PL EN DE
PLN EUR USD GBP CHF

Sortuj: Kolejność | Popularność | Najnowsze | Cena
Pokaż: Wszystkie
Zakres cen: 1 - (Zmień)

Grosz 1597 - niepozorna moneta pełna ciekawostek

Grosz 1597 - niepozorna moneta pełna ciekawostek
Grosz 1597 - niepozorna moneta pełna ciekawostek

Już 9 czerwca poprzez naszą platformę będą mogli Państwo zalicytować wiele wspaniałych numizmatów, sporo z nich jest takich, które niejedno muzeum chciałoby mieć w swoich zbiorach.

Naszym skromnym zdaniem jedną z najciekawszych monet na tej aukcji będzie grosz lubelski 1597, w niemalże menniczym, a idealnym jak na tego typu monetę stanie II+, z lekkim centralnym niedobiciem, ale za to z przepięknym menniczym połyskiem.

Moneta swoim stanem zachowania po prostu zachwyca, a w naszej opinii jest to wręcz najładniejszy lubelski grosz portretowy jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji. Moneta ta jest doprawdy niezwykła, król na niej przedstawiony jest bez korony, co zdarza się szczególnie rzadko i jest naprawdę interesującym ewenementem. Oprócz tego według tytulatury w otoku na awersie przedstawiony na niej Zygmunt jest Królem i Wielkim Księciem Litewskim, tylko królem czego - w legendzie otokowej zapomniano dodać P od POLONIAE, przez co powstał nam tutaj arcyciekawy błąd.

Oprócz tego wszystkiego numizmat ten jest ogromnie rzadki, Dutkowski daje mu R8, a Poniewierka w swoim opracowaniu groszy lubelskich wymienia tylko jedno notowanie takiej odmiany - sprzedanego na 68 Aukcji WCN za 14 560 zł w naprawdę dużo gorszym, III stanie...

Uważamy, że ten grosz stanowi ozdobę całej oferty monet Zygmunta III na tej ciekawej Aukcji, oraz, że cena wywoławcza (zaledwie 8000) może zostać nawet kilkukrotnie przebita, jednakże na razie to są spekulacje 9 czerwca przekonamy się jak bardzo docenią Państwo tę docenioną szczególnie przez nas pozycję, którą naprawdę z całego serca polecamy, a, że nie znalazła się na okładce katalogu, to zdecydowaliśmy, że jej opis chociaż pojawi się na naszej stronie.

Życzymy powodzenia na aukcji!

https://onebid.pl/pl/auction/341/lot/1372/zygmunt-iii-waza-grosz-lublin-1597-portretowy-b-ladny-rzadki

Wojciech Opioła

Powrót