Czas ze sztuką

Czas ze sztuką

Nie od dzisiaj wiadomo, że obcowanie ze sztuką wywiera pozytywny wpływ na życie człowieka. Zachęcamy więc do umilenia sobie w taki właśnie sposób najbliższych dni.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.Do 7 kwietnia, III Aukcja Sztuki i biżuterii, Galeria WIL-ART

Wśród pozycji dostępnych na aukcji znajdziemy kilka prac autorstwa Edwarda Dwurnika. Jest to m.in. powstały w 2018 roku obraz olejny pod tytułem Sopot. Obrazy przedstawiające pejzaże polskich miast stały się znakiem rozpoznawczym Dwurnika przez nagromadzenie elementów, często niepokrywających się z rzeczywistym planem malowanych miast oraz brak wyraźnej linii horyzontu.

EDWARD DWURNIK, Sopot 2018

7 kwietnia, Wyprzedażowa aukcja wyjazdowa, Warszawski Dom Aukcyjny

Jedną z ciekawszych ofert w katalogu jest wykonany w technice olejnej Portret dziecka, Wlastimila Hofmana, polskiego malarza okresu symbolizmu, który jako pierwszy Polak został członkiem Wiener Secession. Artysta często malował portrety mieszkańców w aktualnym miejscu swojego pobytu.

Wlastimil Hofman (1881-1970), Portret dziecka, 1927

Kolejną ciekawą pozycją jest autolitografia Jana Stanisławskiego, Sad ukraiński. Artysta stworzył nastrojowy pejzaż krajobrazu sadu na Ukrainie, z której pochodził i która często przez niego odwiedzana była istotnym motywem w jego twórczości. Swoje prace artysta tworzył najczęściej w plenerze, a technika autolitografii dodatkowo podkreśla ślad ręki twórcy

Jan STANISŁAWSKI (1860-1907), Sad ukraiński

8 kwietnia Aukcja Interiors - Sztuka Dawna i Współczesna, AgraArt

Wśród pozycji można będzie wylicytować m.in. czarno-białą fotografię autorstwa Natalii Lach-Lachowicz, znanej również jako Natalia LL. Fotografia pochodzi z 1974 roku i nosi tytuł Phisiology art. Fotografia ta, jest charakterystyczna dla twórczości artystki, w szczególności lat 70., kiedy to rejestruje ona w swoich fotografiach czynności, które pod wpływem zdjęcia zamieniają się w gest i nabierają konceptualnego znaczenia. Kobieca nagość i przewrotność gestu dodają zdjęciu ładunku erotycznego, często obecnego w pracach Natalii LL, chociażby w jednej z najbardziej znanych prac artystki - Sztuce konsumpcyjnej.

Lach-Lachowicz (Natalia LL) Natalia, PHISIOLOGY ART, 1974

8 kwietnia, 3. Aukcja Sztuki Współczesnej, Pragaleria

Warto przyjrzeć się grafice Kacpra Bożka, Teatr przeznaczenia. Niezwykła dokładność i dobry warsztat artysty są jej niewątpliwym atutem. Bożek w swojej sztuce inspiruje się średniowieczem, dotyczy to również tej grafiki, którą można prześledzić jak wielowątkową opowieść, w której zachwyca nie tylko warstwa dosłowna, ale również metaforyczna. Opowieść, która nie ma wyraźnych granic, również kompozycyjnie, którą można analizować na kilku poziomach.

Kacper BOŻEK (ur. 1978), Teatr przeznaczenia

Do 9 kwietnia, Nowa ikona – świąteczna aukcja internetowa, Bohema

Oleksandr Bryndikov to młody, lwowski artysta tworzący prace o tematyce religijnej. Jedną z nich jest prezentowany na aukcji drzeworyt z 2018 roku, Ikona domowa. W swojej twórczości Bryndikov sięga do tradycyjnych wizerunków z dawnych grafik ludowych i ikonografii.

Oleksandr Bryndikov, Ikona Domowa (św. Jerzy, Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Mikołaj), 2018

Do 11 kwietnia, Napoleon Bonaparte – Aukcja Przedmiotów Kolekcjonerskich, FACE TO FACE ART.

Wśród prac w katalogu znajduje się biskwitowa figura przedstawiająca Paulinę Borghese. Jest to reprodukcja rzeźby Paulina Borghese jako Wenus autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza Antonio Canovy. Paulina a właściwie Paoletta Maria Buonaparte, po mężu Borghese była jedną z sióstr Napoleona Bonaparte, a rzeźba została zamówiona przez jej męża, księcia Camilla Borghese.

Reprodukcja klasycystycznej rzeźby A. Canovy „Paulina Borghese jako Wenus”

Do 12 kwietnia, Keith Haring, Aukcja Specjalna, Art Komiks

W zeszłym roku Tate Liverpool zorganizowało dużą retrospektywę twórczości amerykańskiego artysty, będącego legendą nowojorskiej sztuki lat 80., przez co jego prace zyskały jeszcze większą popularność. Filiżanka z talerzykiem N15 jest częścią serii sześciu kompletów porcelany wyprodukowanych z okazji edycji Art Now Collection. Posiada rozpoznawalny dla twórczości Haringa wzór.

Filiżanka z talerzykiem, Keith Haring, Art Now Collection N 15

keyboard_arrow_up
+