Blog

"Dwie kobiety" - Ron Mueck

Ron Mueck zdobył międzynarodowe uznanie za swoje hiperrealistyczne rzeźby przedstawiające ludzi w skalach od małych do ogromnych.

Rzeźby

Archiwum jako wypowiedź artystyczna

Archiwum to ważna część pracy artysty. Dzięki chęci tworzenia zbiorów obrazów fotograficznych i nagrań wideo, kolekcji przedmiotów, będących dziełami sztuki, artyści dbają o swoją biografię.

Malarstwo współczesne

Zniszczone dzieła sztuki

Chociaż muzea i galerie starają się jak najlepiej chronić swoje nabytki, dzieła sztuki nadal czasami ulegają zniszczeniu przez zwiedzających.

Malarstwo współczesne

Piękny umysł

29 lipca przypada 132. rocznica śmierci wybitnego malarza Vincenta van Gogha. Współcześnie jego obrazy zachwycają, ale artysta żył i tworzył w cieniu choroby, biedy i niedocenienia. Jego twórczość stanowi istotne źródło sztuki współczesnej.

Malarstwo dawne

Sejsmograf epoki

W Muzeum Narodowym w Warszawie można od 8 lipca oglądać szeroki wybór prac jednego z najsłynniejszych polskich artystów XX wieku Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do 9 października zwiedzający mają szansę podziwiać na wystawie „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” blisko 500 prac artysty.

Malarstwo współczesne

Nieuchwytny geniusz Marcela Duchampa

28 lipca 1887 roku w Blainville-Crevon we Francji urodził się Marcel Duchamp, jeden z najbardziej intrygujących artystów sztuki współczesnej.

Popkultura

Widziane i nieoglądane

Pochodząca z 1958 roku praca Trzy flagi to dzieło autorstwa Jaspera Johnsa, amerykańskiego malarza, rzeźbiarza i grafika, którego twórczość kojarzona jest z abstrakcyjnym ekspresjonizmem, neodadaizmem i pop-artem. Jego obrazy i grafiki wywarły wpływ na różne kierunki sztuki, m.in. minimalizm i sztukę konceptualną. Prace Johnsa regularnie sprzedają się za miliony dolarów na aukcjach, były wielokrotnie uznawane za najlepiej opłacane prace żyjącego artysty.

Malarstwo współczesne

160. rocznica urodzin Gustava Klimta

Gustaw Klimt, słynny austriacki malarz i grafik, był przywódcą wiedeńskiego modernizmu i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli secesji. Malarz urodził się w 1862 roku w Baumgarten, zmarł w 1918 roku w Wiedniu. Kształcił się w Wiedeńskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych, początkowo specjalizował się w sztuce dekoracyjnej. W 1897 roku wraz z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję.

Malarstwo

Święto sztuki w Kassel

9 czerwca w Kassel w Niemczech rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki - odbywająca się co pięć lat, trwająca 100 dni wystawa „documenta”. documenta jest wydarzeniem o międzynarodowym prestiżu i okazją do zapoznania się z pracami artystów z różnych zakątków świata. Jest to piętnasta edycja tego wydarzenia.

Malarstwo współczesne

Sztuka nowoczesna z Kolekcji książąt Lubomirskich

W Pawilonie Józefa Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, 9 czerwca otwarto wystawę dzieł sztuki awangardowej ze zbiorów Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Jest to niezwykła okazja do zapoznania się z pracami, których na co dzień nie można oglądać. Wystawa potrwa do 16 października 2022 roku.

Malarstwo współczesne

keyboard_arrow_up
+