urok i są cenione mimo upływu lat i wieków. Kolekcjonowanie dawnych dzieł wymaga jednak odpowiedniej wiedzy zarówno z zakresu technik malarskich jak i warunków w jakich obrazy należy przechowywać.

Malarstwo współczesne

Czescy artyści, których warto poznać, zanim zrobią to inni

Zgłębianie twórczości artystów wpływa na wyczucie estetyki u siebie, ale również innych. Warto poddać się temu procesowi, szczególnie szukając inspiracji w sztuce spoza głównego nurtu.

W jaki sposób wycenić obraz?

Kwestia wyceny obrazów może mieć ogromne znaczenie dla osób, które nie tylko są wielbicielami sztuki, ale także chcą zainwestować w nie swoje pieniądze. Posiadanie obrazu uznanego autora może być nie lada gratką.

Kierunki w sztuce współczesnej.

Ze sztuką współczesną mamy do czynienia od zakończenia II wojny światowej. Artysta stał się osobą, która nie tylko tworzy coś świetnie pod względem technicznym, lecz także przez sztukę potrafi zadawać pytania. Artyści sztuki współczesnej charakteryzują się odwagą w wyrażaniu swoich poglądów. Ich dzieła pobudzają do myślenia, wywołują emocje. Sztuka jest niezależna i co ważne dostępna dla wszystkich. Wyróżnia się różne kierunki w sztuce współczesnej. Dowiedz się o nich więcej. Przedstawiamy informacje na temat pop-artu, abstrakcjonizmu i innych nurtów, które powinna znać każda osoba interesująca się sztuką.

Jakie są różnice między sztuką współczesną a nowoczesną?

Słowa współczesny i nowoczesny często są stosowane zamiennie, jako synonimy. W przypadku określania tym mianem mody trzeba jednak je od siebie odróżniać. Sztuka współczesna a nowoczesna to co innego. Mylenie ich może wynikać z faktu, że okresy, w których występowały, przenikają się ze sobą. Czym charakteryzuje się jedna i druga? Co warto o nich wiedzieć?

Malarstwo współczesne - jak je czytać?

Malarstwo współczesne rozpoczęło się w XX wieku i trwa nadal. Termin ten oznacza twórczość, która zmusza do refleksji, zostawia odbiorcę z pewnymi pytaniami, na które ma on poszukać odpowiedzi. Zmieniła się również rola artysty. Jego zadaniem jest teraz prowadzenie dialogu – obraz to już nie tylko plastyczny talent, lecz także umiejętność refleksji.

Sztuka współczesna - na czym polega?

Początek aktualnego okresu w dziejach sztuki wyznaczono na połowę XX wieku, a dokładniej po zakończeniu II wojny światowej...

Młoda sztuka

Współcześni czescy i słowaccy artyści, których warto znać

Sztuka współczesna jest ważna, nie tylko ze względu an walory estetyczne, ale też dlatego, że pozwala artystom na wyrażanie siebie i kulturowy komentarz do otaczającej nas rzeczywistości.

Nowe pokolenie

Nowe trendy zakupowe na aukcjach obejmują wzrost liczby prac młodych artystów i artystek.

Rozwój Młodej Sztuki i podejmowane przez nią tematy

Młoda sztuka jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących segmentów sztuki współczesnej, zarówno pod kątem artystycznym jak i inwestycyjnym.

Młoda Sztuka - co warto wiedzieć

Aukcje Młodej Sztuki są pełne ciekawych prac młodych i zdolnych twórców. Młoda Sztuka, po współczesnej, jest obecnie drugim najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku.

Grafika i rysunek

Dzieła zagranicznych artystów na polskim rynku aukcyjnym

Na naszym rodzimym rynku aukcyjnym co jakiś czas pojawiają się okazje do zakupu prac wybitnych, znanych na całym świecie zagranicznych artystów.

Polska grafika artystyczna

Często obrazy wybitnych malarzy mają ceny niedostępne dla wielu zainteresowanych. Dobrą alternatywą są prace na papierze. Grafika jest jedną z podstawowych dziedzin sztuki o długiej, wielowiekowej tradycji. W Polsce początki grafiki są związane z pojawiającymi się czasopisma.

Techniki rysunkowe

Narzędziem rysunkowym może być wszystko, co pozostawia ślad na powierzchni. Do najbardziej popularnych należą: ołówek, węgiel, tusz rozprowadzany przy pomocy pędzla lub patyka, sangwina, mazak, pastel, kredka, piórko, gumka, kreda, a nawet palec. Techniki rysunkowe biorą często nazwy od narzędzi, którymi są wykonywane.

Techniki graficzne

Przegląd podstawowych technik graficznych

NFT

NFT - technologia przyszłości czy chwilowy trend?

Jakie skojarzenia wzbudza w Tobie skrót NFT? Czy jest to pojęcie z pogranicza science-fiction, a może z bliżej nieokreślona technologia przyszłości? Pamiętasz może rok 2021 i pierwsze prace nad stworzeniem tokenów NFT?

Rzeźby

Rzeźby — jakie wyróżniamy rodzaje?

Rzeźbiarstwo to dziedzina sztuki, w ramach której z różnych materiałów wykonuje się rzeźby, czyli trójwymiarowe kompozycje. Inna definicja wskazuje, że rzeźba to dzieło sztuki, które powstaje wskutek kształtowania surowych materiałów.

Rzeźby greckie - 10 najpopularniejszych antyków.

Rzeźbiarstwo starożytnej Grecji ustawiło poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie, prezentując światu dopracowane i kultowe już dzieła sztuki.

Rzeźby i ich rodzaje

Rzeźba jest prawdopodobnie najstarszą ze sztuk plastycznych, a to ze względu na jej pozbawiony iluzji, konkretny, przestrzenny i zmysłowy charakter.

Monety

Złotnicy warszawscy XIX wieku

Srebra stołowe i korpusowe, lub szerzej użytkowe to od lat symbol prestiżu, a w ostatnich dziesięcioleciach również obiekt rosnącego zainteresowania kolekcjonerów.

Stare i rzadkie monety polskie II RP

Monety okresu dwudziestolecia międzywojennego to chyba najpopularniejszy obecnie temat kolekcjonerski wśród polskich numizmatyków.

Monety rosyjskie – ciekawe i kommemoratywne emisje

W historii mennictwa rosyjskiego istnieje szereg ciekawych emisji o charakterze pamiątkowym.

Literatura dla monet polskiego średniowiecza

Niemal każdy kolekcjoner monet polskich prędzej, czy później tęsknym wzrokiem zerka ku monetom średniowiecznej Polski. Jednakże niewielu z nich „wchodzi” w temat. Składa się na to wiele istotnych czynników.

Polskie medale kolekcjonerskie z XIX wieku świadkiem historii

Medale polskie z XIX wieku to temat kolekcjonersko bardzo interesujący. Oprócz oczywistych emisji pamiątkowych, były w tym okresie emitowane również medale państwowe ale też i medale o charakterze patriotycznym.

Banknoty

Stare banknoty - jak je przechowywać?

Kolekcjonować można nie tylko dzieła sztuki, lecz także stare banknoty. To hobby nazywa się notafilią. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy przechowywać banknoty, żeby zachowały estetyczny wygląd. Trzeba przyznać, że są bardziej wymagające niż monety. Dowiedz się więcej o przechowywaniu banknotów.

Jak zbierać banknoty

Notafilia to hobby coraz bardziej zyskujące na popularności. Jak jednak zbierać banknoty? Odpowiedź nie jest jednoznaczna…

Stany zachowania banknotów

Aby zbierać banknoty należy wiedzieć jak poprawnie oceniać ich stan

Medale

Medale polskie z XIX wieku świadkiem historii

Medale polskie z XIX wieku to temat kolekcjonersko bardzo interesujący. Oprócz oczywistych emisji pamiątkowych, były w tym okresie emitowane również medale państwowe ale też i medale o charakterze patriotycznym.

Medale II RP jako środek budowania świadomości narodowej

Ważne rocznice i wydarzenia II RP upamiętnione dzięki medalom

Srebro i platery

Srebrne rzemiosło artystyczne

Rzemiosło artystyczne to wspaniała dziedzina sztuki z ogromną tradycją. Przedmiot wykonany ze szlachetnych materiałów stanowi atrakcyjny element wystroju wnętrza.

Platery polskie - wstęp do kolekcjonowania

Polskie srebra i platery to wyjątkowe i rzadkie dzieła sztuki

Ceramika i szkło

O ceramice

Podstawowe informacje na temat ceramiki artystycznej

Kolekcjonowanie polskiej ceramiki

Oryginalna, wyjątkowa, autorska - ceramika artystyczna coraz częściej gości na naszych stołach

Antyki

Co wpływa na wartość obrazów?

W Polsce od ponad 30 lat inwestowanie w dzieła malarskie jest postrzegane jako element dywersyfikacji portfela własnych oszczędności.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sztuce starożytnej Grecji.

Sztuka starożytnej Grecji wywarła ogromny wpływ na następującą po niej sztukę rzymską, a także na późniejsze spojrzenie na rzeźbiarstwo, malarstwo czy architekturę.

Aranżacje ogrodu z antykami — inspiracje.

Ogród to wizytówka domu, najbardziej widoczna część posesji, wzbudzająca zainteresowanie każdego gościa. Dlatego też warto zadbać o spójną aranżację ogrodu, która zachwyci każdego.

Jak połączyć antyki z nowoczesnym wnętrzem — ciekawe porady

Antyki są ponadczasowe, co sprawia, że świetnie prezentują w każdym wnętrzu. Problemem jest natomiast odpowiednie dopasowanie antycznych mebli czy dodatków do konkretnego wystroju.

Sztuka użytkowa

Sztuka a inwestowanie: Jak zacząć kolekcjonować sztukę jako formę inwestycji

Kolekcjonowanie sztuki nie tylko kształtuje estetykę, ale może także przynieść znaczne korzyści inwestycyjne.

W jakie dzieła sztuki najlepiej inwestować?

Inwestowanie w dzieła sztuki to popularny sposób na lokowanie kapitału, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na polskim rynku można wyróżnić wielu artystów, których dzieła mają wysoką wartość i które warto rozważyć jako przedmiot inwestycji.

Meble

Jak odnowić stare meble — krok po kroku

Jak odrestaurować stare meble? Wiele zależy od ich rodzaju i materiału, z którego zostały wykonane. Zupełnie inaczej będzie przebiegała renowacja rzeczy z metalu, odmiennie zaś z drewna.

Jak dbać o antyczne meble?

Antyczne meble stanowią zupełnie inny rodzaj mebli niż te nowoczesne, kupowane w marketach. Przede wszystkim wykonane są z bardziej wytrzymałych materiałów, dzięki czemu potrafią przetrwać więcej i dłużej cieszyć oko.

Książki i starodruki

Co wpływa na wartość książki – 10 czynników decydujących

Książki to jedne z przedmiotów, których poszukują kolekcjonerzy. Wartość niektórych jest naprawdę ogromna...

Stare książki – jak je konserwować?

Kolekcjonowanie starych książek to wspaniałe hobby, które wymaga jednak pewnej wiedzy. Pasjonaci pozycji sprzed wielu lat muszą wiedzieć nie tylko gdzie szukać nowych elementów do zbioru, lecz także, w jaki sposób o nie dbać...

Fotografie

Krótka historia fotografii

Fotografia przeszła długą drogę rozwoju w swojej stosunkowo krótkiej historii. Prześledźmy najważniejsze wydarzenia i główne osiągnięcia tej dziedziny sztuki.

Rozwój i cechy współczesnej fotografii

Współczesna fotografia zawiera w sobie lub odzwierciedla opinię o dzisiejszym świecie. Świat nie jest statyczny, więc fotografia nie jest statyczna. Wartości, społeczeństwo, filozofia, standardy życia, technologia i polityka nieustannie się zmieniają, zmienia się więc i fotografia.

Znaczki

Znaczki - jak je przechowywać i o nie dbać?

Zbieranie znaczków to hobby, którym zajmowało się niegdyś mnóstwo osób. Dzisiaj jest już mniej popularne, ale wciąż ma grono wielbicieli. Zastanawiasz się, jak przechowywać znaczki, żeby na długo zachowały estetyczny wygląd? Poznaj sposoby na właściwe przechowywanie tych drobnych przedmiotów. Podpowiadamy, co jeszcze możesz zrobić, żeby zachować znaczki w dobrym stanie.

Biżuteria

Oznaczenia próby złota i srebra na biżuterii

Temat biżuterii złotej i srebrnej to rzecz, która dotyczy niemal każdego z nas. Jednak jak rozpoznawać czy biżuteria jest wykonana w metalu szlachetnym, czy też nie, z jakiego kraju może pochodzić, lub jak ją wydatować?

Biżuteria — jak ją wycenić?

Niepotrzebną biżuterię można sprzedać. Wymaga ona jednak profesjonalnej wyceny. Sprzedać można również inne cenne przedmioty ze złota i srebra, których się nie używa.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem złotej biżuterii?

Jakie złoto kupować? Czy stawianie na złoty kruszec w postaci innej niż monety i sztabki jest uzasadnione? Okazuje się, że bardzo wiele osób decyduje się na kupowanie biżuterii wykonanej ze złota.

Klasy i symbole biżuterii srebrnej i złotej

Złota i srebrna biżuteria to świetne przedmioty do kolekcjonowania...

Art-deco w biżuterii

Biżuteria art-deco to wciąż zachwycające przedmioty znajdujące licznych wielbicieli

Pozostałe

Jak wygrać aukcję na OneBid.pl: Skuteczne Strategie i Triki

OneBid.pl to dynamiczna platforma aukcyjna, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki wygrywamy aukcje online. Swoim użytkownikom oferuje dostęp do szerokiej gamy produktów, od elektroniki po kolekcje sztuki. Aukcje odbywają się na żywo, z możliwością licytowania na odległość w realnym czasie. Wygrywanie aukcji na OneBid.pl jest nie tylko przystępne, ale także ekscytujące.

Sztuka a inwestowanie: Jak zacząć kolekcjonować sztukę jako formę inwestycji

Kolekcjonowanie sztuki nie tylko kształtuje estetykę, ale może także przynieść znaczne korzyści inwestycyjne.

Sztuka a inwestowanie: Jak zacząć kolekcjonować sztukę jako formę inwestycji

Kolekcjonowanie sztuki nie tylko kształtuje estetykę, ale może także przynieść znaczne korzyści inwestycyjne.

Sztuka w starożytnych cywilizacjach: Egipt, Grecja, Rzym

Zanurzmy się w ten świat pełen kolorów, form i historii. Zapraszamy na podróż w czasie!

Sztuka w starożytnych cywilizacjach: Egipt, Grecja, Rzym

Zanurzmy się w ten świat pełen kolorów, form i historii. Zapraszamy na podróż w czasie!

keyboard_arrow_up