Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Dyskretny urok portretów

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

Portret w malarstwie ma bogatą tradycję, służył jako środek do opisania nie tylko cech fizycznych, ale przede wszystkim władzy i statusu. Dlatego warto także zwracać uwagę i analizować obrazy łączące zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe lub pejzaże.


Teresa Kluszczyńska, Wieczór 2, 2023 r.
Poniedziałek, 28 sierpnia, Young Polish Gallery

Interesująca pozycja, pełna wzorów, kolorów i faktur. Podzielenie kompozycji geometrycznymi fragmentami, naturalnymi, jak i abstrakcyjnymi sprawiło, że na obrazie wiele się dzieje. Kompozycja jest w stanie przykuć wzrok na dłużej i z pewnością będzie wyróżniać się w wielu pomieszczeniach.

Teresa Kluszczyńska, Wieczór 2, 2023 r.

Edward DWURNIK (1943-2018), 'Zurych' (1994) z cyklu 'Podróże autostopem'
Wtorek, 29 sierpnia, Krakowski Dom Aukcyjny®

Zapoczątkowany w latach 60. cykl "Podróże autostopem" stanowi ważną część twórczości Edwarda Dwurnika. Malowane z tzw. ptasiej perspektywy, inspirowane sztuką Nikifora widoki miast Polski i świata przykuwają wzrok wielością elementów i szczegółów. Prace te są interesujące ze względu na autorskie przetworzenie wedut i przedstawianie ich zgodnie z autorską wizją, ale z zachowaniem elementów pozwalających na rozpoznanie sportretowanego miejsca.

Edward DWURNIK (1943-2018), "Zurych" (1994) z cyklu "Podróże autostopem"

Jarosław Łukasik, Lockdown, 2021
Wtorek, 29 sierpnia, ToTuart

Obraz pomimo przyjemnej, intensywnej kolorystyki oddaje surowość i wyobcowanie okresu pandemii. Artysta w ciekawy sposób wykorzystał opozycję kolorów, ciepłe umieszczając wewnątrz, a zimne na zewnątrz.

Jarosław Łukasik, Lockdown, 2021

Jerzy Nowosielski (1923 Kraków - 2011 Kraków), Postać mężczyzny, 1961
Wtorek, 29 sierpnia, DESA Unicum

Każda praca artysty jest warta uwagi, szczególnie jeśli jest to portret, a zwłaszcza męski. Niepowtarzalny styl artysty charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności. Mniej popularny w twórczości artysty motyw to prawdziwa perełka dla kolekcjonerów.

Jerzy Nowosielski (1923 Kraków - 2011 Kraków), Postać mężczyzny, 1961

Mariola Świgulska, Złotem snów spowity, 2023
Wtorek, 29 sierpnia, Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny

Obraz, który nada magii każdemu wnętrzu. Oryginalny łabędź, wykonany niczym z origami, swoimi ostrymi skrzydłami kontrastuje z obłościami złotego księżyca. Skąpany w blasku księżyca swoją tajemniczą aurę przenosi z płótna na otoczenie.

Mariola Świgulska, Złotem snów spowity, 2023

Maciej CIEŚLA (ur. 1988), Zachód na wybrzeżu, 2023
Środa, 30 sierpnia, Pragaleria

Interesująca scena, swoim style nawiązująca do mistrzów francuskiego malarstwa. Artysta zdecydował się zarówno sportretować dwie postacie, jak i pokazać fragment krajobrazu. Opozycyjne kolory ubrań kobiet dodatkowo podkreślają wrażenie ciężkiej atmosfery wokół nich. Kolorowe otoczenie nosi w sobie jakąś skrywaną tajemnicę.

Maciej CIEŚLA (ur. 1988), Zachód na wybrzeżu, 2023

Igor Talwiński (1907 - 1983 ), Baletnica
Czwartek, 31 sierpnia, DESA Unicum

Delikatny portret młodej baletnicy spodoba się każdemu, kto ceni klasykę. Obraz doda uroku nawet bardzo minimalistycznej lub surowej przestrzeni. Warto przyjrzeć się interesującemu tłu, pięknym drapowaniom tkaniny oraz drobnym elementom, jak na przykład wstążka tudzież buty.

Igor Talwiński (1907 - 1983 ), Baletnica

Wojciech 'Pascal' Zytkiewicz, Z cyklu 'Atlas psów ' poz 3/20 -'Lekarz pierwszego kontaktu'
Piątek, 01 września, Jagiellońska 1

Wspaniała propozycja dla miłośników zwierząt, szczególnie psów. Idealny pomysł na prezent. Uwagę przyciąga ciekawa idea „wpisania” kilku postaci w jedną postać psa oraz nadanie im charakterystycznych cech. Tytuł także pasuje do kompozycji, gdyż, jak wiadomo psy to wspaniali lekarze, szczególnie dusz.

Wojciech "Pascal" Zytkiewicz, Z cyklu "Atlas psów " poz 3/20 -"Lekarz pierwszego kontaktu"


keyboard_arrow_up