Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Aukcja prywatnej kolekcji sztuki Davida Bowiego

„Sztuka była jedyną rzeczą, jaką kiedykolwiek, naprawdę chciałem posiadać” - aukcja prywatnej kolekcji sztuki Davida Bowiego – niezwykła okazja dla kolekcjonerów do nabycia „perełek” z niepowtarzalnego i starannie wyselekcjonowanego zbioru dzieł.

Około czterystu dzieł z prywatnej kolekcji sztuki i mebli Davida Bowiego, w tym prace Marcela Duchampa, Henry’ego Moore’a , Damiena Hirsta i Jeana-Michela Basquiata, trafi do sprzedaży w Sotheby’s w listopadzie tego roku. Aukcje będzie poprzedzać trzytygodniowa wystawa, która następnie będzie prezentowana Los Angeles, Nowym Jorku i Hong Kongu, po czym powróci do Londynu na finałowy wieczór aukcyjny. Kolekcja wyceniana jest na 13,3 mln dolarów, a całkowity dochód z tej aukcji zostanie przekazany rodzinie muzyka.

Sztuka była integralną i nierozerwalną częścią życia piosenkarza – jako artysty i jako kolekcjonera, który namiętnie się nią interesował przez całe swoje życie. Ta miłość do sztuki przejawiała się w muzyce. Już w 1969 roku Bowie odwołuje się do Georgesa Braque’a w tekście Unwashed and Slightly Dazed. Joe the Lion wydany w 1977 roku, składa hołd performance’owi Chrisa Burdena, a w 1974 roku scenografię do trasy Diamond Dogs oparł częściowo na satyrycznych pracach niemieckiego artysty George’a Grosza. W latach 90 tworzył własną sztukę. Malarstwo, rysunek, rzeźba to główne dziedziny, którymi się zajmował. Jego dzieła były okazjonalnie wystawiane, natomiast żadna z jego prac nie znajduje się w ofercie aukcyjnej Sotheby’s, natomiast podkreślają jego zamiłowanie oraz imponującą kolekcję brytyjskiej sztuki współczesnej i nowoczesnej z malarstwem Johna Virtue’a, Stanleya Spencera, Leona Kossoffa and Patricka Caulfielda, a także współczenych artystów afrykańskich.

Jednym z największych oczekiwań tej sprzedaży jest ponad półtorametrowy obraz Jeana-Micheala Basquiata z 1984 roku – Air power z estymacją na kwotę 4,7 mln dolarów. Bowie nabył go na aukcji w Christie’s w Londynie w listopadzie 1995 roku za 120,122 tys. dolarów. Interesujący jest fakt, że Bowie znał autora dzieła osobiście. Poznali się w 1996 roku na planie filmu Juliana Schnabela poświęconemu życiu malarza, gdzie wcielił się w rolę Andy’ego Warhola, mentora i współpracownika młodego artysty. Już wtedy Bowie był pod wielkim wrażeniem osobowości Basquata. Kolejnym konikiem tej aukcji ma być dzieło Franka Auerbach’a Head of Gerda Boehm z 1965 roku, ze sposobem malowania charakterystycznym dla wczesnego okresu twórczości artysty. Bowie zakupił obraz ten w 1995 roku w Christie’s za 71 tys. dolarów, z kolei teraz jego wartość szacuje się na 665 tys. dolarów.

Wiodącym przykładem zwrócenia się Bowiego w stronę młodej sztuki brytyjskiej jest dzieło Damiena Hirsta Beautiful, Shattering, Slashing, Violent, Pinky, Hacking Sphincter Painting z 1995 roku. Jego wartość wyceniana jest na 2,3 mln dolarów. Ciekawostką jest to, że Bowie i Hirst ostatecznie zostali przyjaciółmi, a nawet współpracowali razem nad obrazem muzyka Beautiful Hallo Space-boy Painting, który nie jest znany szerszej publiczności.Inną ważną pasją muzyka, która zagości na listopadowej sprzedaży to projekty design’erskie. Ponad 120 mebli i rzeźb m.in. od Ettore’a Sottsassy, Achille and Pier Giacomo Castiglioni, których ceny szacowane są od kilkuset funtów do kilku tysięcy.

Wyniki sprzedaży niezwykłej kolekcji wielkiego miłośnika sztuki, a jednocześnie artysty będą znane dopiero w listopadzie, jednakże bez względu na jej rezultaty zadziwiające zawsze pozostanie to jak bardzo te dzieła odcisnęły ślad i były, nadal są, spójne z muzyką Davida Bowiego – twórcy szalonego, niebanalnego.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up